Elektro instalacija

Naravno da možeš da izmeriš, najbolje sa analognim voltmetrom. Nekako priključi žice voltmetra na anlaser tako da ti je volmetar vidljiv iz kabine (ne smeš verglati a da si van traktora zbog mogućnosti da traktor slučajno bude u brzini i krene), povuci ručicu gašenja da traktor ne bi mogao da upali i verglaj. Kad počne da vergla očitaš napon na voltmetru. Kazaljka voltmetra će biti malo nemirna ali ćeš moći očitati koliki je napon, sa digitalnim teško...
 
Evo pogledaj ovaj video i vidi šta radi kazaljka voltmetra, pa sad zamisli šta bi tu pokazivao digitalni voltmetar. Cifre bi skakale i ne bi mogao da očitaš pravu vrednost.

p.s. na ovom klipu se ne meri napon akumulatora na anlaseru (što tebi treba), već samo pad napona na kablu od akumulatora do anlasera, ali ponašanje kazaljke bi bilo isto

 
Anlaser verovatno dobija 24V, ali ne dobija struje koliko treba. Odnosno, ima Volte, ali nema Ampere..:osmeh:
BAP sklopka moze da ima lose kontakte..
Ili to, ili je defektan anlaser..
 
Može i digitalni, ali oni skuplji koji imaju memorisanje maximalno i minimalni izmeren napon u toku merenja.
Koliko se sećam podataka, napon dok verglaš da bi upalio treba biti negde oko 21V, a ne manje od 19V. Na ove vrednosti utiče i kvalitet alnasera jer loš alnaser vuče više struje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jedan akumulator je na izdisaju.Taj anlaser od 24v nije problem.Koliko vidim ovde nema BAP sklopke vec srecnog ruskog inovativnog rešenja paljenja na 24v.Skinite akumulatore,napunite ih zasebno,ostavite da miruju 24h nakon punjenja i onda ih odnesite auto-električaru da ih isproba pod opterećenjem.Tada ćete znati kakvi su vam akumulatori.
 
Zamenio bih kutije za osigurace i osigurace na 558 imali neko neki predlog sta je provereno dobro_Ovi stari znaju da ispadnu pa mi prave problem.
 
Snagu potrošača u W podijeliš sa 12, tako dobijaš struju koju kabl i osigurač trpe. Recimo sijalica od 55W teoretski treba oko 4.5A.
Pošto alternator daje malo veći napon i struja će biti jača pa se osigurač ne stavlja da bude na granici već malo jači (pri paljenju struja bude jača nego u ustaljenom režimu pa da ne pregori odma).

U principu, osigurač treba da štiti instalaciju nakon njega te se prema presjeku kabla bira osigurač. Često kod nas ljudi nabace dodatnih farova na postojeću instalaciju, pa kad osigurač prekine krug ubodu veći i misle da su riješili problem. Zapravo su čitavu tu žicu napravili da bude osigurač koji će jednog dana da se istopi i zapali šta bude u blizini.
 
Gde bih mogao naći ovakve buksne da kupim, tražio sam po netu ali nisam uspeo.
2d2af9b4235bf490c50f538ccb5c7bc0.jpg
 
Pozdrav svima dugo me nije bilo na forumu. Neki dan radjen alnaser na IMT 533, imao problem kad pali da nesto lupa. Problem sa alnaserom rijesen, ali poslije toga nastao problem sa alternatorom. Kad sam krenuo raditi u polje, nije gasio lampice. Cim prije provjerim i ne puni, kasnije odnio elektricaru kod kog sam radio alnaser, on rasklopio i ustanovio da su namotaji na statoru pregorili. Ja sam postavio nov alternator na traktor, ali bi volio i ovaj da osposobim neka bude u rezervi. Interesuje me da li je moguce naci stator (da li neko od clanova mozda ima za prodati) i da li je pregorijevanje namotaja moglo da se desi pri montazi alnasera, jer kako mi je otac rekao nisu skidali kleme sa akumulatora?
a45aa94e4ed4af342a5238224b02397d.jpg


Poslato sa MYA-L41 uz pomoć Tapatoka
 
Pozdrav svima dugo me nije bilo na forumu. Neki dan radjen alnaser na IMT 533, imao problem kad pali da nesto lupa. Problem sa alnaserom rijesen, ali poslije toga nastao problem sa alternatorom. Kad sam krenuo raditi u polje, nije gasio lampice. Cim prije provjerim i ne puni, kasnije odnio elektricaru kod kog sam radio alnaser, on rasklopio i ustanovio da su namotaji na statoru pregorili. Ja sam postavio nov alternator na traktor, ali bi volio i ovaj da osposobim neka bude u rezervi. Interesuje me da li je moguce naci stator (da li neko od clanova mozda ima za prodati) i da li je pregorijevanje namotaja moglo da se desi pri montazi alnasera, jer kako mi je otac rekao nisu skidali kleme sa akumulatora?
a45aa94e4ed4af342a5238224b02397d.jpg


Poslato sa MYA-L41 uz pomoć Tapatoka

Nov stator za iskrin alternator je oko 25-30e sto je potpuno neisplativa opravka plus na starom alternatoru moras promeniti lezajeve cetkice a negde i kolektor plus majstor. Kad sve saberes bolje kupiti polovan sa nekog auta ponuda je velika i skoro svi su 80 i vise ampera, traju dugo i to sve za oko 30-40e.
 
Poslednja izmena:
Onda je moglo da se desi dobio kratak spoj zato bilo koji zahvat se radi oko anlasera alternatora ili kontakt brave obavezno skinuti jednu klemu.

Ove sam našao na brzinu
https://www.kupujemprodajem.com/sea...&dummy=name&data[keywords]=stator alternatora
Majstor je rekao ocu da nece skidati klemu sa akumulatora jer je "zapetljano", sto nije tacno posto imaju dva vijka i hauba ide gore. Meni se vadio na pricu kako je alternator crkao zbog prljavestine (koje je bilo), ali mi sumnjivo da u tako kratkom vremenskom intervalu poslije te radnje desi kvar na alternatoru.

Poslato sa MYA-L41 uz pomoć Tapatoka
 
Polovan ispravan alternator, na otpadima koji otkupljuju samo zastavina vozila na kilo, košta 10€ do 1500din.
Na buvljacima sam viđao te koji kupuju vozila na kilo, prodaju alternatore po 1.000din. Konkretno u Palanci, tezga ispod drveta pored košarkaškog terena.

Edit:
Ne verujem da je namotaj statora izgoreo radom oko alnasera. Teško je da ga ubiju tako. Ako su palili traktor, a zaboravili da zakače žicu + sa alternatora, pukla bi dioda ploča. To bi video istog dana kada su ga spakovali. Nebi punio ni minut.
 
Hvala svima na brzim i opsirnim odgovorima. Poznato mi je da moguce naci polovan alternator, sto cu vjerovatno i napraviti. Posto volim te stvari, a ne volim bacati nista sto se moze popraviti, rado bi osposobio jedan da je potpuno ispravan i u rezervi.

Poslato sa MYA-L41 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh