Elektro instalacija

da, da. stiskanje kabla limom je najbolje rjesenje da se traktor uzegne :haha:
 
Ne krvnicko stiskanje,nego da kabal ne ide de mu je volja. Tako je bilo reseno na 533 starom iz 78godine i pod maskom i na kabini iza,a tako je i na ovom ferdzi iz ovog veka reseno tim limovima na kabini,pod haubu jos nisam virio.
 
A zašto bi to radili? Tom traktoru haube ne ide prednjim delom gore nego zadnjim.
Stavite šestopolnu spojku na kraju haube i da se ubada negde kod haube i gotova priča.
Kad vam ne treba onda samo isključite haubu i demontirate.
 
A zašto bi to radili? Tom traktoru haube ne ide prednjim delom gore nego zadnjim.
Stavite šestopolnu spojku na kraju haube i da se ubada negde kod haube i gotova priča.
Kad vam ne treba onda samo isključite haubu i demontirate.
Nismo se razumjeli mi pričamo o kablu između lijevog i desnog fara a ne dovodnom Dovod svakako treba imati spojku da se može odvojiti hauba.Kabal nikako nevalja da stoji ispred hladnjaka žulja se pritšće ga hauba itd
 
Vec neko vrijeme imam problem sa strujom,naime ako traktor ne palim 10-15 dana,javlja mi se problem da mi izvuce akumulator i nece da upali,majstor bio punjenje uredno,ne gubi struju nigdje,svjetla rade sve tip top.Ako skinem klemu sa akumulatora,ne palim traktor 15 dana,zimi na dobrom minusu,stavim klemu,i traktor sastavi ko grom.Ja smatram da mi negdje vuce struju ali ne znam gdje,niti je majstor uspio utvrditi pomocu unimera i onih svojih ostalih derivata.Nesto kontam da ugradim sklopku za iskljucivanje struje odnosno prekidac mase,koja bi bila na pristupacnom mjestu i da ne moram stalno zavrtati odvrtati klemu
200_200.jpg
,mislim na ovako nesto
 
Može ti to riješiti problem.Vuče ti struju garannt čim ga ne prazni ako skineš klemu.Probaj + polako vraćat na kelmu i ako pucketa,iskri pomalo vuče struju.Vadi osigurače jedan po jedan dok ne prekine iskriti i tako nađi šta vuče.jebeš takog električara.
 
Ako je majstor izmerio da nema oticanja struje i siguran je u to sto posto, sto si mogao i sam da proveris, onda nema potrebe za ovakvim prekidacem mase problem je verovatno u akumulatoru
 
@prnjavor3 dobar je majstor,inace dobar prijatelj sa ocem,nedavno otisao u penziju,u firmi gdje je radio nastao opsti kolaps,izgleda da ovi novopeceni elektricari nisu uspjeli da ga zamjene na dosljedan nacin.Hvala na savjetu pokusat cu s tim osiguracima.
@Xone pjermerio sve,neke releje promjenio,premostio jer mi se znalo desiti da mi ponekad rikne osigurac paljenja i toga sad nema,i covjek na kraju kaze starom pa jel ti nemas drugog posla nega da mene je***,kazes ne valja ovo ne valja ono a sve super.
3 akumulatora je meni da opsrostis sjebo traktor,kakav god da stavim on ga izvuce nov polovan,a kad skidam klemu traktor od 80ks upali sa akumulatorom od 70 ampera i ima normalno punjenje i sve.
 
poz traktor 539 imam rele za zmigavce sa tri stopice 49 49a i 31 kako da ih spojim i jos pitanje gdje da spojim kontrolnu lampicu na prekidacu za zmigavce
 
Hurlimann H480,jel mislis na onaj debeli kabal sto se veze na anlaser,ako mislis na njega pregledan je prilikom zamjene druk lezaja i nije nigjde ogoljen ili slicno
 
To nije relej,toje automat zmigavaca,na 31 ide masa a na 49 ulaz i na 49a izlaz struje koji ide do prekidaca zmigavaca.
skonto sam to spajanje ali me interesovala kontrolna lampica na prekidacu zmigavaca ali sam i ti skonto u svakom slucaju hvala

- - - - - - - - - -



rijesen rele za zmigavce ali sad nemam napon na osiguracima za zadnju poziciju da li neko zna odakle dolazi napon na osigurace za zadnju poziciju hvala
 
Hurlimann H480,jel mislis na onaj debeli kabal sto se veze na anlaser,ako mislis na njega pregledan je prilikom zamjene druk lezaja i nije nigjde ogoljen ili slicno
sve se to da rijesiti. ako je majstor kako pricas on mora nac kvar ako ga uopste ima. a ti si vec eksperimentiso sa skidanjem kleme i onda je sve ok, sto znaci da negdje vuce struju. ja ti ne bih preporucio ugradnju sklopke, niej da ne valja al se moze rijesiti da bude kako treba. da ne mislis o sklopkama kad prilazis traktoru nego sjedas i palis.
ako si voljan da to rijesis povadi sve osigurace. i ostavi traktor koji dan. poslije lezanja vrati ih sve nazad i pokusaj upalit ako pali znaci negdje na nekom potrosacu je prob. onda stavljaj jedan po jedan osigurac dok ne dodjes do onog poslije kojeg traktor nece upalit. taj osiugurac je za to i to i u tom kablu faru, zmigavcu trasis kratki spoj ili slicno. proces jeste dug ali ako nemas iskustva(znanja) to je nacin da nadjes problem.
 
sve se to da rijesiti. ako je majstor kako pricas on mora nac kvar ako ga uopste ima. a ti si vec eksperimentiso sa skidanjem kleme i onda je sve ok, sto znaci da negdje vuce struju. ja ti ne bih preporucio ugradnju sklopke, niej da ne valja al se moze rijesiti da bude kako treba. da ne mislis o sklopkama kad prilazis traktoru nego sjedas i palis.
ako si voljan da to rijesis povadi sve osigurace. i ostavi traktor koji dan. poslije lezanja vrati ih sve nazad i pokusaj upalit ako pali znaci negdje na nekom potrosacu je prob. onda stavljaj jedan po jedan osigurac dok ne dodjes do onog poslije kojeg traktor nece upalit. taj osiugurac je za to i to i u tom kablu faru, zmigavcu trasis kratki spoj ili slicno. proces jeste dug ali ako nemas iskustva(znanja) to je nacin da nadjes problem.
ma nije ni meni to sa sklopkom neki poso,jer citam da se ne moze naci ni sklopka kako treba,te se tope te ono te ovo,pokusat cu ovo sa osiguracima,ionako je zima i nema posla pa se mogu zezati s tim,hvala svima na pomoci
 
Vađenje osigurača neće pomoći ako je probio alternator ili alnaser,jer se oni vezuju na + klemu akumulatora bez osigurača.Mislim na debelu žicu od alternatora i alnasera.
 
kolega nije elektricar, da mu sad pisemo sta gdje kako cime da mjeri je vec nesto sto bi tesko preko foruma shvatio i uradio valjano. nek pokusa, nece pokvarit nista. a ako izvuce akumulator sa izvadjenim osiguracima onda nek se baci na alnaser, altenator.
 
Vrlo prost način provere da li instalacija negde vuče struju je sa običnom probnom lampom na 12v. Pogasiti sve potrošače skinuti jednu klemu pa jedan kraj probne lampe povezati na klemu a drugi na akumulator(probnu lampu povezati izmedju kleme i stubića akumulatora). Ako lampa gori konstantno ili tinja znači da nešto vuče struju a ako se odmah ugasi ili ne gori sve je ok. Umesto probne lampe može poslužiti i sijalica obična od 12v manje jačine
 
Nazad
Vrh