Ekologija

mexico

Član
Učlanjen(a)
15 Dec 2012
Poruka
238
Lokacija
NI
Poljoprivreda i zastita zivotne sredine su usko povezane. Zbog globalnog zagrevanja poljoprivreda najvise trpi, sto zbog susa, ekstremnih vremenskih uslova, poremecenih godisnjih doba, pojave novih bolesti itd
Evo jedan odlican dokumentarac sta se radi u nasoj zemlji.
 
I treba da nestanemo kao nacija

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
 
I kako to zaustaviti? Da li osnivati nove stranke poljoprivredne i ekološke ili preko organizacija? Obrazovanjem? Da mlađe generacije ispravljaju naše greške, ako to ikako bude moguće... Evo bliže se izbori obećavaju sve i svašta a u naše selo komunalna služba ne dolazi godinama(ako je ikad i dolazila), otpada na sve strane. Ja svoj otpad stavim u gepek i odnesem u grad, ali to nije rešenje... kada 99% ljudi baca smeće u reku, potoke, po njivama...
 
To je problem koji sve muci, i ja vozim smece do prvog kontejnera posto ni u mom selu nema kontejnera.
Po meni je najveci problem to sto nasa vlada ne pokazuje interesovanje da resi ni jedan problem sto se tice ekologije. Kaznama za bacanje smeca bi se to smanjilo, ali vlast nece da se zamera najprostijem sloju naroda, jer upravo tu ima najvise glasaca. Ovo sto se radi na Gocu, radi se u celoj zemlji.
I u ovoj situaciji se vidi da vlast ne razmislja dogorocno, nego radi po principu da se sto vise nakrade i unisti.
 
Kod mene od skoro dolaze komunalci po smece.

Nego neki genijalci su odlucili davno da izgrade gradsku deponuiju u mom selu Srnje, Krusevica koje je na brdu i koje je zagadilo sve duboke 30m bunare u selu(vecina ih je na toj dubini) verujem i u drugim selima Srnje, Jasika. Gostovo je moj otac davno na lokalnoj tv ima jedno 20 godina naravno sa druge strane od gradskih vlasti niko nije dosao.

A cujem da ce se prosiriti na regionalnu.Posto vec imaju u planu da se otkupe neke njive.Sto je najgluplje sto su mestani sela odlucili davno da ne pustaju da prodje put do deponije kroz selo smrde im kamioni tako da mi dobismo deo asflata jedno 30 godina kasnije.

Ja sam ranije odvozio u grad smece, nesto palio u dvoristu jedino je sut bacan po rupama atarskih puteva.
 
Ko moze neka podeli video i pomogne nam da video dodje do sto veceg broja ljudi.
 
Moj predlog je da ova država propiše (Uredbu ili Zakon) da se u poljo apoteci gde se kupi hemija (herbicidi, insekticidi, fungicidi i ostalo) kao i djubrivo, tamo vrati ta ista ambalaža (koja će dalje ići na uništavanje ili reciklažu) a da kupcu na osnovu fiskalnog računa za kupljenu robu vrati jedan deo PDV-a.
 
MIRBAN u potpunosti se slažem, o tome sam i ja skoro razmišljala, a ne da pluta po Savi i drugim rekama. Što je i normalno u Evropi, ko je bio u Nemačkoj video je aparate za plastične flaše i limenke... Ali potrebne su godine da bi se to sprovelo u delo, potrebne su fabrike za reciklažu, aparati i menjanje osnovne kulture većine populacije. Evo svakog proleća kad krene bacanje djubriva džakovi na sve strane. pa zar je toliki problem skupiti ih i odneti u kontejner ili čak zapaliti nego da lete po njivama i putevima... Za naše generacije je očigledno kasno, ali treba uvoditi u osnovne škole predmet ekologije i zaštite životne sredine da bi mlađe generacije bile osvešćene o posledicama zagađenja i uništavanja prirode... Umesto da budemo jedna od najlepših zemalja Evrope jer za to i imamo potencijal sa umerenom klimom mi ćemo postati jedna velika deponija za stare automobile, plastiku, uništena prirodna dobra.
 
Kod mene u Obrenovcu postoji jedan pogon za razdvajanje otpada. Čak su i po gradu postavili plave kontejnere u koje treba da se bacaju papir, karton, PVC ambalaža i limenke. Ali naravno naš narod taj otpad ne odvaja već u kući već zajedno sa ostalim baca u ove druge kontejnere. A i ovaj pogon više ne radi nego što radi. A uloženo je u njega MNOGOOOO para. Dakle naš narod (u većem broju - čast izuzecima) nema svest o tome da treba da čuva prirodu na svaki način. Jedino što je problematično za ambalažu u koju je sipana hemija (herbicidi, insekticidi i fungicidi) treba da idu u specijalizovane reciklacione centre. A ako država nema para da vrati za vraćenu ambalažu, mogu se i proizvođači te iste hemije i djubriva malo isprsiti i platiti ako se njima vrati ta ista ambalaža. Pa sad šta će oni s njom raditi to je njihov problem. Ne znam da li mogu da je očiste pa ponovo koriste. Ako mogu sigurno mogu uštedeti. U svakom slučaju treba svest kod nas da se debelo promeni o svemu ovome.
 
Po selima treba da se osnuju "reciklažna dvorišta" kojima će upravljati komunalno preduzeće koje je zaduženo za tu opštinu. Odlaganje manjih količina otpada se ne bi naplaćivalo, dok za veće količine, recimo građevinski šut bi se nešto plaćalo. Tu bi se odmah moglo raditi razvrstavanje i pripreme za reciklažu onoga što može. Znači jedan zaposleni, radno vreme 8 sati radnim danima i rešen problem u većim selima.

Što se tiče bacanja otpada naokolo, treba videti koji je metod primenjen u zemljama gde nema toliko otpada i to isto primeniti. Za one sa jeftinijim kartama da odmah kažem da niko neće istresti prikolicu šuta nege sa strane ako kazna bude 1000 eura.

Ovo što sam napiso je samo jedna mala stavka koja će se vremenom uvesti, trebalo bi poraditii i na desetinama drugih opcija. Jedan od problema je i nestručno rukovanje sa hemijskim sredstvima u poljoprivredi (pojedinci ne razumeju da ambalažu od toga treba baciti u smeće a ne na njivu).
 
Kod mene u Obrenovcu (Barič) su jedan dan došli iz komunalnog i očistili divlju deponiju. Sutradan su se sakrili i komunalna inspekcija i redovna policija i za nekih 2 sata uhvatili trojicu i naplatili kazne po 10.000 din. I sve to pustili kao prilog na lokalnoj TV. Već sledeći dan Inspekcija sa ekipom TV prođe pored te lokacije i zatekne da je neko istovario stare krevete i još ko zna kojeg krša. Dakle ne vredi ni ova kazna ni TV. A svako od građana Obrenovca može da pozove JKP i oni dođu BESPLATNO do kuće i natovare sav krš koji imate. Stavrno neko treba da bude toliko bezobrazan pa da pravi deponiju gde mu se prohte umesto da to uradi na jako kulturan način. NOVII ne znam da li bi i kazna od 1000 eura bila dovoljna nekome da opet ne uradi isto. A slažem se s tobom da samo treba da se prepišu pravila igre i kazne u zemljama gde je sve to regilisano.
 
Ne vredi Miksan. Mnogo ima ne savesnih. Bacaju gde stignu. Kao da ne oni ne žive u tom mestu. A posle se kao čude zbog čega je polava ili bolest ili besnilo i mnogo još drugih stvari. I onda se nađu da su oni pametni pa napadaju tada trenutnu vlast kako ne radi svoj posao kako treba jer ne čiste. S T R A Š N O !!!!!!!!
 
Nazad
Vrh