Dunja

Pa otkini jedan pupoljak sta sad i skini za par nedelja jos pupoljaka, da ostane ispod vrsnog svega 4 5 al to kad olistaju i vidis da su preziveli insekte i slicno.

Ta smola ti je onda mozda bilo fizicko ostecenje

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Valjda je fizicko,dace bog da je tako... Hocu, poskidacu jos kasnije ali da li da ostavim malo vise, kako sam citao da dolazi vise hraniva a da visak lastara povijem, ili da ostavim samo jedan-dva visak ? Kako je najbolje tako da uradim, to su 22 stabla, nista mi nije tesko i ne zauzima mi preterano vremena sta god da treba ?
 
Pa bolje tako sa lastarima i povijanjem teorijski, u praksi ne znam da se neko cimao oko toga, pogotovo na dunji ce grana da se ispravi posle savijanja brzo i da nastavi rast

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Aha, razumeo, a mislio sam da ostavim recimo vrsni, 4 ramene i jos recimo 3-4 , pa te 3-4 grane da kanapom povijem da ne mogu da se isprave, nije mi to neki posao, 22 stabla imam samo? Mogu ja to da odradim ako ce biti bolje za ove glavne lastare, kako mi ti savetujes ?
 
Moze bas tako al ja ti savetujem da ne komplikujes i ostavis vrsni i jos 4-5 komada za formiranje krosnje a ostalo ukloni skroz. Ali sacekaj sa uklanjanjem jos nedelju dve da vidis kakvi su

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
94613734_3158809284129214_6675742516567867392_n.jpg


Jel se ovo sprema cvet i ako jeste kad da ga uklonim ?

 
Poslednja izmena od urednika:
Strpi se još malo... možda će neko pomoći.... progooglaj i pokušaj da pronađeš šta je u pitanju. Ako si mislio da se dunjom baviš na velikim površinama, da proširuješ onda bi trebalo već da polako formiraš profesionalan tim koji bi ti pomagao pogotovo u ovakvim situacijama. Ako si mislio samo tih dvadesetak dunja onda pusti sadnice da rastu... okreni glavu... ako je to jedan list... otkini ga.... pusti prirodu da radi svoje i neka biljke same ojačaju.... neka se same bore.
Ukoliko misliš da treba da im pomažeš onda moraš uvek i stalno da budeš tu za njih da im uvek daješ ono što im treba... đubrivo, prskanje, hemija, folijarna prihrana... i moraš da znaš šta da radiš... ili da imaš nekoga ko će odmah da ti kaže o čemu se radi...

Eto pitao si u četvrtak... to se možda pojavilo pre par dana... možda ti niko ovde neće pomoći do ponedeljka...
Nemoj pogrešno da me razumeš... ili se radi profesionalno i sve u po propisima sa debelom zaleđinom ili laganica amaterski pa šta se ućari i ako se ućari...
Imao sam i ja slične nedoumice ali sam vrlo brzo shvatio gde sam i gde treba da idem...

drugarski pozdrav
 
Ma oprskao sam ih ja, nisam cekao odgovor ovde, ali volim cuti i ovde misljenje iskusnih dunjara, zasto ne, koci me ova vanredna situacija da se bolje informisem i porazgovaram licno sa ljudima koji poznaju materiju...
 
Vidi uglavnom kada ti niko nista ne odgovori onda pise sigurno na temi, samo izgleda da ti je tesko prelistat celu temu
Sto se tice lista i dlacica to je drugi slucaj kada ti niko ne odgovori - pitas gluposti.
 
Жбун :)
Јел можда неко може рећи која је сорта на основу слике?
На свега 2 биљке, укупно 3 гранчице се осушиле, као да је ервинија...
Баба каже, ма то је мраз мало докачио, ништа страшно...

1a6f0c043a49a66fe6cf4a9880c26f7e.jpg


Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
 
Milane ne mozes ocekivati na svako tvoje pitanje pravovremen odgovor, kako ti je vec i opisano.

Procitaj celu temu, za to ne moze da ti treba vise od sat vremena, a to je daleko manje nego neku knjigu celu da citas sto je takodje preporucljivo.

Nemoj da te mrzi tebi je u interesu.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Rutava buba u dunjinom cvetu. Negde i po 2 u jednom. Kako čujem i u jabukovom cvetu je bila. To je jako loša informacija. Budući da imam hektar aronije vec godinama je borba protiv ove štetočine jedino ručno skupljanje. Prskanje u cvetanju je besmisleno i nenormalno tako da...
Inače nov sam na ovoj temi. Imam 50 dunja posadjenih i to 4 sorte različita godišta. Takav je plan radi utvrđivanja šta će se najbolje pokazati za eventualni veći zasad. Inače mogu reći da karbonatno zemljište nije pogodno jer su kunjale 2 godine. Sada dobijaju mikroelemente preko lista tako da su živnule. Elem videćemo ove godine.
Srećno svima u novoj sezoni.
 
Pretpostavljam da ste koristili plave i bele posude sa sudomilom rastvorenim u vodi? Kako se to kod vas pokazalo?
 
Vredi, ali pre cvetanja. Kad procveta posude vise ne rade posao. U planu mi je da vidim da li se rutave bube mogu hvatati u te posude nakon cvetanja. Da se što više njih uništi tokom cele godine. To ću isprobati na aroniji pa javiti rezultate. Jer sigurno ne polaže ova prva generacija jajašca za narednu godinu. Dakle potrebno ih je duže uništavati ne bi li se populacija osetno smanjila. To je samo pretpostavka. Ostaje da isprobam a vodim se time da kako aronija više ulazi u precvetavanje sve vise ima njih(ponovo) u posudama.
 
Odlicni su letaci, tj prelaze razdaljine, to umanje efekat tog "pobicu ih sve vremenom" pokusaja, stalno dolecu nove

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh