Dunja

Drugari sta mislite, dali bih trebao jos neki put dodati djubrivo ili je dovoljno sto sam do sada bacio s obzirom da su sadnice u prvoj godini, novembra sadjene. Naime, pre oranja sam izvezao 2 prikolice prevrelog stajnjaka na mestu gde su stale 22 sadnice , prilikom sadnje ubacio po jednu malu soljicu djubrivo 16:16:16, i proletos sam stavio takodje po jednu malu soljicu ono vocno djubrivo. Da ne bacam vise nista ili da posolim opet malo neko djubrivo i koje ? Ili da ubacim onaj Fitofert kad prsakam za preko list ?
 
Dosta ti je to, kod dunje mnogo bujnosti tj azota znaci da ce lakse da dobije erwiniu

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Pobiću ih sve vremenom ne postoji. Moze se smanjivati njihov broj. Ukoliko se sad hvataju posle cvetanja, onda cu i ostale u selu obavestiti da postave klopke jer nam je svima u interesu da se smanjuje njihova brojnost. I ne sumnjam da ce voćari to prihvatiti. Jer svi uostalom plaćaju sakupljanje.
 
E drugari , al sam se smorio sada, isao drugom poslom i svratio u dunje, izgleda da ih napala erwinia ☹😢. Proslo je sigurno 15-ak dana kako sam prskao, tada osim insekata nije bilo nicega. I do pre 3-4 dana nije nista bilo sumnjivo, jedino sto sam primetio da opet pocinje nesto da gricka listove i planirao sutra da odem u nabavku i da prskam. Danas sam pronasao ukupno 10-15 listova od svih 22 stabala gde je list poceo da crni, malo tamno braon malo crnkasto... Citam po internetu i sve ukazuje na tu prokletu Erwiniu 😞. Razocarenje totalno , ne znam ni sta da im radim vise, kad kazu da od nje nema spasa, jos moje mlade u prvoj godini.
 
Da to je problem sa dunjom pogotovo leskovackom.
Hteo te ja pitat sto sadis dunju, al eto da ne ispadnem partibrejker...
 
Pa hteo sam probati, znam da je zeznuto, zato sam i uzeo samo 22 sadnice...merak mi bio da imam , ali eto, ne znam, mozda se mogu spasiti, probacu, ovako deluju ok, nisu omuseni listovi, nisu skupljeni, ali ono crnkasto na listovima mi deluje da je to ta prokleta erwinia
 
Pa hteo sam probati, znam da je zeznuto, zato sam i uzeo samo 22 sadnice...merak mi bio da imam , ali eto, ne znam, mozda se mogu spasiti, probacu, ovako deluju ok, nisu omuseni listovi, nisu skupljeni, ali ono crnkasto na listovima mi deluje da je to ta prokleta erwinia
Malo je rano za erviniju, ona krene tamo oko pola juna, mada ne sećam se dali se u prvoj godini pokazala ranije. Ako možeš uslikaj, dali je ceo list crn ili samo delovi... i dali je na svim ili samo na Vranjskoj ili Leskovačkoj.
 
A ja budala nisam poneo telefon, ma ici cu sutra odmah pa cu slikati, i opet cu detaljno prekontrolisati sva stabla, mislim da nije bilo crnog na dva dunjca koliko imam , nego na leskovacke, ali ne na sve, nije ceo crn list, onako u sredinu lista malo veca fleka , tamno braon, negde crnkasta, ali mi ti listovi ne deluju ni spareno, ni uvenulo...
 
A da, pronasao sam i jednog duguljastog tankog crva ispod zdravog lista bez te fleke i jedan list je bio sastavljen, takodje bez mrlje, kad sam ga odvorio bilo bele paucine i deblji beli crv, otkinuo sam list i izneo ga iz dunja
 
onako u sredinu lista malo veca fleka , tamno braon, negde crnkasta,
Slični simptomi su mi se desili, kasno prskanje bakrom... Čekam da krenu pupoljci da bubre a u tom trenutku, uglavnom na Vranjskoj, na pojedinim stablima pupoljci popucali i krenuli ka "mišijim ušima" i eto ožegotina od bakra. Tako dve godine za redom dok nisam pomerio prskanje bakrom sad ok.
 
Dace bog da je to, a moguce, mislim da sam prskao bakrom dosta kasno, a ulio sam ih dobro, okupao sam ih po dva puta sam povratio . Naci cu datum , negde sam zapisao.
 
Ne stigoh da se javim, evo slika
96144742_244046820002371_5050198661770772480_n.jpg
96381627_858716724649293_5101895860262797312_n.jpg
96243955_1110703615957846_730129330625052672_n.jpg
96388797_1302013953337320_4972696071403732992_n.jpg
95930001_1318993118289580_6163348691907248128_n.jpg
 
Kod mene jako malo zametnutih plodova, cvetala lepo čak i rutave bube kao da nije bilo ali jako mali procenat zametnutih plodova. Kakvo je stanje kod vas.
 
Da li skidati listove,ostaviti samo na vrhu stabla? Dunja sadjena u martu ove godine?
I ja sam pocetnik ali pokusacu da ti odgovorim. Posto je sadjena u martu ne znam koliki su ti lastari , ako su jos mali sacekaj da porastu 10-15 cm i onda u zavisnosti od uzgojnog oblika koji zelis ostavi potrebne lastare za ramene grane i ostavi jos 1-2 viska a sve ostalo poskidaj. Takodje te lastare koje ostavis visak bilo bi dobro da ih povijes kad jos malo porastu.
 
Da li skidati listove,ostaviti samo na vrhu stabla? Dunja sadjena u martu ove godine?
Ja ostavljam sve listove bez obzira koliko se nisko nalaze, samo ako ti nisko krene neka grana nju zakidam sam vrh da je zaustavim sa rastom, nekad ponovo potera ako se vocka lepo primila - uradim opet isto.
List pravi hranu, bitno ga je imati sto vise, drugo ako krene napad vasi stradaju prvo donji listovi i oni su ti signal napada.
 
Nazad
Vrh