Dunja

Sada kad smo ovo zavrsili neka napise neko kada bi trebalo biti neko prskanje i cime ? I da, ovo ne znam, sada kad budu krenule grane da li nesto trebamo raditi sa onim granama koje nam nece biti potrebne ili ne? Neki kazu ostavljaju se ali se povijaju da bi bilo vise zelene mase da dolazi vise hraniva , razumete me vec sta hocu da pitam, pa ko je voljan neka odgovori ? Uz vasu pomoc da Rajan i ja postanemo opasni dunjari ;)
 
Bravo, samo tako nastavi... kada krenu tj olistaju na vrhu ostavi 20tak cm a sve dole niže poskidaj. Moraš obratiti pažnju da u tih 20tak cm stvarno bude pupoljaka i listova i tek onda skidaj sve niže, zna u tom delu da bude očenjenih pupoljaka je baš negde na toj visini se sadnice hvataju rukama...

Ne bi želeo da vas demorališem ali evo ja posle 7 god i posle ovog zadnjeg rezanja na jesen počinjem polako da krčim svoj zasad... posle prve godine ako budete imali sušenje zbog ervinije znači da je stigla sa sadnim materijalom i tu ne vredi boriti se to je je.ena agonija.
 
Bravo, samo tako nastavi... kada krenu tj olistaju na vrhu ostavi 20tak cm a sve dole niže poskidaj. Moraš obratiti pažnju da u tih 20tak cm stvarno bude pupoljaka i listova i tek onda skidaj sve niže, zna u tom delu da bude očenjenih pupoljaka je baš negde na toj visini se sadnice hvataju rukama...

Ne bi želeo da vas demorališem ali evo ja posle 7 god i posle ovog zadnjeg rezanja na jesen počinjem polako da krčim svoj zasad... posle prve godine ako budete imali sušenje zbog ervinije znači da je stigla sa sadnim materijalom i tu ne vredi boriti se to je je.ena agonija.
Ma nema tu demoralisanja,svesno sam ušao u to znajući unapred sa čime se mogu sresti ,tešim se što u mojoj blizini nema velikih zasada dunja,mada to nema veze.
Rad,trud i Sreća pa kako bude ! 2 hektara su posadjena ići ću s jeseni do 5 pa kako bude !
 
Hvala marceta.b.

Primetio sam da ima ponegde tih otkinutih pupoljaka, znaci oko 20-25 cm od vrha da ostavim, razumeo samo mi reci jel to da uradim kad se otvore ppoljci ili da sacekam da budu par centimetara ? . Ako budu lepo rasporedjeni na koliki razmak je najbolje da budu te 4 ramene grane jedna od druge za piramidu i ako bude bilo moguce da li da odstranim 1-2 pupoljaka od vrsnog koji ce biti za vodjicu ?
 
Ma nema tu demoralisanja,svesno sam ušao u to znajući unapred sa čime se mogu sresti ,tešim se što u mojoj blizini nema velikih zasada dunja,mada to nema veze.
Rad,trud i Sreća pa kako bude ! 2 hektara su posadjena ići ću s jeseni do 5 pa kako bude !


Želim ti sreću, ja sam pre 7 god posadio nešto jače od hektar, sa sličnim elanom i entuzijazmom... uglavnom bitno je da je zdrav sadni materijal jel onda koliko toliko može da se bori sa ervinijom ali ako su sadnice već zaražene uff to je onda haos. Teško je shvatiti da postoje biljne bolesti pred kojima si nemoćan. Kod mene je ovih dana završeno rezanje... pa to ne lići ninašta, unakaženo jbte. Moj ti je savet dovedi ta 2ha do pete godine i onda sadi dalje


Hvala marceta.b.

Primetio sam da ima ponegde tih otkinutih pupoljaka, znaci oko 20-25 cm od vrha da ostavim, razumeo samo mi reci jel to da uradim kad se otvore ppoljci ili da sacekam da budu par centimetara ? . Ako budu lepo rasporedjeni na koliki razmak je najbolje da budu te 4 ramene grane jedna od druge za piramidu i ako bude bilo moguce da li da odstranim 1-2 pupoljaka od vrsnog koji ce biti za vodjicu ?

Kad izlistaju i kad vidiš da u gornjih 20-25 cm ima dovoljno zdravih za ostavljanje onda rukom skinuti sve ispod.

Teoretski možeš ispod prvog naj višljeg pupoljka da skineš par pupoljaka pa onda ostaviš tih 20-25cm, idealno je da ne kreću sa iste visine da je razmak makar 5-10cm ali videćeš da kod voća idealno ne postoji svaka voćka je priča za sebe.
 
Poslednja izmena:
Rajan77, odgovorice nam valjda ovde kada budu videli, verovatno ce tek kada olistaju. Ti ako bilo sta radis u dunjama napisi ovde da vidim i ja , a i ja cu izvestavati i kakvo je stanje i ako nesto dodatno radim sad posle skracivanja. E , ubaci neku sliku i ti .
 
Postavio sam gore pre videa link do programa zastite.

Treba da se prska kad se vide vec listici tj kad cvetovi nabubre najkasnije.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Danas obisao svoje dunje, stanje redovno, jos ne krecu, samo vranjska nabubrela , poneka trava krenula, dok ne bude freziranje prekopao sam oko svakog stabla po jedno metar sa strane da bih dodatno rastesao zemlju i napravio malo udubljenje unutra, da vise primi vode kada bude kisa...!
 
Pozdrav drugari, danas obisao svojih 22 komada dunja . Prvo, iznenadio sam se koliko su poterale pupoljke , deluju nekako siroki i jaki, valjda je to dobro, drugo buni me sto na mnogo mesta ima po dva pupoljka iz iste tacke, da tako kazem, razumete me vec? Ono sto me malo plasi je jedna sadnica, primetio sam da curi neka tecnost iz nje, ta tecnost je jako lepljiva, ali bas je lepljiva, to je na otprilike 10-ak santimetara od vrha sadnice, prebrisao sam i zalepio malo zemlje, inace sam svratio usput pa nisam imao vremena da se zadrzavam, ici cu za dan-dva da poskidam one niske pupoljke , strasno koliko je pupoljaka poslo od samog mesta spajanja pa do vrha. Recite mi, sta bi moglo biti ovoj sadnici i sta da joj radim da joj pomognem, ne znam zasto curi ona lepljiva smola, a nisam valjda te srece da je ervinija , a toliko se trudim oko njih od kada sam ih posadio ? 😔
 
Ne znam, mozda, ici cu za dan -dva da poskidam one pupoljke odozdo i da vidim situaciju sa tim stablom, slikacu i postavim ovde da vidite i vi.
 
92620421_756927188172825_8553626669351436288_n.jpg
93036266_2504091269856562_7084597908221198336_n.jpg
92458623_1109206456109909_8996331402639179776_n.jpg
92698394_257372865302870_6167552004601151488_n.jpg





 
Poslednja izmena od urednika:
Evo drugari, isao sam malopre da skinem donje pupoljke i da vidim ono jedno drvo sto pusta smolu. Juce sam zalepio malo zemlje i zasusilo je , poneo sam iglu da vidim jel ima supljinja i neki crv gde je pustalo smolu, nema nista osim sto nema mali deo kore i sasvim malo je kao udubljeno , ali mislim da nema crva unutra, opet sam ga prilepio mokrom zemljom . Pupoljke sam uklonio odozdo oko 50 cm, a na vrhu sam ostavio prvi, pa sam 1-2 skinuo ispod njega, inace ima od 9-12 da je ostalo na svakom drvetu. Neka mi neko kaze sta da radim gde ima po dva pupoljka iz jednog mesta, ima negde i prvi vrsni sa dva pupoljka ?? I jel deluju dunje OK, jos neki savet ako trebam jos nesto odraditi ? ?
 
Pa otkini jedan pupoljak sta sad i skini za par nedelja jos pupoljaka, da ostane ispod vrsnog svega 4 5 al to kad olistaju i vidis da su preziveli insekte i slicno.

Ta smola ti je onda mozda bilo fizicko ostecenje

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh