Dunja

Šta mislite o otkupnim cenama, kome bolje prodati, Fizičkim licima(komšijama) trgovinama...?


U najkraćem onome koji više plaća...ali...u poljoprivrednoj proizvodnji naročito ako proizvodiš nešto za čim se baš i ne lome kupci bitno je i imati sigurnog kupca za veću količinu...
 
Takvi su tek priča za sebe,vodeo si na drugom forumu čoveka koji po dobroj ceni proda dunje uz to da kupcu ispeče rakiju od nje...e sad to je meni skroz ok ali opet zahteva vremena posvećenosti... Mislim makar u mom slučaju ja bi dao nešto i jeftinije ali da ode u komadu od jednom sve ,treba naći kupca koji računa na tvoju robu...
 
Ne znam koliko mi (vecina clanova foruma u ovoj temi) mozemo da se oslonimo na male kupce?Ipak treba da se proda 5-6-7 ili vise tona na malo:sta:. Ja sam pre za jednog ozbiljnog kupca pa i po nizoj ceni.
 
Pa ja još nemam ni kile j...te,ma da tražiti ozbiljnijeg kupca može se sa 20...30...50 voćki krčmiti na manje komšijama prijateljima ali treba tražiti ozbiljnijeg kupca pa po cenu i niže cene ipak je cilj prodati sve i što pre naj bolje sa njive direktno kupcu.
 
Kad bolje razmislim reci cu vam za 5 godina:haha:. Salu na stranu u prvih nekoliko godina cu sigurno raditi neku vrstu pakovanja i prodavati na malo, a za kasnije cu videti. Mozda se do tada i oprganizuje neka vrsta zadruge:sta:
 
Kod većine nas ovde to su mladi zasadi i u ovom trenutku nam je najbitnije da odgojimo zdrave biljke koje će dugo i dobro da rađaju a prodaja će lako ,nadam se, moj je stav da je lako prodati kad imaš šta prodati.:ppozdrav:
 
Sve je to ok ali baš do pete godine da će skidati cvet...hm...I dobra ideja ko razmišlja o preradi pekmezi.đžemovi ...mnogo lakše ih je legalno proizvoditi nego rakije.

pixixi kao što mi želimo redovnog kupca tako i prerađivači žele redovne dobavljače na koje mogu računati e tu treba da se pronalazimo dok trgovce treba izbegavati ove god trguje sa dunjom dogodine mu se više isplati šljiva ...
 
Marčeta je u pravu za trgovce, ali treba i biti koliko toliko dostojanstven kod određivanja cene, ima dunjara koji su zadovoljni i sa veoma niskom cenom iz raznih razloga (bavi se još nekim poslom koji mu donosi solidna primanja pa ona varijanta daj da uzmem neki dinar nebitno mi je, malodušnost..., ma bilo koji razlog) truditi se održati cenu, ljudi dunje još uvek nema dovoljno !!!
 
Neznam kako bi se kod tih ugovora dogovarala cena tacno,jedni su mi rekli da ja berem oni klasiraju i voze a drugi da je deficitarna i da im u poslednjih par godina stalno treba...al ajde da sacekamo veci rod pa cemo videti sta nam je ciniti.
 
Ok ima tu par informacija zanimljivih - npr. sorta sampion (krupnija, meksa duplo veci sadrzaj secera), covek pravi trziste pre nego sto dodje njegov zasad na rod, kom od dunje i destilacija rakije je varijanta u koju ne treba neki prevelik ulog
Mada po meni a rece jos neko ko je pogledao video mislim da je previse bacio krecnjaka ipak za dunju kao podlogu vise odgovara blago kisela nego neutralna ili bazna zemlja (koliko se secam on je dobio neutralnu)
 
Ovo za Šampion i procenat šećera i meni je zapalo za oko što bi u krajnjem slučaju značilo da Šampion daje duplo više rakije od naših sorti.Dali je to proverena informacija ili...
 
Nisam siguran za tu informaciju, Šampion i druge Bugarske sorte bi trebale biti zanimljive samo za konzumnu upotrebu, kada sam birao sortu, savetovao sam se sa čovekom koji već godinama ima uspešnu destileriju, rekao mi je: samo Leskovačka !
 
Sa sajta rasadnika Grafter,
Leskovačka dunja
Meso ploda je čvrsto, zbijeno, sitnozrnaste strukture, sočno, kiselkastog osvežavajućeg ukusa, prijatne, vrlo izražene arome. Plod sadrži prosečno oko 14% suve materije, oko 9,5% ukupnih šećera i oko 1,1% ukupnih kiselina. Može da se čuva u običnim skladištima do januara, ne gubeći sočnost, jer nije sklona brzom prozuknjavanju.
Triumf
Meso je beličastožućkasto, krto, umereno sočno, izrazito nakiselo, prijatne arome, bez prisustva kamenih ćelija, izuzetno dobrog kvaliteta. Plod sadrži oko 14,30% suve materije, 9,36% ukupnih šećera i 1,34% ukupnih kiselina.
Šampion
Meso ploda je žućkastobele boje, fine strukture (sa vrlo malo kamenih ćelija), umereno sočno, kiselkasto-slatkog ukusa, prijatne arome. Odličnog je kvaliteta ploda, što potvrđuje hemijski sastav od 9,37% ukupnih šećera, 1,20% ukupnih kiselina, 0,65% pektina, 0,34% proteina, 0,22% tanina i 21,25 mg% vitamina C (Stančević, 1986).


Malo sam pretraživao i naiđoh na ove informacije ,pažnja na procenat šećera po ovome to je sve tu negde.
 
Verovatno je stvar arome i kako se koja pokazuje u procesu prerade...

- - - - - - - - - -

marceta.b. Vidim ponovio si se atomizerom, nov? Čestitam !!!! :ppozdrav: ::traktor1::
 
Verovatno ima nekih razlika da nema sve bi to bila jedna sorta:osmeh:,nego na Ratkovom snimku čovek priča o velikoj razlici u količini šećera a ja do sada uopšte nisam nailazio na takve informacije a ako Bog da širićemo se pa je to bitan podatak ako stvarno postoji razlika.Naravno i koje sorte daju bolju aromu...Za sada je dunja deficitarna i mislim da će se lako prodati bilo koja ali u jednom trenutku će destilerije početi da traže one sa "više šećera " i "one sa boljom aromom" pa ako stvarno postoje neke razlike bolje unapred razmišljati o tome .
Da kupio sam novi atomizer,još su mi mladi zasadi i može to bez njega ali kanule neke pare pa reko aj da se kupi treba ulagati u mašine.Hvala na čestitci.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh