Dorper rasa ovaca

Učlanjen(a)
21 Avg 2010
Poruka
4.096
U našim krajevima nepostojeća ali u svetu poznata i cenjena tovna rasa. Dorper potiče iz Južne Afrike, zemlje sa dugom tradicijom uzgoja prvoklasnih tovnih grla (lle de france i Burska koza).

Selekciju su od južnoafričkih farmera preuzeli amerikanci, koji su i zaslužni za dobre rezultate ove rase. Postoje dva varijeteta, beli (beloglavi) i crni Dorper.

Glavna prednost rase je kratka vuna koja ne zahteva strižu već se obnavlja prirodnim putem.

Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
21 Avg 2010
Poruka
4.096
Dorper ovce meni vrlo interesantne, slikano dve hiljade sedme na jednoj od najvecih izlozbi ovaca u americi.
Na fotografijama koje je postavio kolega mitić vide se oba varijeteta, čini mi se da pored razlike u boji glave beli Dorper ima izražene nabore na vratu.

jesu dobre na izgledu,pitanje je kako bih podnele nasu klimu,neznam dali je ima u srbiji i kako se pokazuje na nasim terenima,ja imam sarole koji je podneo uslove i klimu jako dobro u nasoj zemlji ali bilo bih interesantno probati i ovu rasu
Hladnoća im izgleda ne smeta a ako su bar malo nalik Boer-u, neće ni vrućina.

strile

Član
Učlanjen(a)
7 Jan 2010
Poruka
297
Da li je netko jeo janje ove ovce na ražnju.Pročitao sam da meso ima posve drugačiji okus nego što smo navikli.

dejan26

Novajlija
Učlanjen(a)
7 Avg 2009
Poruka
1.363
Ovaj u beloj varijanti je izuzetan,i mogao bi posluziti za popravljanje loseg formata beloglavih ovaca,samo je pitanje da li je moguce doci do vrhunskih grla?

bradamunze

Novajlija
Učlanjen(a)
19 Mar 2011
Poruka
92
Како би ишло са увозом из Румуније, а ако су могли да се увезу Виртаћ и ИДФ из Немачке и Аустрије, што не би могао Дорпер из Румуније ?

Vrh