Djubrenje u malinjaku

Danas svracao do poljoprivredne savetodavne sluzbe, malo se raspitivao oko djubrenja. Posto sam malinu posadio pre 20-ak dana, njihova preporuka je da djubrim kanom u 3 navrata, po izbijanju mladara, zatim kada dostignu visinu 30 cm, nakon toga kada budu 60 cm. Preporucena kolicina 50-60 kg/ha. Vase misljenje?

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Danas svracao do poljoprivredne savetodavne sluzbe, malo se raspitivao oko djubrenja. Posto sam malinu posadio pre 20-ak dana, njihova preporuka je da djubrim kanom u 3 navrata, po izbijanju mladara, zatim kada dostignu visinu 30 cm, nakon toga kada budu 60 cm. Preporucena kolicina 50-60 kg/ha. Vase misljenje?

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

Moje misljenje je da je ovo mala doza... Ali....
Kako je vegetacija krenula znatno ranije nego prosecnih godina, vrlo je verovatno da su na osnovu toga ili na osnovu tvoje analize zemljista dali ovakvu meru. Ja sam isao 1kg KANa na 100m duznih (50kg/h) u kombinaciji sa folijarnom prihranom. U svakom slucaju ce ove god i period vegetacije biti duzi samim tim i broj prihrana mozes da povecas.
 
Koliko daleko od zasadnih redova da bacam, da ne sprzim biljke, oni su mi preporucili da to radim u pantljikama sirine 70-80 cm a zatim da ufreziram

Da, prema analizi zemljista, humus mi je negde oko 5,1


Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Koliko daleko od zasadnih redova da bacam, da ne sprzim biljke, oni su mi preporucili da to radim u pantljikama sirine 70-80 cm a zatim da ufreziram

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

Upravo tako... A ako ti je lakse mozes to i motikom samo zaceprkas malo, sad ima vlage u zemlji dosta, brzo ce da deluje
 
Znaci duz reda u sirini 70 cm, moze li to po sredini medjurednog prostora i kako podjednako podeliti kolicinu kana na 10 ari?

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Ovo sam našao u jednoj brošuri pa me interesuje dali je podatak tačan?



Prema ispitivanjima Jaroslavceva, (1987) malina za bazični prinos od 8 t/ha uključujući

ukupnu organsku produkciju zajedno sa uklanjanjem lastara, iz zemljišta u proseku iznese 50 kg/ha
N, 15 kg/ha P2o5,i 65 kg/ha K2o.













 
Znaci duz reda u sirini 70 cm, moze li to po sredini medjurednog prostora i kako podjednako podeliti kolicinu kana na 10 ari?

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

30-40cm levo i desno od novih lastara koji nicu... 10 ari = 500m = 5kg KANa po tvojoj racunici. Ako ti je red 50m uzmes lepo vagu odmeris 500gr i bacis. Za pocetak tako.. Kasnije ces na 50kg djubriva gresiti u par saka max, swe predje u rutinu
 
30-40cm levo i desno od novih lastara koji nicu... 10 ari = 500m = 5kg KANa po tvojoj racunici. Ako ti je red 50m uzmes lepo vagu odmeris 500gr i bacis. Za pocetak tako.. Kasnije ces na 50kg djubriva gresiti u par saka max, swe predje u rutinu
Ja KAN bacam po njoj i on ne treba da se ufrezira. Mislim da treba veca kolicina od te, ali povecavati s obzirom na rast.
 
Zanimljivo da ja imam preporuku od 575 kg KAN po Ha (naravno preporuka je data po osnovu analize zemljišta). Sve ovo baciti u 3 navrata (10/30/60) po jedna kafena kašičica po biljci. Ne znam za vaše iskustvo ali mnogi hvale mađarski KAN zbog magnezijuma koji ima za razliku od domaćeg (cena je tu negde oko 50 din/kg).
 
Npk se trudim da ufreziram a KAN bacam sakom npr.jedna saka na 1.5 metar duzni tako u 2-3 puta a djubrivo leti i u vrstu i oko vrste itd...To je KAN on se lako otopi...
 
Danas svracao do poljoprivredne savetodavne sluzbe, malo se raspitivao oko djubrenja. Posto sam malinu posadio pre 20-ak dana, njihova preporuka je da djubrim kanom u 3 navrata, po izbijanju mladara, zatim kada dostignu visinu 30 cm, nakon toga kada budu 60 cm. Preporucena kolicina 50-60 kg/ha. Vase misljenje?

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

Preporuka se odnosi na 50-60 kg/ha čistog azota, što na primeru Sulfama znači da u 100 kg ima 30 kg čistog azota. Preporuka za Sulfamo je 200 - 400 kg/ha, odnosno 2-4 kg po aru, odnosno 40 - 80 gr po dužnom metru. Ovu dozu treba baciti u tri navrata.
 
Gospodja is poljo. sluzbe mi je rekla da uzmem kan sa 27 procenata azota

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Koliko ja mogu da shvatim ovu poruku preporuceno je po 50-60kg KANa po hektaru tri puta ... Nigde ne pise da je neko pominjao Azot. Pise samo da su mu rekli da prihranjuje KANom
 

Upravo to sam kolega i napisao.. To pise u prvom postu ispod poruke...

Pitanje u vezi Sulfama. Vidim da ga koristis i kazes da se baca u tri navrata, dok nama ovde prosipaju pricu da je njega dovoljno baciti jednom jer je vec nekako sastavljeno da moze tako... Jednom udjes, bacis ga i to je to...? Koristim ga vec 3god, u malinama u rodu. A za nove ipak Kan, i to bas ova doza vremenska i kolicinska kao sto je u ovom tekstu...
 
Pre dve godine sam bacao Sulfammo bez inkorporacije. Dva dana nakon toga paldale su obimne kise i kad sam otisao kasnije da vidim, jos uvek je bio po povrsini. Zovem njihovog menadzera i kaze mi covek da se to djubrivo tako pravi da se sporo otapa. Meni se nije dopalo to posto mozda nosaci i ostanu nerastopljeni ali tesko da azot ostane u kuglici djubriva jer je gas i isparava. Pogotovu kad udari sunce a djubrivo na povrsini.
Odlucio sam se posle za Amosulfan koji se topi brzo.
 
Nazad
Vrh