Dekalb hibridi kukuruza (Monsanto)

Ja sam 2018 isto imao dosta neujednaceno nicanje,bilo je od 2-10listova na njivi,na kraju bilo one kisurine i prosek imao 6t/kj
 
Tako sam i ja racunao . Ubacio sam cijenu sjemena , pripreme , sijanja , veci prinos ali i vecu vlagu ,dodavanje azota jer mu prolazi vrijeme ,slabiji izbor hibrida na trzistu, . Sa druge strane neide pad prinosa linearno sa sklopom bogotovo ako je susa , , dalje ko nam garantuje da ce ponovo biti sve u redu itd itd
 
Ne bih hteo da ispadne pitanje glupo ili prepotentno, vidim da uglavnom imate primedbe na 4943, ali bas bih hteo znati, jel ima nekog da je zadovoljan nicanjem ovog hibrida?
Kod mene nije bilo takvih problema, nicanje je bilo odlicno na tim parcelama gde je bilo vlage prilikom setve i sklop je odlican. Bilo je na par mesta malo sarenila sa vlagom i tamo je falilo tu i tamo po neka biljka i posle kise niklo i to, iako je cekao od 4. 04. do 2. 05.
 
4351
IMG_20200525_194501.jpg

IMG_20200525_194433.jpg

IMG_20200525_194428.jpg
 
Ne bih hteo da ispadne pitanje glupo ili prepotentno, vidim da uglavnom imate primedbe na 4943, ali bas bih hteo znati, jel ima nekog da je zadovoljan nicanjem ovog hibrida?
Kod mene nije bilo takvih problema, nicanje je bilo odlicno na tim parcelama gde je bilo vlage prilikom setve i sklop je odlican. Bilo je na par mesta malo sarenila sa vlagom i tamo je falilo tu i tamo po neka biljka i posle kise niklo i to, iako je cekao od 4. 04. do 2. 05.
Kod mene je dobar. Kačio sam slike.
 
U vezi tog 4943 kad bi mogli da proverite međusobno da li je ista partija semena a partija semena je do 20 tona semena pa ide druga partija, vreovatno sličan broj samo razlika u zadnjoj cifri pa makar da utvrdite da je seme iz iste partije a to bi moglo da znači da možda bilo i propusta tokom proizvodnje na njivi (firma koja je sejala i proizvela seme na njivi) ali no.Po priči kod nekog je dobro a kod nekog loše.
 
Kako kaze kolega Bojcetic ovom mom drugaru i njegovim kolegama uz Melenaca obecali drugo seme sledece godine. 4943 ove godine podvalili. Kod mene odlicni i 5075 i 5031.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Tražiti povraćaj para koje platio kešom, a koje uzeo na agrorok neplatiti pa nek se j..u svi u lancu od uvoznika pa do distributera. 75% površina sam posejao dkc i nijedna vreća seme nije pljosnato(I klasa) sveje sa guzice klipa okruglo kao zrno Soje. Šta mislite gde je završilo seme I klase. A o onom govnetu od biosimulatora netreba trošiti reči prodali su nam maglu zbog koje će ako ne ove sledeće godine snositi posledice.
 
Ja radim uslužno ljudima i kod jednog koperanta 4717 isto se javljaju biljke u obliku zaperaka, na istoj parceli nastavljen pionir i kod njega to nema.

Neznam zašto kod stranih hibrida u deklaracijama nema energija klijanja, to je jako bitna stvar po meni bitnija nego sama klijavost, čim je energija ispod 90% tu je izrazito nejednako nicanje useva još ako ima zahlađenja i dublje setve onda je veliki problem a to se vidi u soji ponajbolje, kad nemaš uvid u energiju a loša je džaba dobra klijavost a energija je uvek slabija od klijavosti kod kukuruza 5-10% pa i više a kod soje 10-30% .Kod soje je uglavnom energija i konačna količina semena koja će nići samo što se ona seje često pa su te razlike manje uočljive i manje utiču na prinos dok kod kukuruza to baš nije dobro.
 
Zanimljivost jedna . Kako sam juce nakucao post ili dva o dkcu ovde odmah se na telefonu gore ispod zelenog zaglavlja pojavi reklama Dekalba i Bayera i to strana.
 
Nazad
Vrh