Dali je isplativo prodati jutrio zemlje da bi se platile tekuće obaveze

  • Začetnik teme Tijana022
  • Datum pokretanja
Pravi poljoprivrednici kupuju i uzimaju u zakup sto vise vise zemlje, da bi ostvarili rentabilnost, a ne prodaju,a obrtni kapital za proizvodnju se obezbedjuje na hiljadu drugih nacina."ne kolje se slon za kilo mesa".Postovana koleginice, agro management je nesto drugaciji , posebno u ovim kriznim vremenima, ako se zeli biti uspesan.
 
vla je napisao(la):
Pravi poljoprivrednici kupuju i uzimaju u zakup sto vise vise zemlje,

Ovo poljoprivrednici, treba da se zameni sa ratari, za veliku većinu ostalih grana poljoprivrede se to ne može odnositi.
 
Mislila sam da su postovi brisani,ali sada vidim da su prebaceni ovde :osmeh: skroz ste me pogresno shvatili..... Prodaja 1KJ je poslednja opcija,poenta je bila u tome da se narod snadje na bilo kakav nacin da ne dozvoli da ga neko dere 500-1000din po dzaku semena vise nego sto treba,takodje i za pesticide itd.zato sto u tom trenutku nema toliko para.KOja tu kamata ispadne mesecno? Uz to vas jos ponizavaju placajuci vam kukuruz 7din po najnovijoj ceni.Ja bih uzela olovku i papir i izracunala sve varijante... Ma dzabe ja pisem,ae zivi bili i zito vam rodilo :haha:
 
Odnosi se i na stocare, jer bez zemlje, odnosno ,sopstvene proizvodnje velike kolicine stocne hrane nema "zivota".Sve ostalo su zablude.Cak, treba stocarima dati prioritet u zakupu poljoprivrednog zemljista.
 
pa ja kapiram da je najbolje da prodam zemlju u arendu po ceni od 150e kj a umesto sebi da poorem 15kj za dz ja poorem drugima po ceni od 50e*kj=750e samo za oranje,ali to je samo puka teorija i od toga nema NISTA u praksi :cao:
 
Još jedan primer: u mom mestu postoji desetak poljoprivrednih apoteka. Njihovi vlasnici solidno žive (mnooogo bolje od seljaka sa sličnim kapitalom). Da se konkurišu opstale bi dve, ostale bi propale. Ovako se oni dogovore, drže slične cene (čitaj: visoke ::jako_besan:spavam: i svi opstaju na teret seljaka ::lose::. slično treba i poljoprivredi: asocijacije, udruženja, zadruge, dogovori, sopstvene mlekare, mlinovi, banke. Vlast seljacima (živeo govornik :haha: :haha:). O tome vam govori Tijana
 
Koleginice draga, mi paori dosta stvari radimo bez nekog prevelikog racunanja , :sta:
jeste to sve tako kao si i rekla a sta cemo u poljoprivredi nikad nisu cvjetale ruze pa ni sad :nono:mnogo ce vremena proci da dodjemo i mi na zelenu granu mi smo se rodili da se patimo na sve nacine a da nije tako bili bi nesto drugo a ne poljoprivrednici. :udri:
uz ovu poruku te i pzdravljam :ppozdrav: :cao:
 
tijana jeste u pravu ali delimicno.kod mene je naturalna zamena poslednja opcija.tu se slazem..
jedino sto sam ove godine uzeo na taj nacin je seme suncokreta, da bih sebi umirio savest i obezbedio kakav takav plasman.iako to nije nikakva garancija...
ono sto tijana zaboravlja u racunici, je da je u roku od 5 godina cena zemlje skocila duplo, tako da kalkulacija nije jednostavna.dodatni problem je sto i kad imas pare, vrlo cestu zemlju ne mozes da kupis, jer niko ne prodaje...
meni licno, nije veliki problem da prodam zemlju. imao sam dve parcele velicina pola hektara, jednu sam prodao pre 2 godine a drugu upravo prodajem.nije bas da mi je svejedno, da se razumemo, ali jednostavno mi se ne isplati da se okrecem po njivi koja ima 18 brazdi...nit je jednom da prodjes rasturivacem, nit' 2x...
s obzirom da je u vikend zoni, ima lepu cenu, tako da cu verovatno za to nepuno jutro, kupiti dva i ako bog da, nesto ukrupniti...
sve u svemu, bez pazljivog racuna i što bi ameri rekli, strogog vođenja računa o cash flow, danas nema uspesnog poljoprivrednika
 
potpuno se slazem sa postom iznad.Nisam debilna(kao sto neki misle) da mislim da neko treba da otkine jutro od njive koje ima u komadu par hektara da bi kupio seme ili nesto peto.Slavonac je takodje naveo jedan od primera na koji se ljudi snalaze.Branko takodje ne dozvoljava da ga deru 600din vise po dzku od 7-8kg itd.Nebitno kako,poenta je bila da se ljudi snadju.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1239305276[/time]_________________________________________________
moj stric,koji zivi u BG-u,ovde dodje samo vikendom je iz zezanja kupio par jutara,koja ne zna ni gde mu se nalaze maltene.Ne znam ni ja gde su,ali znaju ljudi koji rade,platim im pripremu,sejanje,prskanje redovno i pravac sa njive u Krchedin u silos i opet ima neku racunicu kad sve sabere i oduzme.
 
Ja imam mišljenje da ništa ne treba dramatizovati,jer je sve relativno ,ako nema drugog izlaza što da ne ,danas prodaš sutra kupiš ili obrnuto,možda posle kupiš više neo što si prodao.
 
Ranije sam uvek radio po principu da istrgujem seme i đubrivo taman toliko da mene ne košta ništa.
To su bile dobre godine. Sada niko nema love, već su skoro svi prinuđeni da uzimaju repromaterijal na crtu, tj. u jesenju razmenu.
 
aj da nastavim...mnogo paora se u proceni cene rukovodi lepim željama i onim što se dešavalo u prethodnoj godini. pa ne primer, žito je prošle godine skočilo duplo u odnosu na cenu u žetvi i zato isto očekujem ove godine...ne brate! svaka godina je priča za sebe...jedne je najisplativije prodati odmah a druge sačekati...ono što je sigurno je da ne smeš sačekati setvu i momenat kad treba da "pljuneš" lovu, bez keša, pa da navratnanos prodaje ono što ima po dvorištu..
 
I to je tacno.Svako ko iole ozbiljno radi razmislja mnogo ranije sta ce i kako ce da poseje,gde da nabavi itd. Znam ljude koji su jos u toku zime nabavili seme.To su ozbiljni ratari koji uglavnom znaju sta rade,ali u ovom slucaju su se presli mnogo oni koji su uzimali NS,jer je strahovito pao u sezoni.Ali to nije bilo bas toliko predvidivo,niti uobicajeno da u sezoni nesto pada,obicno mu tad raste cena.Takodje ima onih koji su prosle godine jos u julu uzimali po par litara Protivela za ovu godinu,jer su bili prezadovoljni sa njim i plasili se da ga ove godine nece biti na trzistu.Sve ovo dodje kao neka lutrija,jer je drzava takva-kaubojska i nikad ne znas sta te ocekuje,a samim tim ratarstvo zavisi mnogo i od meteoroloskih uslova,tako da mozes da odradis sve na najbolji nacin i da vreme pomrsi racune skroz.
 
ns je pao u sezoni, ali je što se mene tiče, pao za uvek.to je dinosaurus koji neće preživeti tržišne promene, koji nije ukapirao da svake godine gubi lavovski deo tržišta i cenu je formirao po principu "meni toliko treba".sad kad su videli da neće prodati ni 10-ti deo od proizvedenog, spasavaju što se spasti može...a spasa niotkud..batrgaće se još godinu-dve i odoše u zaborav...
u ovom poslu ima 100 nabavki i hiljadu prodaja...ne možeš uvek da "ubodeš" optimalnu varijantu, ali generalno možeš da predvidiš većinu situacija...
ponoviću još jednom, nije kvaka proizvesti rekordan prinos po hektaru, nego optimalan prinos..važna je rekordna zarada..
 
Ptpuno se slazem,ali za to je potrebno imati nesto u glavi prvenstveno,a onda i malo srece ::namigivanje::
 
Nazad
Vrh