Chat u voćarstvu

http://ziginfo.rs/drustvo/121-ekonomija/15724-pdm-agrofruit-duguje-i-mesari-apoteci-prodavnici.html Pre par godina tj dok Vucic nije dosao na vlast u Srbiji je bilo malih i velikih otkupljivaca i bilo ih je bas dosta a onda je predsednik rekao DA MORAJU DA OSTANU SAMO ODABRANI TJ VELIKI OTKUPLJIVACI koji imaju ogromne hladnjace koji zadovoljavaju svetske standarde i TADA JE I POCELO UZIMANJE ROBE BEZ PARA I TO JE ZAZIVELO U SRBIJI KAO NORMALAN NACIN POSLOVANJA. Iako se na kupljenu robu cesto zaradjuje i vise puta postavlja se pitanje KAKO FIRMA KOJA NIKOME NISTA NE PLACA I UZME OD PROIZVODJACA ROBU U ABNORMALNOJ VREDNOSTI I PRODA JE KAKO MOZE DA UDJE U BANKROT ❓A JOS CUDNIJE JE DA IZVRSITELJI OVOM JADNOM I ISCRPLJENOM NARODU SKIDAJU KOZU SA LEDJA I ZELENASE OVAJ POSRNULI NAROD KAKO JE MOGUCE DA OVI VELIKANI CVRKUCU I NIKO IH NE DIRA a Grocanski RADIO PULS iskljucise iz rada zato sto je objavio ovu vest A VEST NIJE IZMISLJENA sa mo je verno preneta cisto da bi posteni proizvodjaci znali gde treba ili ne treba da idu da ne bi ni krivi ni duzni utonuli u bankrot.
Naravno da ce sada ici ona cuvena opaska DRZAVA NEMA NISTA SA TIM I KO IH JE TERAO DA ODNESU ROBU TAMO -a gde da odnese kada niko u Srbiji od velikih ne isplacuje lovu svi uzimaju robu NA DODJEM TI.........A POSLE MORA OVAKVIH BIZARNIH BAHANALIJA SE POJAVI NEKI SLJAM U KRAVATI ULICKAN I KAZE .....BUDUCNOST SRBIJE JE U POLJOPRIVREDI I .......MI MORAMO DA BACIMO POSEBAN AKCENAT NA NASE SELO I PROIZVODJACA. Dotakli smo samo dno nema gde dalje 🚾
 
Ubiju nas u pojoam, zajebu te za letinu - a ti sutra pozdravi sa dobro jutro svako glasacko govno koje je njemu glas dalo.
 
E da ovde pitam.
Imam na nekih stotinak metara parcelu povrsine 1kj. Ove godine je tu bila soja. Ocedita, zemlja prve klase. Posto dugo skupljam kohones da posadim nesto jer su mi njive jako blizu kuce i imam i opciju prikljucka struje. Bio je plan kajsije al svedoci smo da se jesen pomera blize januaru a mart blize aprilu. Prolecni mrazevi su postala normalna stvar. Kruska mi je komplikovana zbog spalira i kruskinih stetocina. Sljive ovde slabo idu. Visnje i tresnje nema ko da bere.
Dunja. Dunja mi je finalna i konacna odluka. Sutra na toj parceli sejem psenicu. Posle psenice ide analiza zemljista, stajnjak, vestak po preporuci, krajem septembra podrivanje, setvospremiranje i sadnja. Posto nema u okolini mnogo dunja, ici ce leskovacka i vranjska kao oprasivac (pa sta mi Bog da). Kada da tempiram analizu i podrivanje? Nesto se mislim da sadnice uzmem u Temerinu, rasadnik Kokai. Da probam da apliciram za povracaj. Da li sadnice, masinski radovi i analiza idu zajedno kao stavka za povracaj ili za svako treba posebno? (Nisam nikada aplicirao za neke povracaje)
Gazdinstvo na zenu, mladja je od 40 al se vodi kao zaposlena.
Jos treba ovih dana da se cujem sa nekim poznanicima da se raspitam koliko mogu al evo i ovde da postavim pitanja
 
Ervinija je velik problem - popricaj sa nekim ko je uzgaja
Drugo prodaja voli leskovacku a ona je magnet za tu bolest
Robusta sorta svabe pisu da je otporna na erviniju, e sad kako ce se prodavat ne bih znao reci
Licni utisak sto sam mogao steci iz uzoja sa kruskom - meni se nije pojavljivala ervinija ni na jednom stablu kalemljenom na sijanac kruske
Da li bi ista stavka bila sa dunjom mislim da bi, vegetativne podloge dunje su qrac, znaci ili sejanac dunje ili glog
 
Jedno pitanje, ako se potrefi susan period u kasnu jesen, kada biljka vec prekida s vegetacijom i gubi lisce, da li je treba navodnjavati ili ostaviti tako do proleca?
 
Da ne davimo temu "Jabuke" da napišem nešto o isplativosti proizvodnje voća ovde (moje mišljenje i iskustvo)... Znači domaćinstvo sa 3-5ha voća raznog sortimenta razvučeno u 4 -5 meseci berbe i prodaje uz maksimalno angažovanje porodice i što manje angažovanje radnika sa strane, direktna prodaja na pijaci i komšijama i prijateljima je jedini recept za koliko toliko isplativu proizvodnju voća za nas obične smrtnike. Treba zaboraviti ideju o 100-150t voća obrano za 5-6 dana uz angažovanje 20 radnika sa strane natovareno na kamion i pare na gomili jer to tako nebiva.
 
Da ne davimo temu "Jabuke" da napišem nešto o isplativosti proizvodnje voća ovde (moje mišljenje i iskustvo)... Znači domaćinstvo sa 3-5ha voća raznog sortimenta razvučeno u 4 -5 meseci berbe i prodaje uz maksimalno angažovanje porodice i što manje angažovanje radnika sa strane, direktna prodaja na pijaci i komšijama i prijateljima je jedini recept za koliko toliko isplativu proizvodnju voća za nas obične smrtnike. Treba zaboraviti ideju o 100-150t voća obrano za 5-6 dana uz angažovanje 20 radnika sa strane natovareno na kamion i pare na gomili jer to tako nebiva.
Mnogo je od 3 do 5 ha dovoljno je 1 do 1.5 ha za 6 sto članu porodicu dase dobro naradi u branju i prodaji . Berba ne traje 5meseci nego 2 ili nešto malo duže
 
I sam imam 1 ha maline, ali gde toliku kolicinu maline prodati na pijaci na ulici a da pri tome niko ne z**ebava ova ti nije lepa ova ti je ovakva onakva.
Predajem svu kolicinu u hladnjacu koja ke maksimalno koretna, imam dobru malinu, sve ide u prvu klasu, zavrsim branje natovatim u prikolicu oteram u hladnjacu na vagu potpisem priznanicu i zdravo dovidjenja.
Moglo bi da se to progura na pijac ne kazem, ali je muka to...

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Mnogo je od 3 do 5 ha dovoljno je 1 do 1.5 ha za 6 sto članu porodicu dase dobro naradi u branju i prodaji . Berba ne traje 5meseci nego 2 ili nešto malo duže
Nisam pisao za jabuke nego za voće uopšte, kod mene kreće krajem maja sa trešnjom mesec-mesec i nešto, krajem juna kajsije tri nedelje, druga polovina jula i kraj avgusta početak septembra šljive, na proleće sadim vinograd da pokrijem septembar i na kraju dunje u oktobru. Za sada sve sem šljiva uspemo da uradimo sami a i tu gledamo da minimalno koliko možemo angažujemo nekoga sa strane. Leto dok je na raspustu (žena radi u prosveti) žena provede na pijaci, uspemo u avgustu da uhvatimo 10tak dana za more... Prodaja kod kuće, na pijaci, vozim u nekoliko piljara i razvozim privatno. Kod mene uticaj ima samo nebo dali će mraz sje.... kajsiju ili suša za ovo voće što kasnije zri, sa cenom i naplatom mojih proizvoda ja nemam problem.
 
Spreman sam da saslusav svaki predlog, kako progurati tu kolicinu?

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
Nase trziste ne postoji jer 90 tih godina u osiromasenoj drzavi sa milion nezaposljenih i inflacijom i drzavi bez subvencija i kredita i posticaja SE PRODAVALO 5 -6 PUTA VISE ROBE NA PIJACI NEGO DANAS ❓ A DANAS MILIJARDE EURA ULAZE U SRBIJU I NEMA NEZAPOSLJENIH I POSTALI SMO VODECA ZEMLJA U REGIONU A TI MALINU AKO PROBAS DA PRODAS NA PIJACI MOZES SAMO NA GRAME U COKANCICE OD PO 200 GRAMA A PRODAJU NA KILOGRAM ZABORAVI .Malinari su najbolje organizovani u drzavi i zato jos uvek opstaju a sve ovo ostalo je prepusteno stihiji a najveca parodija ALI NAZALOST ISTINA je sto kaze MARCETA ako platis radnike za berbu visanja,tresanja,sljiva,jabuka TEBE NEMA NIGDE U PROSTORU TAKVA JE KONCEPCIJA NAPRAVLJENA I TO JE ZADNJA POSTA SRBIJA I U DRZAVI KOJA ILI NEMA SVOJU PROIZVODNJU ILI IMA NESTO MALO BEDE NA KASICICU I TO MALO SE SVESNO UNISTAVA I SROZAVA. Bogami nece biti matematike ni ko plati rezace jer su dnevnice krenule na 5 000 a nece biti matematike ni ko baci djubrivo I SVE JE PREPUSTENO STIHIJI TJ INDIVIDUALNOM SNALAZENJU POJEDINACA a u prilog ovome ide cinjenica da su od 2000 -2010 dodine vocari u mom regionu rentirali masovno njive na 15 godina i drzali po 15 hektara voca trazila se njiva vise A SADA NAZALOST NE DA SE SVE DESETKOVALO I SVELO NA MINIMUM NEGO SE TRAZI BAGER VISE VADE SE ZASADI SAMO TAKO.
Nazalost umesto kao u svim razvijenim drzavama gde je proizvodnja na prvom mestu kod nas je nazalost proizvodnja osudjena na golgotu kao da se svesno unistava da bi se dobilo jos ovo malo ljudstva za srafciger hale kod stranog investitora a sto je najinteresantnije nema ni nekog vidljivog optimizma da ce se nesto promeniti nabolje i izgleda da ako se ovako nastavi a vec smo desetkovali mnoge kulture ili stocarski fond izgleda da ce ostati samo entuzijasti jer ovo postaje sve vise nemoguca misija
 
Koliko treba da kosta prskanje atomizerom traktorskim 1 hektar u petrovaradinu. Znaci cena za 1 hektar da se oprska. Moja hemija, znaci cena usluge me zanima tudji traktor tudji atomizer.
 
Pozdrav svima... jel postoji negde na internetu dokument o rejonizaciji voćarske proizvodnje, tražio sam, ali slabo...
 
Pozdrav. Imam par pitanja u vezi nekog zasada. Naime htio bih da podignem zasad sa svakakvim vocem iskljucivo za nase potrebe. Uzeo bih sve sto nadjem po rasadnicima. Povrsina 0.3-0.4 ha. Da li neko ima nesto slicno?
 
Vrlo duhovito. Ako nemas sta pametno da kazes bolje je cutati. U svakom dijelu foruma ima neko ko jedva ceka da provocira. Nemam nikakvog dodira sa vocarstvom i sta je problem ako pitam za neki mjesoviti zasad?
 
Nazad
Vrh