Svaka cast Leposavicu, retko iskren i dosledan.
"Neverovatno, ali istinito je da u Srbiji završi skoro polovina malina proizvedenih u Bosni i Hercegovini. Dalje,
zapanjujući je podatak da je uvoz malina iz Čilea, recimo, od 2006. do 2018. godine, prema podacima čileanskog ministarstva poljoprivrede, porastao čak za - 467 odsto!
- U periodu od januara do oktobra pretprošle godine, na primer, uvezli smo iz BiH 10.990 tona malina, a u istom periodu iz Srbije je izvezeno 82.619 tona ovog voća - rekao nam je dr Aleksandar Leposavić, jedan od vodećih svetskih stručnjaka u ovoj blasti, zaposlen na Institutu za voćarstvo u Čačku. - Loš marketing svake godine, koji se ogleda u tome da se priča o prisustvu norovirusa u našim malinama, o lošijim standardima u hladnjačama, problemima plasmanu... negativno utiče na srpsku malinu i sam taj brend u svetu. Sve je to uzrokovalo da u 2018. godini, prema podacima američke privredne komore, učešće srpske maline na svetskom tržištu padne za 6,5 procenata.
Dr Leposavić ističe da ništa od onoga što je loše uticalo na izvoz malina i njihov plasman - ne stoji.
Pre svega, ističe on, u 99 odsto slučajeva kada su pronađeni norovirusi u malinama koje su završile na inostranom tržištu, zapravo se nije radilo o voću sa prostora Srbije, već da je reč upravo o reeksportu.
- Tačno je da je malina u kojoj je prošle godine primećeno prisustvo norovirusa uvezena iz Srbije, iz hladnjače u Srbiji. Ali, stvarno poreklo nije bila naša zemlja. To se lako može utvrditi metodama za utvrđivanjem identiteta, jer, garantujem da nijedna malina na svetu nije tako dobrog kvaliteta kao naša, domaća - kazao nam je dr Leposavić.
Između ostalog i zbog sve češće pojave reeksporta, što deluje destimulativno na proizvođače, od 2014. godine primetan je konstantan pad u količini proizvedenih malina u Srbiji. Tako je 2016. godine u Srbiji proizvedeno 83.000 tona, a lane 56.000 tona."
http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...780557-Hladnjace-nam-pune-a-voce-ipak-uvozimo