Chat u govedarstvu

Sve u stocarstvo je odavno neko negde vec smislio i uradio 1000 puta bolje, jeftinije i strucnije od nas mi samo treba to da primenimo,

U sferi priče o kojoj trenutno ćakulamo sa ovim se ne slažem.

Ovdašnji klimatski i zemljišni uslovi su isključivo ovdašnji, i samo ovdašnja struka može raditi na racionalizaciji ovdašnje proizvodnje.

Ako ti imaš uslove da ovde držiš kravu sa teletom onako kako na severu kontinenta drže kozu sa jaretom, ti si u prednosti.

U Vojvodini će zimski meteo uslovi biti jednom u 15 godina onakvi kakvi su u Austriji i dalje na severu svake zime. U startu si jeftiniji za smeštaj grla.

Klima ti pogoduje da na ovdašnjim oranicama ostvaruješ prinose kakve na severu postižu u ogledima.

To je isto kao kad meni komšija koji je letos posetio rođaka na Baltiku u Nemačkoj priča kako kukuruz tamo bolje uspeva nego ovde jer tamo nikada nije suša. Kaže kiša pada svaki drugi-treći dan.
 
Ako slucajno znas sta pise u ugovoru bilo bi lepo da podelis sa nama :) sto se tice izvoza (ukoliko ga bude),ako ne bude ozbiljnih kontrola kakvo se meso izvozi to ce vrlo kratko da traje...
Sa turcima cemo verovatno uskoro videti sta ce biti od toga... A sto se tice Kine tesko da ce bilo sta biti ove godine(bar tako kazu)

Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Sa Turskom vlada nije sklopila ugovor nego sporazum o trgovinskim olakšicama.

Po tom sporazumu, turski trgovci mogu da nađu odgovarajuće klanice u Srbiji i da bescarinski uvezu dogovorene količine mesa.

Domaći klaničari koji bi da se upuste u trgovinu sa Turcima su sudareni sa zahtevima Turaka u vezi sledljivosti proizvoda. Vrlo brzo će otkačiti otkup 2-3-5 bikova. Sudareni su i sa kontinuitetom isporuke, jer će danas morati znati koje stado ide na liniju klanja za tačno 12 meseci.

Sve u svemu, do daljnjeg će se to krpiti pokušajima namirenja turskih minusa u kriznim periodima, to je neko ovde već primetio.

Ukoliko se ovdašnji govedari ne uozbilje, ostaće na tome...
 
Realnija je to priča za Vojvodinu nego za ruralnu, pašnjačku, Srbiju komšija Gabriću.

Lakše, brže, jeftinije, efikasnije je kod nas nego da se oni potucaju po brdima i dolovima.

*
Odobren preferencijalni uvoz u EU, koliko beše, 10ak hiljada tona, nikad nismo ni primakli dvocifrenom procentu kvote.

Odobren bescarinski izvoz 5.000 tona u Tursku.

Famozna količina od čak 500 hiljada tona !!! bescarinskog izvoza u Kinu.

Legenda o famoznom šumadijskom bebi bifu u Italiji bilvaktile.

*
Ne bih da ispadne da ja ubeđujem i nagovaram bilo koga na bilo šta.

Ali će mi veći ćef biti da vas slušam za godinu dana kako cvilite na tajkune koji su se eto opet snašli pa gaje goveda i izvoze, a vi nadničite kod njih.

Znate kako se kaže: kad neće Nećo, hoće Oćo.

*
Evo postavke zadatka za račundžije.

Koliko kukuruzne silaže se može spremiti sa dva ha useva.

Koliko zelene mase soje sa jednog ha useva.

Koliko krava u sistemu krava tele se može hraniti sa tom količinom hraniva, ako uzmemu da slamu i kukuruzovinu imaju ad libidum ?
Bradonja u vezi ovog dela posta gde ce se tajkuni snaci a mi eto majmuni necemo sigurno je u sali napisan jel da?jer ako nije sala onda ste nas sve uvredili i smejete se nasoj muci sto nemozemo da skupimo 20000 evra kako bi zapoceli jelte ozbiljan tov za izvoz
 
Cinizam je očit Bojanče...

Nego ovih 20.000 dukata euRopskih, kako dođe do njih ? Nešto si mi puno zagrizao batice, a ? Bil se to kako moglo smanjiti i prepakovati ?

Legenda iz vremena italijanskog bejbi bifa kaže da je jedinica tova bila 8 komada i za njih se radilo 2,5 hektra. Kako beše, 50 ari kukuruza, 50 ari tritikalea, hektar lucerke i jel beše grašak 50 ari ?
 
Nisam ja izmislio da sitni nemaju sanse,kad se radi ajde da radimo i sami rekoste da su kvote velike pa kada bi svaki tovljac stavio u tov oko 25 kom a ostale pare da pokrpi sta nema od mehanizacije ili da ulozi u hranu ako neraspolaze sa obradivim zemljistem brzo bi nakupili potrebne kolicine.A sad mi je lakse za trenutak mi se ucinilo da je AV clan ovog foruma:ppozdrav:
 
Reći ću samo nešto-možda se neko neće složiti.
Treba sve toviti,kao što su naši stari tovili,ko hoće da se bavi tovom.I muško i žensko i crno i crveno,pa da vidiš dali će telad "simentalska" biti 500E.Mnogo toplih voda mi izmišljamo pa normalno da nam se obija o glavu.Kada mesarama treba govedina plaćaće je a ako ne naće im sto zamerki.
 
Zastranjujete puno...

Ja sam od početka pričao o proizvodnji teladi kao vidu diversifikacije prihoda malih i srednjih ratara.

A ti sad utrčavaš sa tovom, nabavkom mehanizacije, kupovinom hrane jer se nema zemlje...

Ovde bi brate svi sve i odma ! Bi da se oženi i počne sa 100-200 hiljada kapitala. Bi da radi tov iako nema zemlje i još ništa manje nego 25 komada za početak.

Ne biva to drug moj, ne biva.

Sitnima je simentalka majka. Malo mleko i sir, malo june.
 
Telad su skupa jer ih nema,mlecno govedarstvo unisteno,i ti sto drze krave dosta njih i tovi tu telad. Ponuda-traznja! Al to nije ni cudo ipak je da kazem kravarstvo i tov junadi nebo i zemlja sto se tice kolicine posla. Kod nas se i dosta njih opredelilo za tov junadi zbog drzavne zemlje. Dakle potraznja je velika a teladi malo i naravno da ce biti skupa. Zato se tu namece na razmisljanje(bar meni) taj sistem krava tele

Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Moj stav je da ne treba mnogo šarati sa rasama.

Tržište je naviklo na našeg simentalca i to će potrajati. Sad ti utrčiš sa 10 bikova nekog tovnog govečeta, oma te ucenjuju, te nezna kakvo je meso, te neće ga ljudi deluje im plastično, te ovo, te ono.

Ja nikuda mimo simentalca i meleza hereforda ne planiram.

Gajiti ovdašnje šarenke-simentalke u sistemu krava tele, ništa muža, isključivo proizvodnja teladi.
 
Ma neutracavam ja sa tovom nego je bilo reci o izvozu juneceg mesa i kvotama koje nemozemo da ispunimo,ja sa svojih 41god nisam na pocetku nego na dobranoj sredini ako Bog da.Ja sam dobar deo svoje price vec ispricao u temi o natalitetu pa se ne bih ponavljao,trenutno u dvoristu imam 9 junadi razlicitih velicina i kravu koja mi otrhanjuje sisancad koju kupujem,nepatim od velicine nikakve ali bih voleo da mogu da kupim nov traktor jer imam 2 jedan je stariji od mene a drugi je 82 godiste i to ne zbog sebe jer sam navikao nego zbog sinova koji imaju 12 i10 god a zanima ih poljoprivreda a sa ovoliko junadi to nisam u mogucnosti
 
Ako slucajno znas sta pise u ugovoru bilo bi lepo da podelis sa nama :) sto se tice izvoza (ukoliko ga bude),ako ne bude ozbiljnih kontrola kakvo se meso izvozi to ce vrlo kratko da traje...
Sa turcima cemo verovatno uskoro videti sta ce biti od toga... A sto se tice Kine tesko da ce bilo sta biti ove godine(bar tako kazu)

Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka

Ugovori koje je Turska potpisala sa Srbijom su problem samo zato sto nasa veterinarska inspekcija i dalje tvrdi da imamo LSD u zemlji, a Turci ne uvoze meso i zivu stoku iz zemlje u kojoj je LSD prisutan to su naravno znali i njihovi i nasi ministri pre potpisivanja ugovora. Turci su kao morali da potpisu da uvoze nesto od nas radi maske jer kod nas trenutno ima nede oko 50 turskih "fabrika" tekstila koje su samo skladista gde roba stigne iz turske malo lezi nasi menjaju etikete papire i onda napred za Rusiju bez carine i uz nase povlastice, sistem divan izmedju nas i Turske bescarinska izmedju nas i Rusije bescarinska. Samo se banda na vlasti pogati. İsto to su Turci radili sa paradajzom kad su oborili Ruski avion, kao Rusi im uveli embargo, a oni sav paradajz prodavali u Rusiju preko Azerbejdzana naravno uz dozvolu Rusa, a na tv kao embargo ne znam ni ja sta.
 
Ovde su u upotrebi modifikovana klesta za armaturu.
Na jednoj strani se zavari klin koji gura siljak donje usne marke, a na drugoj prosecena plocica koja
gornju usnu marku drzi tako da donja ispadne.
E sad, ne znam da li je razumljivo, ako nije daj da uradim jedna, a ti spremi gajbu piva.
 
Nazad
Vrh