Chat 5

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nikad vise traktora u ataru!Ljudi rade punom parom,ko seje,ko bere,ko vrsi,bacanje vestaka,priprema za setvu,ko sad ne iskoristi ovo lepo vreme za radove taj nece nikad.
 
Ovi su već dojadili sa transportom delova vetrenjača za vetropark što se gradi u Kuli. Svaki dan policija blokira deo puta kojim se kreće transport, isekli semofore, zaštitne branike na mostu.....nadam se da će to sve da vrate u prvobitno stanje !

 
Neka neko podesi vreme na forumu, zurimo za jedan sat
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne znam u koju temu da postavim ovo moje pitanje pa cu ovde,sta mislite koji dvogled bi bio dobar za amatera tj pracene u ataru,lopova,kradje drva po sumama itd.Nemam nikakvog iskustva sa njima a ima ih sa raznim cenama,
 
Две тоне главица куваће се за 50.000 посетилаца

У футошком атару се секао купус који ће у суботу, на централној приредби „Футошка купусијада”, бити главна намирница у припреми традиционалних јела. Очекује се да ће





ове године Футог посетити 50.000 гостију с разних страна да ће се појести две тоне слатког скуваног купуса и још 12.000 сарми. На футошким ораницама купус ове сезоне заузима 350 хектара, а тридесетак хектара је сертификован и ти произвођачи, чији купус има ознаку географског порекла, окупљени су у Удружењу „Футошки купус”. Укупно 35 произвођача купуса треба да добије сертификате за овогодишњи род. На њиви Мирољуба Јанковића ужурбано су се секле зелене главице за педесетак кувара, који ће се такмичити у кувању слатког и киселог купуса. Тај домаћин већ годинама сади купус, а ове године га је посадио на три хектара. И други Футожани, вели, гаје купус, неко за сопствене потребе, а други да би зарадили, односно одржали традицију јер се купус вековима сејао на футошкој равници.
– Посреди је аутохтона сорта футошког купуса па се манифестација „Футошка купусијада” разликује од других: посвећена је производњи здраве хране у здравој животној средини – подсећа Јанковић.
На Лиманској пијаци Футожанин Горан Јовишић већ 15 година продаје производе од купуса, листове за сарму и кисели купус. Каже већ месец дана нуди овогодишњи род и не жали се како му иде.
– Имам сталне муштерије, а код куће поседујем прерађивачки мини-погон. Све радимо породично: жена, родитељи троје одрасле деце и ја – каже Горан Јовишић.
Он ће ове године на тезгама новосадских пијаца продати око 20 тона киселог купуса, а истиче, имаће и знатну количину свежег купуса за продају јер се, како каже, сезона киселења тек захуктава, што се могло најбоље видети дуж пута од Ветерника до Футога. Приколице с купусом биле су пуне и поређане једна поред друге. Ове године килограм се продаје за 30 динара, а рибаног за 40. Килограм рибаног киселог купуса стаје 150 динара, а килограм прокола 280 динара.
З. Делић

Поворка учесника
Овогодишња „Футошка купусијада”, 16. по реду, почеће у петак у 12 часова програмом „Мини-купусијада” у Основној школи „Мирослав Антић”. Деца из вртића и школарци извешће програм „Културни купусићи, будимо кул публика” у намери да се истакне значај купуса за Футог. Суботњи програм почиње од 9.30 часова, када из Пољопривредне школе креће поворка учесника до центра, где ће на бини бити приређен културно-забавни програм. Кување купуса почиње већ у осам часова, а кулинари ће узорке јела предавати жирију од 12 до 12.30 часова. Проглашење победника је у 14 сати. Осим купуса, у Футогу ће сутра моћи да се купе и други производи – месне прерађевине и мед... Дуж главне улице биће поређано тридесетак тегзи с разноврсном понудом.

 
Ne znam u koju temu da postavim ovo moje pitanje pa cu ovde,sta mislite koji dvogled bi bio dobar za amatera tj pracene u ataru,lopova,kradje drva po sumama itd.Nemam nikakvog iskustva sa njima a ima ih sa raznim cenama,

Evo već su kolege odgovorili ali da i ja kažem neku riječ. Svi ovi podatci o dvogledima su korisni ali ako si početnik onda ti neznače mnogo jer neznaš na koji podatak da obratiš više pažnje. Navešću primjer. ZEISS 8x30 je bolji od kineza 10x50 iako ovaj drugi ima i veće uvećanje i veće objektive. Osim toga tu je i težina bitna stavka. U početku to izgleda nije bitno ali ako je nekoliko sati okačen o vrat zna biti neugodno. ZEISS je mnogo skuplji pa ako namjeravaš samo ponekad virnuti onda uzmi nekog kineza. Za ozbiljnije gledanje traži neku bolju marku jer imaju mnogo kvalitetniju optiku što se posebno osjeti u lošijim uvjetima gledanja. Po noći ako ima imalo svjetlosti sa dobrom optikom netreba ti IC dvogled. Nekažem da je IC loše imati ali ima par mana. IC dvogled je malo masivniji a nemožeš dugo osmatrati sa njim jer zaslijepluje oči. Možda su ovi noviji malo bolji ali to je preskupo. Poslije sklanjanja dvogleda sa očiju neko vrijeme slabo vidiš i moraš privikavati oči na tamu. Zato je bolje uzeti monokular za noćno gledanje.
 

Ipak sem same manifestacije koja je bila jako lepa, jedna politicka stranka je na svom standu organizovala prikupljanje potpisa protiv prodaje poljoprivrednog zemljista u Srbiji strancima.
 
Dule i ta stranka prikuplja potpise dok ne dodje na vlast, a onda okrenu list. Ma sve su to ista g....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh