Centralno i etazno grejanje.

Prvi puta grejem ove god. Sve novo ugradio .Imam nekoliko pitanja.
Dali skodi peci ako radi na temp oko 40 45c jer u protivnom nemos ziviti u kuci moras otvarati prozore. Javlja se ona vlaga u lozistu.
To se desava kada su npr. djeca B. Luci i zatvorim gornji sprat .Ja i zena zivimo dole cak i jedna spavaca soba je zatvorena .Znaci oko 80 m2 .Kada lozite ugalj dali prvo ide ugalj pa gore drva ili prvo nalozite pa posle dodajete ugalj.??
Dali je pogresno neloziti u jednoj sobi npr.u prizemlju ako nikada ne ulazim u nju i ne koristim je, misli na ustedu energije ,dali sam ustedio . Logicno da jesam mislim.
Kuca je 200m2 korisnog prostora
pec je Ceska Vijagra, kako joj ja tepam u7 ,sedam clanaka oko 43 kw. Rdijatori Daikin Airfel Turski.

Kako vlazite vazduh u prostoriji? .Jako se susi.Koji je najbolji nacin???

1) škodi pećki, stvara se kondezat koji u dodiru sa sumporom stvara sumporastu kiselinu koja nagriza metal, zato je potrebno obezbediti da u pećki bude bar 60tak stepeni temp. vode. Zato se postavlja mešni ventil koji radi tu funkciju, održava u peći potrebnu temperaturu dok u kuću pušta manju temperaturu vode pa ne moraš otvarati prozore. Još bolje rešenje je ugradnja akumulatora toplote pa onda ne razmišljaš o kotlu i tempertaturi u kući, kao i o tome da li si neku sobu isključio sa grejanja (i u tom slučaju sigurno štediš energiju)

2)Što se tiče loženja uglja, zavisi koji je tip kotla. Ako je trajnožareći onda se potpaljuje odole, a ako je običan onda odgore. Pogledaj ovde iskustva ljudi u istoj prpoblematici: http://www.elitemadzone.org/t233763...ziti-ugalj-Najmanje-uglja-najvisa-temperatura
 
1) škodi pećki, stvara se kondezat koji u dodiru sa sumporom stvara sumporastu kiselinu koja nagriza metal, zato je potrebno obezbediti da u pećki bude bar 60tak stepeni temp. vode. Zato se postavlja mešni ventil koji radi tu funkciju, održava u peći potrebnu temperaturu dok u kuću pušta manju temperaturu vode pa ne moraš otvarati prozore. Još bolje rešenje je ugradnja akumulatora toplote pa onda ne razmišljaš o kotlu i tempertaturi u kući, kao i o tome da li si neku sobu isključio sa grejanja (i u tom slučaju sigurno štediš energiju)

2)Što se tiče loženja uglja, zavisi koji je tip kotla. Ako je trajnožareći onda se potpaljuje odole, a ako je običan onda odgore. Pogledaj ovde iskustva ljudi u istoj prpoblematici: http://www.elitemadzone.org/t233763...ziti-ugalj-Najmanje-uglja-najvisa-temperatura
A da li to sa kondezatom važi i za šporete i peći za etažno grejanje?Nisam video vlagu kod mene u ložištu a konstantno je negde između 40-60c
 
Auuu,sad sam tek zbunjen(procitajuci zadnjih par postova),za par dana dolazi mi majstor pa dace bog odradicemo centralno grejanje,hteo sam da pitam u vezi kotla koji da uzmem,ja bih neki tucani , solid therm 4 od 24.9kw ili ovaj ceski viadrus? Meni licno vise se svidja ovaj prvi ali,rade ga u Turskoj po nekoj licenci pa me malo plasi kvalitet.Ako moze neka preporuka ,savet bilo sta,unapred hvala.Dok ne bude kasno da se posle ne jedim.Pozzz.
 
Da podelim svoja iskustva sa vama.
Grejem kuću 10x10m (spoljne mere) prizemlje i sprat. Imam Termomont Šimanovci kotao od 30kw. U kuću sam se uselio pre 10 godina i odmah odradio grejanje i kupio taj kotao (nov). Imam Al radijatore, oko 160 rebara ukupno. Kuća je izolovana stiroporom 5cm. U 80% slučajeva kuću bez ikakvih problema grejem temperaturom vode od 40 stepeni. Kada je spoljna temperatura hladnija od minus 5 stepeni, vodu podižem na 50 stepeni, sve do minus 10 napolju. Preko minus 10 vodi temperaturu podižem na 55, 60 stepeni. Veoma retko, skoro nikada nisam dizao na 70 stepeni. U kući je temperatura od 20 do 23 stepena, kako kada i kako u kojoj prostoriji (hodnik, kupatilo, dnevna/spavaća soba). Vrlo retko gasim kotao, održavam makar malo žara cele noći i ložim isključivo drvima (bagrem, grab, cer, granica, šljiva, kajsija, breskva...) koja trenutno imam na rapolaganju. Nekada ložim na sat i po, nekada na 4 sata, u zavisnosti od toga koja su drva trenutno i kakvi su spoljni uslovi. Pri ovakvom režimu grejanja (pumpa je na povratnoj cevi i na 1. brzini) nikada nisam imao problem sa kondenzacijom kotla.
E sada, burazer ima istu kuću, isti ogrev, sličan režim (češće gasi kotao od mene) i Termomont kotao - ali veći (ne znam tačno, oko 40kw, mogu da pogledam) i on je imao kondenz i to gadan (bare u kotlarnici). To mu je majstor rešio ugradnjom nekog mešača (mogu da slikam ako nekog zanima).
Pozdrav svima i srećni praznici (i posle njih).
 
Miks Banovici,kocka i orah,za sezonu ode 10t....Najlepse sam se grejao na naftu 80-90-tih,lepo namestim termostat i samo radi.
 
Da li je neko razmisljao o toplotnim pumpama,vazduh-voda ili voda-voda? Drugar ugradio i lepo se greje,ja se dvoumim.
 
aco, jel to ono sa bušenjem bunara? Čujem da je oko 3000 evra. Da li je kod drugara uspelo normalno da zagreje kad je bilo -20 ovih dana? Koju površinu greje?
 
Voleo bih da se javi neki član foruma koji ima toplotnu pumpu ugrađenu da čujemo iz prve ruke. Skupa ugradnjas a mislim da i račun za struju nije baš mali.
 
@ BOKIBOLE Da,to je to sa bunarima.On je busio dva bunara,ugradio jos jedan sat za struju da ne bi ulazio u crvenu zonu.Greje 200 kw.Sve komplet ga je izaslo 8000 eura,sa radijatorima,cevima,sve sve,jer nista nije imao.Inace na postojece grejanje da ugradis treba 3000 eura.Nisam isao kod njega kad je bio ovaj veliki munus,ali kaze mi da bez problema greje i da mu nije radilo non-stop.
 
Uzmi ti Sime Solida tj. nesto od njihovog programa.Gledaj neke klasike bez tih ventila,preklopki....sklopki.Ja imam solidu 5 i grejem osnovu kuce 10x 9m na dva sprata i visinom 2.5m bez ikakvih izolacija.
 
Auuu,sad sam tek zbunjen(procitajuci zadnjih par postova),za par dana dolazi mi majstor pa dace bog odradicemo centralno grejanje,hteo sam da pitam u vezi kotla koji da uzmem,ja bih neki tucani , solid therm 4 od 24.9kw ili ovaj ceski viadrus? Meni licno vise se svidja ovaj prvi ali,rade ga u Turskoj po nekoj licenci pa me malo plasi kvalitet.Ako moze neka preporuka ,savet bilo sta,unapred hvala.Dok ne bude kasno da se posle ne jedim.Pozzz.
Na kojoj visini ti je otvor dimnjace,ja sam se isto dvoumio izmedju ta dva kotla ,po sam uzeo solid term ,samo zbog visine otvora dimnjace,radi solidno posao ,izlazi oko 580 evra sa popustom,takva mu je i sad cena,lak za odrzavanje,mada viudrus ima tu prednost sto ako nekad prelazis na palet ima na vratima vec ugradjeno,a kod solida moras kupovati druga vrata,koja su 60 evra,toliko ti je i vidrus skupli pa de si tu si.Ako imas para da uzmes sime solid ev tu nemas sta da mislis , po meni od svi kotlova su na 1 mestu,samo sto nema 25 do 26 kw sto bi meni odgovaralo ima 23 kw pa 34 kw,a sto se tice kvaliteta lik sto mi je doneo kotao kaze da u toj livnici liju za mnoge evropske proizvodjace kotlova,.Ukratko kod mene je presudila osa dimnjace,da ti dajem neku drugu preporuku nebi posto ga imam svega godinu dana.

- - - - - - - - - -

Au diklofen al smo se potrefili u isto vreme i ista preporuka.
 
E te godine i tu pec sam i ja ubacio,radi za sad ok,mada se mnogi zale da procure posle 5god,eno familija kupio drugu pec pred zimu Radijator Kraljevo a lozio Suseni Vreoci :sta:
 
Nazad
Vrh