Centralno i etazno grejanje.

Imam jedan bojler prikopčan i račun za struju je za 3.000 manji na mesečnom nivou.Za sledeću godinu obavezno i u ostala kupatila ubacujem.Bojler od 80 litara košta 18.200 rsd.
 
Matiću, klasičan električni bojler od 80 lit,, sa izmenjivačem na toplu vodu od kotla, jel tako ?
Ko je proizvođač, i model bojlera ?
Ja uskoro treba da menjam postojeći, pa sam planirao tu kombinaciju, plus što mi cevi od grejanja prolaze tik uz bojler.
 
Matiću.bolja solucija je da se stavi jedan veći bojler kod kotla i onda se od njega vodi razvod tople vode gde ti treba.Takav bojler ima i sa izvodom za solarne kolektore tako da svakakve kombinacije dolaze u obzir.Ovo kažem zato što je možda zgodnije nego kupovati više bojlera od 80l,za svako kupatilo po jedan.Imam u podrumu kod kotla jedan pravljeni od inox-a još 1980-e ali bi mogao biti veći i plan je da kupim jedan od 200-280l isto Termorad.
 
Jeste bolje a izmenjivač može da se kupi posebno i ugradi na već postojeći bojler pa se time izbegava kupovina novog ali nisam se raspitivao za cenu te varijante.
 
Košta oko 85000 din 200l sa dva izmenjivača,jedan za kotao i jedan za solarno.Takođe poseduje i električni grejač za svaki slučaj.
 
Sto se nebi solarno moglo nakaciti i na ovaj? leti se pozatvaraju radijatori, zakaci se na vod od centralnog, i neka vrti pumpa( otvoren vod samo izmedju kotla i bojlera) neka gdeje vodu u kotlu i bojleru,taman kotao da akumulira preko dana,klapne se zatvore da nema hladjenja i to je to

Tako cu nesto i nabudziti

Ili leti shishem 1 balu na dan za toplu vodu :) :)

opet i to je jeftinije od struje :)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)
 
To sa bojlerom u podrumu,sam ja tako planirao na novoj kući, (samo je pitanje kada ću je završiti...), ali sam tamo već stavio dovod tople vode sa dve cevi-cirkulaciono, jer ko će čekati dok dođe topla voda iz podruma do kupatila.
A ovde mi se baš ne oru zidovi do pola kuće, mislim da će mi ovakav bojler biti dovoljan, plus što mi je gasni kotao isto u kupatilu, pa preko leta može on da greje vodu u bojleru.
Inače, kod mene sve lepo radi i na sanitarnu vodu iz tog gasnog kotla, ali nikako nisam uspeo da naučim ukućane, da se slavina nezeza pet puta na toploj vodi kod pranja ruku, nego se pusti da teče, a moj matori dok se obrije otvori i zatvori slavinu 42 puta (kao štedi vodu), a pećka škljoca kao kada se pali dizel motor na -40 :haha:.
 
Ja cu probati slamu od uljane repice,ja imam u planu dogodine isto bojler da prikopcam i akumulaciju da napravim i pobedio

Javim ovde kasnije iskustvo sa repicom, momentalno je iza sojine slame pa ne mogu da dodjem još do nje...za sad ložim soju,kukurzovinu i žitnu slamu .. kurzovina je dobra samo sa čokanjima,ova bez njih slabije gori,žitna rame uz rame što se mene tiče sa sojom sem tog glupavog pepela kojeg ima tri puta više....
Razmišljao sam i o suncokretu,al to mi se baš i ne balira...
 
I ja sam razmišljao da predjem na grejanje na bale,ali sam odustao. Ekonomičo je,tu nema dileme,ali problem mi je radna snaga. Jedva uspem da nadjem čoveka i za seno i dobar deo bukvalno sam natovarim i spakujem (1500-2000 bala godišnje),a kamo li za bale za ogrev kojih je takodje potrebno preko 1000. I opet preko zime loži,čisti...
Trenutno se grejem na ugalj i drva,nije ni to komfor,ali za godinu,dve ću preći na pelet. Jeste skupo (mada ne mnogo skuplje od drva i uglja) ali bar ću u toku zime moći da se pristojno odmorim.
 
Sve ima svoje...jeste malo muka naći ljude,al eto nadje se nekako, mada sin mi porastao dovoljno da tera traktor,ja bacam,tata dene pa nek dve zmajevke doteramo kući na dan,ja sam za 5 dana rešio grejanje za dve kuće za jako jako sitne novce...koliko nafte i manile,drugo ni ne računam...
 
Jesenas sam presao na bale
Kuća je "ZADUŽBINA" oko 400m2
Prezadovoljan sam, lozi se od 7ujutru do 12 noću, temperatura nikad ispod 22, uvek oko 23_25
Naj veća potrošnja je bila 14 bala poljostoja na duzinu 80cm ne preterano teskih
Napravio sam sebi 5000bala soje treba i za ovce ima ih mnogo 50 plotkinja, podmladak jaganjci
Kad platim utovar i troskove bala me kosta oko 25_27din nek spičim na grejanje 2000 bala to je manje od 500e
Prosle god sam potrošio 15m3 tvrdih drva, 10t uglja, i 4 kiperke Dubrave čuka šapurika
I nije bilo ovako toplo svuda

Poslato čelo-basče uz pomoć 'levatora
 
Ja sam prosle godine potrosio 30m³ bukve i 4t kamenog uglja, po nekoj racunici sad bi trebalo da potrosim oko 1500bala soje...
Dogodine planiram utovarivac za bale i bale praviti maksimum 85cm da bi lepse gorele 2 bale od jednom. Sad kad su cca 90-100cm teze gore 2 bale...
 
Ivane kolika je kuća, koja je peć?
Jel imas akomulator cisternu?
Jel kuća izolovana?
Kod mene trenutna potrošnja oko 12-13 bala, temperatura iznad 22
Loži se od 7 ujutro do 24


Poslato čelo-basče uz pomoć 'levatora
 
Grejem 2 kuce,1 je stara gradnja 60cm zidovi 100m² a 2 na 3 sprata koja ima sendvic zidove ali kao da ih nema,stolarija losa,250m².
Nemam akumulaciju,ako bog da bice ove godine i akumulacija od 2000L.
Pec je Uniko Kovacica unibio 2 bale 40kw...
Kad je bio onao period od -9 trosio sam 12 bala na 24h. Ali sad u proseku 8-10.
Temperatura u kuci je 23-25c
 
Trenutno grejem nesto jace od 200 kvadrata jer hodnik ne grejem jos losi mi prozori u tom delu kuce a hodnik 50m2

Za sad dnevno 7 bala soje, lozim od 7 ujutru do 12 u noc

Ujutru u 7 kad ustanem mi je temperatura u kuci 20 stepeni a preko dana 22-23 drzim konstantno

Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)
 
Nazad
Vrh