Cene teladi

Ti preprodavci kupuju telad u okolini Petrovca,Pozarevca, Kraljeva i ostalim delovima Srbije i odvoze ih po Vojvodini na svako prodato tele zarade vise nego sami odgajivaci .
 
Maksimalno 450e to je citav lanac svercera, kod mene u selu postoji covek koji stalno nalazi preprodavcima robu tacno zna ko je u kakvoj situaciji i to se koristi .
 
Bas me interesuje, kakva li ce cena bikova biti krajem godine, kad stignu ova telad koja su placana 4evra po kg i koji su jeli lucerku od 18-20 dinara po kg. Prosto ne mogu da docekam da vidim tu zalost i fijasko.
 
Bas me interesuje, kakva li ce cena bikova biti krajem godine, kad stignu ova telad koja su placana 4evra po kg i koji su jeli lucerku od 18-20 dinara po kg. Prosto ne mogu da docekam da vidim tu zalost i fijasko.
bas tako kolega i ja sam jutros to racunao na vasaru,presabrao se pa odustao od kupovine jer verujem da i ti od 550e jos uvek sisaju,jednam sam imao taj najeb. odvikavanje velikih teladi od sisanja,pa kaliranje u samom startu itd
 
@lazarmatic o tim svim komplioacijama, ne treba ni pricati. Po nekoj racunici koju sam ja pravio, kad bi sve islo kako treba meni ne ostaje nista, samo bih imao zanimaciju desetak meseci. Ja sam uzeo sest malih muskih teladi 80kg u proseku, placao sam 270 dinara po kg, i za sad sam zadovoljan kako napreduju, nije bilo nekih posebnih problema. Tu sam nasao neku racunicu. Imao sam u planu jos desetak komada, ali sa ovakvom cenom teladi i lucerke, morace da ceka.
 
Da li ste izvodili kalkulaciju; koliko hrane jepotrebno za tov jednog biga počevši od momenta odljučenja pa do, recimo 500kg
 
@kukulele izracunao sam da mi treba po sadasnjim cenama oko 25 000 za licerku i oko 23000 za koncentrat(koji sam pravim) i kad na to dodam 550 evra za tele, ako cena ostane 2 evra meni nije ostalo nista. O mogucim komplkacijama i lecenjima i da ne gvorim. To nek izracuna neko iskusniji.
 
Jasno je kao dan.Zarada nikakva ili minimalna.Samo što novac dođe na gromilu.Zato sam se ja rešio da povećam broj krava a telad da prodajem.Posao je teži ali je zarada veća i što je najvažnije,svakodnevna.
 
Ako gledate na cenu onda i vas proizvodjace to tele kosta jer ono mora da popije bar 800 L mleka do zalucenja. Pa kad to sve saberes onda si naj...o ako tako gledamo onda nemamo racuna na nista u ovoj zemlji (mislim od postenog rada) mnogi ce se zapitati dali kod nas postoji posteni rad?
 
Ne isplati se toviti telad na malo kao i sve uopste sto se ne isplati raditi na malo,bez 50 komada se ne isplati sve ostalo je sto bi nas narod rekao "pare na gomili" i nista vise.10 komada je gubljenje vremena,obaveza velika a zarada slaba.Bez 50 komada nema nikakve zarade,stim da hranu sam pripremis,silazu,sijeno i eventualno jecam ili nesto uz kukuruz za ishranu.To je moje misljenje.
 
cetri meseca 330e
telad010.jpg


sest nedelja 270e
telad015.jpg
 
Ja se spremam da kupim par teladi ali se isto zaludjujem da uzmem i zenska da ostavim za krave.Kako stvari stoje nece diti jeftinih teladi u buducnosti.
 
Nazad
Vrh