Cena Suncokreta rod 2017

Evo proste racunice. Ako je rod umanjen za 25% (sto je verovatno malo, ali da uzmemo toliko).
Na proslogodisnju cenu od 35 din, dodati jos 20% (ne 25%) umanjenog roda.
To nam daje cenu od 42 din. Eto, toliko bi trebali da nam plate minimalno da imaju imalo casti i postenja.
Nisam cak ni racunao povecane cene svih inputa u proizvodnji....
 
Jeste da mnogi čitaju forum ali ako cene suncukreta i ostalih kultura ,kako se ovde misli, zavise od par ljudi i parcela koje imaju malo veći prinos onda forum treba ugasiti.Pričamo o kojekakvim tehnologijama,datumu zatvaranja zimske btazde ,hibridu ,setvi .....Sve smo to lepo ispričali i na kraju prećutimo prinos.Pa našta to liči ?
Dodao bih da svaka uljara ili ozbiljniji otkupljivač ima svoje terence koji znaju stanje useva bolje nego mi .
Kod nas je suncukret u zavisnosti od terena dao od 1100 -2400 kg/kj (naturalno ) ili u proseku oko 1750 kg/kj .
Kiraj ja namerno i nisam hteo iz tog razloga iznostiti prinos jer bi me proglasili sendvicerom.A ako neko ne voli ovu vlast to sam ja.Dobar prinos zahvalimo padavinama kisa vise od ostalih itd.Sto se tice cene odavno sr ne pitamo ne za cene vec ni za bilo sta.Kakav narod takva vlast tako ce nam i biti.
 
Posto sam se nasao prozvanim,pobrisao sam prinose i toliko od mene...a pisacu velikim slovima prinos kukuruza koji je kod nas jad i beda...cisto da razbijem monotoniju rekorda!
 
Pa ti onda cuti i neka te gaze otkupljivaci. Ako direktori mogu sami sebi da daju 1000E platu, mozemo i mi da trazimo 50din. za zas suncokret.

- - - - - - - - - -

Ja bi voleo da seljak odredjuje cenu proizvoda. Bilo bi jako zanimljivo do koje mere bi otisla u nebo od pojedinaca.
komentar se odnosi na ovaj post.
 
Nit manje padavina,nit bolji prosek,35 dinara taman.

Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока
Padavina je malo bilo Sva zemlja tj većina zemlje je naše vlasništvo .Gde je zemlja I i II klase tu je 1100 1400 kg po jutru.Prosek su izvukle "crne" zemlje koje su dobile jednu solidnu kišu u maju .
A cena nije 35 nego 36 ,za sada.:osmeh:
 
Kod mene je bilo sareno od 1400-1600 kg/kj.
Najvise me je iznenadila njiva od 7 jutara koja je najbolesnija od plamenjace bila (kukao sam ovde na forumu u junu) i ista je tretirana sa Ridomil Gold. Kad smo skinuli tu parcelu vlaga 9 a prinos neverovatnih 1700kg/kj ,a mislili smo nece nista biti.
Za ovakvu godinu ako se moze reci zadovoljni prinosom, samo jos cena da bude ok. Ali sve je to daleko u onosu na prethodne godine kada je rod bio skoro duplo veci za istu, ili cak vecu, cifru kao ove godine ::lose::
 
Kakva se to beda uvukla u nase redove!? Kad se napise lep prinos odmah je trn u oku, dok kod prinosa od 200-300kg nastaje dusevni mir i uzitak.

Vidi,da ti ja nesto reknem.
Ovde se,mislim na komplet forum pisalo,susa,uf susa,ubi nas susa,nenormalna susa...a kako se odredjene zetve zaukaju,nisu to tako ni losi bas prinosi,kako se kukalo.
Kod nas,eto tek pre neki dan se probila magicna cifra od 1400kg/kj suncokreta.Svima je prosek 900-1000kg,kod nas u ataru nema i nece biti 2xxx kg/kj.
Ljudi kose po 50kg/kj soje...i sad ajde ti takvom coveku objasni,gde je tebi suncokret rodio 1700kg/kj i da je susa(samo primer).
Jednostavno,kao ona izreka,sit gladnom ne veruje,e tako je i ovde na forumu.
Ne prozivam ja nikog,ali neko nekad malo i pretera.

Sory za:off_topic:
 
Pokusavam kisha da razumem ali.mi ni ide.Izgleda da sam glup.
Ja ga razumem.Loša zemlja,extremne temperature i minimalne padavine su taj deo Banata ubile.Nije im lako i tek će na razduzenjima to videti.U takvoj situaciji,gde smo svi kukali,a pojedinci kao KishRobert izvukli najdeblji kraj motke po leđima normalno je da se javljaju tenzije.Ne treba ljudima stajati na muku ali isto tako ne treba ni kriti dobre prinose za ovu godinu.Danas je bolje nama sutra će njima a ko zna zašto je sve to ustvari dobro.
Ja to gledam i ovako:planirao sa kupiti plug za 7200eura.Nije rodilo.Sad ga neću kupiti.Ostaće mi te pare da nadomirim kredit i dugove.Uzoracu sa starim plugom kao i do sad.I na kraju priče gde sam tu sam i **greška mi je i dalje pozadi.
 
Dillofen najmanje zelim da.bilo.koga zajbevaam i.podsmevam se jer ovo je cista sreca.Svi mi solidno obradjujemp na.kraju najbitnija je sreca.Mada i razum ke bitan odnosno istrgovati dobro jer dzabe sto.mi rodi 30.posto.vise ako to.ne unovcim.Tako da borite se na svim poljima kolilo.mozete srecno
 
E, ako ti znas sta si napisao svaka ti cast.Vec pola sata pokusavam da desifrujem i ne vredi!!:
 
Molim urednike da sankcionisu ovakvo pisanje koje nema veze sa temom.Mozda neki clanovi trebaju na zasluzeni odmor
Al sam ga na jurio
On će meni dva zeca tri zeca
 
Poslednja izmena:
I mi smo malo krivi za cenu kao narod.
Malo, malo pa neko pise po forumu da treba da se razduzi.
Tako i kod mene u kraju od nas 12 vecih proizvodjaca, samo nas trojica finansiramo sami proizvodnju, a ostali svi pod ugovorom.
I zasto bi kod nas otkupljivaci podigli cenu kada imaju vec dogovorenu kolicinu ugovorom vezanu.
Ali bitno je da se siri proizvodnja, ko je najveci, i novi traktori na kredit da odrade 200 sati godisnje.
 
Nazad
Vrh