Cena Suncokreta rod 2014.g.

Stanje useva


KIŠA SMETA SUNCOKRETU, A POVEĆAVA CENU?
Novi Sad, 2. septembar 2014.
2.%20suncokret.JPG
Kiša, koja je zahvatila gotovo sve regione u Vojvodini, prekinula je tek započetu žetvu ranih sorti soje, a umanjuje kvalitet i rod suncokreta. Polja suncokreta izgledaju šareno – dok su pojedine parcele zrele za žetvu, druge se žute.Sazrele glave suncokreta na pojedinim parcelama gube zrno, ali još nije primećeno da sa gornje strane biljke ima trulež. Po rečima stručnjaka, suncokret koji je još u cvetu lakše će podneti kišne dane od onog sazrelog za žetvu.Ratare najviše, ipak, zanima otkup i brzina isplate ovogodišnjeg roda, ali na ta pitanja još nema potpunih i, za njih, prihvatljivih ponuda.Prisećajući se minule godine gazdinstva su uočila da ove godine zrno ima veću cenu za četiri dinara, koliko je zabeleženo na Produktnoj berzi u Novom Sadu (31,90 din/kg sa PDV-om).Prerađivači neće imati dovoljno novca da ove sezone otkupe rod za svoje uljare i, ako ne dođe do izvoza, ovogodišnje zrno, bez razlike na visinu roda, poduže će čekati kupce.U ovom času niko od stručnjaka se ne usuđuje da kaže šta će se događati na tržištu ove uljarice, a naročito zbog najavljenog visokog roda u istočnim zemljama.Prodaja suncokreta na berzi u Budimpešti ima pad, jer se ovim poslom bave poslovni krugovi i zadruge u Mađarskoj koji dobro sarađuju sa uljarama.Tako se prva veća količina suncokreta na pomenutoj berzi pojavljuje u oktobru po ceni od 264,35 evra po toni, novembru 269,57 evra po toni, a sa isporukom u martu iduće godine po 273,40 evra po toni.Analitičari u Agrarnoj komori Mađarske tvrde da pomenute cene nisu konačne za te isporuke i da je mogući blagi rast.

http://www.agroservis.rs/stanje-useva-2
 
Biće cena sigurno cena između 32 i 33 din malo pre se čuo sa firmom kojoj sam predao suncokret, ovih dana isplata samo da vide koja će biti konačna.
 
Sledece godine ima da ga cedim u biodizel, po danasnjoj racunici izadje oko 60 din/litra, ono sto ostane ide svinjama, a oni nek cede svoje suncokrete!
 
Sto bi rekli cigani "brate da me bog pravi krivog ko kiflu ako ga dogodine sejem."pa nek bude i 80 din.
 
Vi sto svi mislite da ako predjete na soju lako mozete da prodjete kao mnogi u mom selu sto su presli na slacicu.Vidu li da ima soje vise nego sto im treba ode cena u p.m. dole kao i suncokretu.
 
Soje ce faliti Evropi jos dugo,dugo...svega 5% potrebe Evropskog trzista soje se proizvodi na tlu Evrope,ostatak se uvozi. Nemojte zaboraviti da smo mi mala zemlja, na cenu mogu da uticu samo spekulacije.
O nasoj velicini su najbolje rekli pred kosovski boj: "Da se svi mi u so premetnemo, ne bi Turku rucak osolili"
 
Soje ce faliti Evropi jos dugo,dugo...svega 5% potrebe Evropskog trzista soje se proizvodi na tlu Evrope,ostatak se uvozi. Nemojte zaboraviti da smo mi mala zemlja, na cenu mogu da uticu samo spekulacije.
O nasoj velicini su najbolje rekli pred kosovski boj: "Da se svi mi u so premetnemo, ne bi Turku rucak osolili"

I da evropi treba i svetu samo nasa soja,kod nas bi tek onda bila badava,ovde odavno nevaze pravila ponude i potraznje ili vaze samo ako nekome *od gore* to odgovara.
 
Nazad
Vrh