Cena soje rod 2020

Znači semenska će biti oko 20 din/kg.!?
 
@mixer87kac Bez obzira sto je nema, ni 2017 nije je bilo kod nas ali je bilo u okruzenju, pa sa 52 je pala na 39.
Sad je slicna prica kao i 2012 tada su bile svetske zalihe svedene na samo 7% a sada luduju trgovci u svetu, verovatno zbog svih ovih desavanja.
Trenutna visoka cena nije do nasih vec svuda u svetu je visoka tako da veliki otkupljivaci imaju gde i po jos boljoj ceni nego kod nas da je plasiraju.
 
Juče sam zvao firmu u kojoj imam lager soje, cena je bila 59 din. Koliko ja znam, kod njih je najveća cena bila 61 din. (sve sa pdv) Šta mislite, može li da soja povrati cenu posle vesti da neće biti zabrane izvoza?
 
Tu se sad vrti cene oko 60, 61 sa lagera sa pozitivnom bonifikacijom, a sa kucnog lagera ide tel-kel pa je zato i dinar skuplja. Uglavnom sad je neki pik cene za ovaj period i velika vecima lagera se resava. Kamioni natovareni sojom samo piče ka luci u Backoj Palanci. Naravno ima tu i domacih kupaca, al mislim da su oni u manjini. Ceka se zetva u juznoj Americi, al ove godine nije nesto obecavajuca. Kinezi kupuju ko ludi sve od hrane kao da se spremaju za rat.
 
Ovu zadnju recenicu , vec cujem na sve strane...samo To da ne bude istina, ostalo me toliko ne brine
 
Citao sam danas u vezi Brazila . Rod ce biti dobar ali ce kasniti i do mjesec dana zetva i isporuka , tamo do kraja feb i u martu zbog kasne sjetve jer im je bila susa u sjetvi pa je kasnilo sijanje i nicanje . Inace prodali su vec oko 60% roda novog oko 20% vise unaprijed prodanog nego inace . US prakticno zaustavlja izvoz jer nemaju vise viska .
 
Citao sam danas u vezi Brazila . Rod ce biti dobar ali ce kasniti i do mjesec dana zetva i isporuka , tamo do kraja feb i u martu zbog kasne sjetve jer im je bila susa u sjetvi pa je kasnilo sijanje i nicanje . Inace prodali su vec oko 60% roda novog oko 20% vise unaprijed prodanog nego inace . US prakticno zaustavlja izvoz jer nemaju vise viska .
Plus su im kamiondzije najavili strajk od 01.02...
 
Da kod njih sve zavisi od kamiona . Proizvodjaci kod njih gube ako se ne varam oko 20% zarade na transportu . Vuku preko 2000km kamionima do okeana .
Zanimljivo vlada Brazila je prepoznala problem pa krecu u izgradnju kanala ogromnog da mogu prekookeanski brodovi doci u sred regije poljoprivredne , Matogrosso mislim . Trajace desetak godina min izgradnja . Glavni kupac je naravno Kina i Evropa .
E sad Brazilci stavili prst na celo , sta im je glavni proizvod , soja , sta je glavni problem transport . Tu ode mnogo para . Sta da rade dok ne naprave kanal? Sjete se , izgraditi farme svinja i klaonice u regiji proizvodnje i tako umjesto soje i kukuruza lakse je i jeftinije transportovati gotovo meso . I tako i urade . Al Kinezi nebi bili Kinezi , njima treba sirovina , a da oni doradjuju , a ne da neko drugi skida kajmak , pa fino na prvoj vecoj isporuci mesa iz Brazila" pronadju " virus korone i zabrane uvoz.
Nego sta mislite gdje je ta svinjetina zavrsila ?
(dobro , vjerovatno virusa nije ni bilo na mesu , otkud toliki virus , ako se koji i nasao )
 
Nazad
Vrh