Cena soje rod 2015.

Suska se da cu celavci obisli otkupna mesta,sa opomenom da je cena 38 din ya kg i ni dinar vise,pod pretnjama,naravno...
 
Pisu o tome javno imenom i prezimenom ljudi.ako moderatori misle da ja stranacki nek izbrisu,al tu sam nasao “Ћелавци” у џиповима диктирају цену соје

20. септембар 2015.*, Ауторски текст, Локал
Почела жетва соје, поранила, као и све друге ратарске културе ове године. Суша је, не баш као она 2012, али све раније узрело, а наравно и много мање родило. Говоре људи, како где, али од 40 до 60 одсто сигурно су мањи приноси.
Но, уздамо се у цену. Лане је било 39 динара за килограм, а била баш добра година, солидна зарада, не може нико рећи да смо џаба радили. Мислимо, нема више „социјалистичке планске привреде“, сада смо у тржишној привреди, слободна „утакмица“, закон понуде и потражње, бар тако нас свакодневно из Владе информишу преко медија.
Значи, ако је ове године мање родило, не само код нас него и у ширем региону, мања ће бити понуда робе па самим тим мора бити већа цена. Тако сам бар ја на факултету учио већ на првим часовима економије.
Покупимо род са прве парцеле и однесемо на уобичајено откупно место, где годинама предајемо усеве и увек максимално коректно и професионално сарађујемо. Не питамо за цену, кад оно шок за нас, аконтна цена је 38 динара за килограм! На другом откупном месту, код „конкуренције“ – 44 динара, а код трећег откупљивача 50 динара!
Питам, дискретно, откупљивача, иначе сина мог доброг познаника из поштене и радне фамилије,откуда оваква цена? Сагнуо главу, не гледа ме у очи, и само рече: „Морали смо тако!“ Нисам одмах схватио, љут и разочаран, а већ рачунам колико смо изгубили сада још и на цени производа...IMA JOS AL ME ZEZA PREBACIVANJE
 
Ова прича кружи и за откупљивача из суседног места већ две-три године.
Никад био сведок или да чујем из прве руке али вероватно где има дима има и ватре.
 
Nazad
Vrh