Cena soje rod 2012.g.

2009 27-28din, 2010 29-30din, 2011 35-36din, 2012 65-70din, sve cene su u trenutku zetve.
 
Za sada mrtvilo,slabo se nudi ,jos slabije prodaje,cena i dalje 61-62 din bez pdv.Ako mozes sacekaj polovinu januara ili februar da malo zivne cena jer je jos na snazi zabrana izvoza za uljarice.
 
Potraznje za sojom naravno da ima i bice.Gotovo je ne zamislivo hraniti stoku bez soje i njenih proizvoda.Problem je naravno cena,koju u ovoj napacenoj Srbiji retko ko moze znati.Tu su vec ukljucene raznorazne spekulacije tipa uvoza,izvoza,GMO i slicno.Trenutno je na snazi zabrana izvoza,a istovremeno ide uvoz.Po svemu sudeci GMO soje.Znaci sve se urotilo protiv dobre cene,ali ovo je Srbija i moze se preko noci okrenuti.Na svetsku cenu ce uticati predstojeca zetva u Juznoj Americi u februaru.Tada ce se znati svetski trenda cene soje.Treba pratiti stanje useva u tim krajevima sveta i onda odluciti kockati se ili ne.Jedno je cinjenica,a to je da cena soje nikad nije bila veca,tako da je ne realno ocekivati njen skok.Po meni je realniji pad,te bi se soje trebalo resiti do pocetka pomenute zetve.To je moje licno dobronamerno misljenje,a vreme ce pokazati dali sam bio u pravu.
 
Nisu mi naplatili lager,nisam u sistemu PDVa tako da sam dobio 8% umesto 5% a inace kod nas je cena soje u zetvi bila 65 din.Trebaju dinari za djubrivo.
 
Nije problem zabrana izvoza,vec odobren uvoz.:osmeh: Soja stize i na mala i velika vrata.I to GMO.To je i ubilo cenu.
 
Nazad
Vrh