Cena psenice rod 2022

Sale jeste tako samo bih ja dodao i kišu kao glavni odlučujući faktor visokog prinosa!
 
Tako je Matiću ali pšenica uvek manje više ima više vlage (stabilnost) nego jari usevi a i u sušnijim prolećima parcele nađubrene (ili u dobroj kondiciji) će uvek dati više ali tu dolazi i do vremena primene azotnih đubriva sproleći baš zbog tih sušnijih perioda, ranije se gledalo u dve pa i tri prihrane a sad zadnjih godina ponajbolje sve od jednom i to krajem januara početkom februara (ureaa) jer tad i bude neka kišica a mart pa i april budu suvi tako da AN je postala premija ubosti u martu- aprilu.Moje neko zapažanje da je za pšenicu najbolja opcija da zemlja bude u top formi (mada ovo važi uglavnom za sve useve) onda i sušu bolje gura a i zdravstveno stanje biljaka je bolje.
 
To sve zavisi. Na svojoj zemlji gde sam sejao psenicu prosle godidne razbacan map, zemlja u ekstra kondiciji, dobija stajnjak. Na kraju arenda dala vise, jer usled manjka kise na arendu je dala solidan rod a kod mene, bilo bize sacuvaj, samo slama.

Послато са M2006C3LG помоћу Тапатока
 
Kamion(kada) za kamionom na prelazu izmedju Kosova i Srbije. Pitam jednog od vozaca sto je ovolika navala sta terate , kaze psenicu iz Vojvodine, sad mnogo pojeftinila pa pravimo zalihe. 3 ture kaze teram za nedelju dana. Ne pise se dobro izgleda...
 
Moze da bude ljudi na svetu koliko hocete kad saka ljudi koji su prebogati kontrolisu tok novca i robe u celom svetu. Opet ovi previse siromasni nece ni moci da kupe ovu nasu psenicu za hleb, a tih je sve vise...
 
Dizanjem cena sirovina je pokrenuta lavina inflacije. Da bi ta lavina bila uspešna, morala je i hrana da poskupi. Primarni proizvođači su mogli ove godine da zarade ekstra profit. Suša nas sjebala. Sada ide delimičan reset cena, jer ne može nijedna grupa osim onih nedodirljivih da dodje do velikog novca. Ne može običan seljak da bude pun para. Pogotovo što su seljaci jedini nezavisni ljudi u današnje zlo doba. Reset cena sirovina i primarnih proizvoda, a sve ostale cene ostaju. Samo da nas jaka suša zaobidje dogodine.
 
A susa nije imala uticaja ?.
Susa svakako da ima uticaj ali kako se moze protumaciti prosecan prinos od 4 t po kj a da je pri tom od 1 Maja do skidanja psenice palo samo 20 lit.
Da razjasnim, kod nas veoma retko i to samo na nekoj parceli prinos bude veci od 4,5 t a skoro nikad 5 t/kj, a za to trebaju se poklapati svi faktori.
Prolecna prihrana mozda je uticala na solidan prinos, drugacije ne shvatam kako i zasto. Naime, na nekim parcelama baceno je 200 kg/kj Kana u jednoj turi u prvoj polovini Marta a na nekim 100+100 iz dvaputa, pocetkom Marta i krajem Aprila, ali nikada ama bas nikada ne idem bacati taj azot samo da zavrsim posao nego gledam uvek da to bude bar najvise 2 dana pred neku kisu pa makar bila od samo 2 lit.
 
Nazad
Vrh