Cena kupine za 2016 godinu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
30 din čačanka

- - - - - - - - - -

Obustavljamo berbu za otkup sad beremo za vino

TAKODJE...

Sutra idem po plasticna burad,secer isl...Ja pocinjem vino prvi put ove godine...ima li neki proveren recept...unapred zahvalan...

- - - - - - - - - -

Ne znam bas za rakiju................. kakva je od kupina...
 
Kod nas sinoć 25din i to se primaju samo određene količine, trebalo bi uskoro da i stane otkup.

Послато са SM-G386F уз помоћ Тапатока
 
Ovo je dno dna,pa zar smo mi kupinari jedini osudjeni na propast.....Pa niko ni u medijima ne govori o ovoj propasti. Pa jedino kupina nema cenu,kilogram kukuruza je 26. din. i jos hoce da prekinu otkup.....:sta:
 
Prekinuće otkup kad ne bude bilo kupine. Sami su sebi i nama napravili propast. Nama su hteli da obore cenu do dna kako bi više zaradili, stranci su to videli i sada i njima plaćaju male izvozne cene.
Kod nas je čačanka 30 din
 
Sta bi sa sastankom u vladi?
Borba za naredne sezone?
Moracemo da sacekamo malo da se formira vlada, pa onda da ministri odu na zasluzeni odmor. Pa kad se vrate mozda i dodje do tog sastanka na kom ce da kazu da oni ne mogu da uticu na cenu , vec da ona zavisu od potraznje tj trzista. Taj scenario je unapred poznat tako da ne treba mnogo da ocekujemo od tog sastanka ako do njega i uopste dodje.
 
Moracemo da sacekamo malo da se formira vlada, pa onda da ministri odu na zasluzeni odmor. Pa kad se vrate mozda i dodje do tog sastanka na kom ce da kazu da oni ne mogu da uticu na cenu , vec da ona zavisu od potraznje tj trzista. Taj scenario je unapred poznat tako da ne treba mnogo da ocekujemo od tog sastanka ako do njega i uopste dodje.

Upravo tako,ne zanima to njih puno,kako ce mnogi od nas cija se egzistencija mahom zasniva na proizvodnji voca pregurati godinu dragi Bog zna,a u sledecoj valja opet ulagati kao da ce cena biti na nivou proslogodisnje,po prirodi sam optimista,nadam se boljem stanju sledece godine,neizvesnost je najgora,sto ne znamo nista do samog branja,zamislite sta bi bilo kada bi "gospoda" ministri bili u nasoj situaciji,da rade godinu dana a da ne znaju koliko ce prihodovati
 
Najgore sto covek nema kome da se zali,kad se bude formirala vlada bice nekih "vecih" problema,da je bar formirana pa da idemo ispred vlade da protestujemo......
 
Najgore sto covek nema kome da se zali,kad se bude formirala vlada bice nekih "vecih" problema,da je bar formirana pa da idemo ispred vlade da protestujemo......

Nista ne bi postigli time,naterace nas cenom ubuduc da lagano krcimo kupinjake,narocito cacanku,ove godine sam prosirio kupinjak,nazalost cacanka,odlucio sam da to povadim,ne odustajem od kupine ali cu da je zamenim loh nesom na jesen
 
Meni nije jasno zasto je toliko jeftinija od maline? Da li vise rodi ili su manji troskovi proizvodnje ili nesto trece? Po meni je i ukusnija i zdravija od maline. Jasno mi je zasto je cacanka jeftinija od ostalih sorti, ali da su sve jeftine, jesu. Naravno, jeftine vama na otkupu, ali skupa potrosacima na pijacama. Neki dan majka kupila 0,5 kg 70 din

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ni meni nije jasna tolika razlika u ceni. Dve preovlađujuće sorte, "industrijske" (za preradu), kod maline vilamet 200 dinara a kupina čačanka 40. Ono što mislim da bi trebalo kao proizvođači da radimo jeste, da težimo (narednih godina) što boljem kvalitetu robe koju prodajemo. Npr. što se tiče čačanke, stvarno je loša cena ove godine, ali treba da više vodimo računa prilikom berbe da se ne bere, zelena, buđava trula. Pa nisu Nemci i Norvežani ludi, kad im jednom stigne takva isporuka, neće hteti uopšte više da je kupuju ili će je plaćati ovako malo. Ono što je do nas to treba da izguramo, da imamo dobru robu, ako je roba dobra valjda će bolje ići.
 
To je lepo razmišljanje.... ali ima i ono drugo koje kaže da ćeš uložiti u kvalitet i da ćeš se susresti sa opet niskom cenom. I šta onda? Na još većem si gubitku. Ove godine su najbolje prošli ti što ništa nisu ulagali i gurali na otkup zelenu, buđavu i trulu. Verovatno to ide u preradu i onda nije ni važan ni kvalitet a nije ni cena velika. Teško je reći kada će se uspostaviti ravnoteža između kvaliteta i cene. To se isto dešava i sa šljivom i niko se ne trudi da proizvede kvalitet ukoliko nema neku mini hladnjaču, sušaru ili poznatog kupca koji će mu platiti veću cenu. Zato se ta spirala okreće na dole i vuče stanje stvari koje će završiti tako da ćeš opet da radiš kao konj na svojoj zemlji a da ćeš dobiti minimalac.... kao zaradu.
Ono što ja mislim da je potrebno uraditi je da se napravi veliko udruženje proizvođača malina i kupina sa veoma jasnim pravilima proizvodnje i zaštite i pravilima berbe i da treba uspostaviti i izračunati koliko po kilogramu obranog ploda pripada beračima. Beračima treba da pripadne dobar komad cene. I da to važi u celoj zemlji. Sa beračima na strani proizvođača moći će i da se napravi pristojan protest a i uvek će se znati ko ne plaća dogovorenu cenu kao i koga treba izbaciti iz udruženja itd... Ukoliko se berači tretiraju loše bez poštovanja i pravila berbe, prema proizvođačima će se tako ponašati i otkupljivači i hladnjačari.
Naravno treba imati i državu na strani proizvođača a to znači da treba težiti da se uspostave pregledna i svima poznata pravila gde će svi biti na dobitku. E onda polako uvoditi pakovanje plodova i više obrade prerade plodova.
Zapamtite: od ovakokvog stanja stvari koristi imaju samo otkupljivači i hladnjačari i izvoznici i veliki proizvođači koji ispod žita dogovaraju cenu sa hladnjačama.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh