Cena i plasman višnje 2017

Druze, iskreno, ja poljoprivredu radim iz ljubavi, a ne zbog zarade. Imam posao, stomatolog, sam svoj gazda, ali mi nesto ne da mirku da se skrasim i ladim jajca, da me izvinete. Posle 6 radnih dana u ordinaciji ja nedeljom idem na selo da radim oko voca, vinograda, visnjara, baste, imam i plastenik ovde u zajecaru. Posadio i nesto jagode, kupine i maline za sebe,rodbinu i prijatelje. Vise mi to prija od stomatologije, veruj mi, ali da se presaltam skroz na poljoprivredu (visnju konkretno) morala bi da bude STABILNIJA zarada! Ne da jedne godine budem u minusu, druge u plusu, trece na nuli... Kako god, od visnje je zarada dobrodosla, ali ne mozes se osloniti na nju u trenutnoj situaciji.
Nema sta da cekas zemljace.
Sadi i uzivaj, na 3 ha npr i 0.1 e da ti ostane je 4-5 hiljada eura...tako da sadi dedovinu i budi gospodin covek a ne rob kod nekog ko ce da te tretira kao smece i da ti da bednu platu.
 
Svaka cast, drago mi je da cujem nesto lepo.
Ja sam vise mislio uopsteno na sve ljude koji se misle da li da rade poljoprivredu ili da rade za nekog...
 
poceo otkup II klase po 40 rsd/kg, prvu jos niko ne otkupljuje. Otkupljivaci jos vagaju sa cenom mozda bude 50 rsd/kg II klasa.
 
Svaka cast ja nemam racun po to da je dam. Moja racunica je dosta veca. Ko ima sretno bilo.:ppozdrav: Za dva dana ce se znati ugovorena cena i sa kojom hladnjacom cemo saradjivati. Predstavnik beraca stize isto za dva dana da obidje zasade i to je to. Zasad idu neke manje kolicine na pijaci na gajbu po 120 din tretirana bez crva.
 
Poslednja izmena:
Nemojte pogrešno da shvatite moj komentar, ne plašim ja ljude da ne idu u selo i rade svoje njive. Ja imam 37 godina, porodicu, decu, odrastao sam u selu, živeo tu do polaska u školu sa babom i dedom, dok su moji radili u firmama, svaki ili svaki drugi dan mog daljeg života sam u selu, bez obzira što imam "robovlasničku" porodičnu firmu sa 10 radnika i dalje mnogo češće vozim traktor nego kola, moja familija je svakog dana sa radnicima, radi i više od njih, ALI .....
Nemojte da se zaletite i izdajete otkaze na poslu koji, kakav je takav je, ipak ima sigurnu i redovnu platu da plaćate režije i hranite decu, ovo govorim iz ličnog iskustva. Dakle zasadite voće, i ja sam voćar i zaista volim voćarstvo, ali nemojte računati da živite od toga pre PETE GODINE. Možemo da raspredamo ili ne, kažem vam tako je, a ko hoće neka veruje ko neće neka se uveri sam, pomoći ćemo koliko možemo. E tek kada prođu te 5 godine možda i možete da budete neka "gospoda", koliko poljoprivrednik na upeklom suncu može da bude gospodin, ali do tada ćete biti mučenici i morate imati debele živce, jer je godina dugačka, a često se u voćarstvu desi da za tu godinu niste postigli ništa, tj. vaš rad je neka nepogoda poništila. Ima tu naravno i radosti, poneke godine i lepe zarade, opet neke nema ništa, vadite iz džepa, ali "gospodin" to u srbiji kao poljoprivrednik teško... a svima koji kreću, ili su već prekaljeni voćari, želim svu sreću, trebaće nam.

Izvinite na Off-u nećemo više. Naravno da je cena sada aktuelnija od demagogije. Inače jedan prijatelj je pre neki dan prodao Erdi rusima po 150 dinara, naravno konzumno branje, za šumadinku se ne očekuje ispod 1 eura. Kod mene za oblačinku nude 50, ali niko ne pristaje, mada berba neće jos bar 10 dana.
 
Ja unajvece berem visnju za svoje potrebe, 80% je zrela skroz... Pazite se muve ako okasnite sa berbom, ima je dosta, ja doduse taj deo za svoje potrebe ne prskam insekticidom 20 dana pre berbe, ali je ove godine bas pozurila (i muva i visnja)... u globalu nikad vise bolestina i mnogo je gore nego inace! Da ne bude na kraju stvarno sve druga klasa
 
Da li neko moze da kaze koliko uzimaju beraci? Ja sad zvao staru ekipu i on meni ladno 20din po kg. Prosle uzimali 17.
 
Ovo, brate mili,

Imace vremena na pretek, radice zdrav posao, bez stresa, radice kad bude hteo i koliko bude hteo...
nikako, ali baš nikako ne ide u paru sa ovim

Zaradice ozbiljan novac
Ne gađa se, nikako se ne gađa.
evo npr u Londonu zivi srednji i najnizi sloj ljudi, gospoda u svakom smislu te reci zivi van grada
Van grada, ali od grada.
Ili misliš da žive od poljoprivrede, višnje, maline?

Crn je lebac seljački, ajd da se ne zavaravamo.
 
Od poljoprivrede moze lepo i opusteno da zivi samo onaj ko uleti sa velikim parama, za ulaganja, radnike, mehanizaciju, plus ima doooobar shtek za ne daj boze losu godinu, to vazi cak i za visnju. Ima ih u okolini kod mene nekoliko koji lepo zaradjuju, ali ljudi pod parama, uleteli ozbiljno u pricu, plus imaju kefalo, placaju radnike, oni vode posao, milina! Ali ne gledaju u nebo kad razmiljaju dal ce da zarade te godine za leba, vec ako bude- ekstra, ako ne bude- nista strasno, ima se odakle...
 
Ma ima svakakvih primera među tima koji sa nekim drugim, nepoljoprivrenim, parama uđu u poljoprivreni posao.
Slučaj iz mog kraja sa nekim velikim zasadom jagoda govori da ima budala i sa velikim parama.
Kupovao, zakupljivao zemlju, sadio, postavljao sisteme za zalivanje, a kad je trebalo organizovati berbu - haos.
Ne zna se ko pije ko plaća, kanali između gredica puni vode, iz vode iždžkljao korov, a voda se smrdi.
Radnike, koji su celog dana sageti, sa nosevina tik iznad te smrdljive vode, uveče boli glava od tog smrada.
Beru po kilogramu, uveče po spisku mnogo ubrano ali u gajbama toga nema.
Haos.
Sada to prodaje, ide oglas, za ni manje ni više nego milion evra!
Možda i naleti neka druga, slična, budala da to kupi.

A naravno da ima i onih koji lako nose takav posao, bez opterećenja da po svaku cenu moraju da zarade, a sa solidnom organizacijom posla teško može da se ode u minus, ipak.
 
Moja visnja je u hladnjači..elixir sabac..cenu jos ne znam,daju 65 akontno..nadam se da ce ici jos malo gore..prva klasa je u pitanju,za drugu nisam ni pitao..
 
@ironman- zato ja i rekoh da ima ljudi koji imaju kefalo za te stvari, kako god da ga obrnes ne moze svaka budala to da radi... Pozitivan primer- covek koji je razveo kap po kap na ne znam ni ja koliko hektara pod visnjom. Pitam njegovog komsiju ja kog ce mu djavola kap po kap za visnju, kaze ne treba mu bas, al njegova puna gajbica teska 16 kila, a moja 14 :haha:

Da se vratimo na temu,dajte bre informacije sta se desava sa cenom, Knjazevac, Nis?
 
Ako je neko budala bilo koji posao da radi on ce da bude budala. To je druga prica.
Ja sam usao u ovu pricu zato sto je bila prica da se kolega "dvoumi" da li da na dedinom imanju posadi visnje...
Naravno da ima dosta posla ali ljudi to je zdrav posao, sam si svoj gazda imas vremena na pretek, slobodan si covek, radis za sebe...
Kako to razmisljate...
Taj sto ima siguran hleb i racune da plati, pa taj nema nista... nemoj da se zavaravamo da je bolje tako ziveti. To su bre robovi savremene civilizacije.
Ljudi koji iz sela idu u grad, ostavljaju svoju dedovinu i rade za drugog to su teske budale. izvinjavam se ako se neko nasao prozvanim.
Covek je stvoren da zivi u prirodi, necu da pisem koliko je zdravije ziveti na selu.
A koliko mogucnosti za zaradu ima na selu necu ni da pocinjem da pisem.
Pamet u glavu, dobar plan i pravac dedino imanje ko ima mogucnosti.
 
Poslednja izmena:
Kap po kap je jedno od najboljih rešenja odbrane od zilogrisca, naravna da ima i drugih prednosti ali prevashodnon ko planira da se ozbiljno bavi proizvodnjom i ima uslova (vodu) pametno će investirati u sistem za navodnjavanje a svi znamo kakvu štetu pravi zilogriz . Ja sam već iskrcio 1,5 Ha , gde se useli racunaj da si završio sa visnjarom za 4-5 god.
 
Izašli su, Podgorinafrukht sa 60, Elixir sa 70 dinara za prvu klasu.
Da li će ići još gore, videćemo.
 
sutra pocinje berba u Plandistu, spominju izmedju 60 i 80 dinara, kao jos ne znaju, javili se Poljaci da kupe visnju pa gledaju sa njima da izvuku vecu cenu.
 
Nazad
Vrh