Burska koza - dobre i loše osobine

33epf2p.jpg
 

- - - - - - - - - -

Sad sam ga gledao ,gospodine cvarak dali su to licno vase koze ??
 
mali saveti za buduce odgajivace Boera.
- nisu za muzu. Imaju vrlo malo mleka, do pola litra dnevno, tako da lako zasuse.
- ne podnose toksican kukuruz, odmah dobiju proliv, sto kod drugih rasa nije slucaj
- ne pustajte mlade jarice da se pare pre nego sto navrse godinu dana da ne bi zakrzljale u rastu
- iako mogu da se pare tri puta u dve godine, izbegavajte to, jer kao dobre majke, koze tokom odgajanja jarica bivaju dosta iscrpljene u trecem mesecu
 
Poslednja izmena od urednika:
Poštovani ljubitelji i uzgajivači Burskih koza,
novi sam član foruma, vidim da je forum na temu Burskih koza jako dugo bez novih dešavanja , sitm u vezi Vas zamoljavam da se javite sa novim slikama i zanimljivostima, posebno me interesuje postoji li u poslednje vrijeme mogućnosti nabavke kvalitetnog priplodnog materijala iz okruženja?

- - - - - - - - - -

.
Burski_jarac_2.jpg
h

Burski_jarac_1.jpg


Burske_koze_3.jpg

Burske_koze_2.jpg

Burske_koze_1.jpg

Bursko_jare.jpg


.... Neke od slika mojih Burskih koza, pošto sam početnik molim da neko prokomentariše...
 
za nas ovde ti nisi pocetnik jer niko od nas ovde na forumu nije vlasnik te rase.u srbiji koliko ja znam ima samo jedno stado.
 
Изгледа да се понуда полако шири јер ме на гледање теме подстакао оглас

Koza Burska, tovna rasa, uparene sa burskim jarcom, izbor od više komada, okolina Surčina.

Наравно да нећу стављати линк или број телефона, него ме интересује да ли је неко од чланова форума набављао у међувремену и шта се дешава са овом сортом код нас.

Ајд' :ppozdrav:
 
Poštovani odgajivači i ljubitelji Burskih koza,
ima li kakvih novosti na ovu našu temu, da li je bilo jarenja koza , nekakvih interesantnih novih slika , nešto da oživimo temu?
Kod mene koze su sjarne i očekujem jarenje od kraja Februara.
 
Poštovani odgajivači i ljubitelji Burskih koza,
ima li kakvih novosti na ovu našu temu, da li je bilo jarenja koza , nekakvih interesantnih novih slika , nešto da oživimo temu?
Kod mene koze su sjarne i očekujem jarenje od kraja Februara.
Dajte nam vi nekoliko fotografija svojih grla.
 
Nemam nešto novo a da već nije viđeno u odnosu na prošle slike, jedina razlika je mlada jarica ( na poslednjoj slici broj 5 ) koja sad ima oko 8 mjeseci i parila se prije 4-5 dana , inače mlade kozice ne puštam da se pare prije navršenih godinu dana ali ova je bila u solidnoj kondiciji pa vidjećemo...
Trenutno imam 5 sjarnih Burskih koza, žensku jarad koju dobijem po jarenju planiram da ostavim za priplod, takođe u pregovorima sam oko uvoza iz inostranstva jednog mladog mužijaka od elitnih roditelja, slike ću postaviti čim dođe u "stado"..
Evo nekih slika sa današnje ispaše...





 
Poslednja izmena:
Neznam kakva je situacija u BIH ali u Srbiji jaretina ima slabu prodju a kad preracunas jarad preko mleka i koncentrata tek se ne isplati.
Zato me interesuje otkud ideja za tovne koze?

- - - - - - - - - -

Inače mi se koze sviđaju i baš lepo i negovano izgledaju, u tipu što bi se reklo :)
 
Jaretina ima stvarno dobru prođu u BiH,
što se tiče mog interesovanja za Burske koze u pitanju je isključivo ljubav prema životinjama tj hobi,
zasad proizvedenu jarad koristim za "meso" koje je fenomenalno ( mušku jarad , žensku ostavljam za priplod ), imam u cilju da osposobim malo stado sa 15-tak rasplodnih koza, interesovanja za jarad ima jako puno.

Molim još jednom sve odgajivače da se jave sa novim slikama, iskustvima...
Hvala
 
Jarenje počelo,
vjerovatno je prošla JAKO loša i kišna godina presudila, za sad u dva jarenja samo po jedno jare i to jedna ženka i jedan mužijak


Mlada_enka.jpg

mladi_mu_ijak.jpg


Mlada ženka i mladi mužijak..
 
Jarenje počelo,
vjerovatno je prošla JAKO loša i kišna godina presudila, za sad u dva jarenja samo po jedno jare i to jedna ženka i jedan mužijak
Mlada ženka i mladi mužijak..
Cestitke na prinovama, kod nas se u BiH pretpostavljam da ste culi, ima obicaj kazati ko zna u cemu je nafaka i bericet, neka su zivi i zdravi a ostalo otom potom.
 
mislim da je najbolja kombinacija na alpinu prpustiti burskog jarca, onda imas odlicnu prirast kod jarica, a kasnije nakon odlucivanja imas mleka.jedino sto ne mozes ostavljati nista za priplod sve mora na klanje
 
Uz Burske koze imam i 4-5 "običnih" koza koje ukrstam sa Burskim jarcom, jarad isključivo koristim za meso, prezadovoljan sam mesnatošću i prirastom, "šurena" mlada jaretina je nešto posobno , ko nije probao svakako preporučujem..
 
Možete li postaviti sliku tih jaradi koja su rezultat ukrštanja Burskog jarca sa redovnim kozama ovde na forumu ?
 
Evo nekih iz prošlogodišnjeg jarenja,
kad se jarenje završi postaviću slike i ovogodišnjih jaradi..
image.jpg
 
Nazad
Vrh