Buša

Домаћа раса говеда, оригинално припитомљена на просторима балкана.
Неки кажу да је то словенско говедо и да су га они довели одакле су дошли а да су га други гајили на овим просторима па се помешало са затеченом стоком као и словени са староседеоцима па опет можемо да кажемо да су то наши преци .
други опет говоре да смо ми срби на овим просторима одувек и да смо припитомили прво козу (балканка) па овцу(праменке од муфлона) па говеда(брахицерни тип чије је костуре научник адамец нашао у ископинама поред праисториских насеља у Босни) , свињу (од дивље настале су шишка и шумадинка ) и на крају коња, или су то били сродни народи у окружењу.
Што се тиче митологије, кроз коју можемо да пратимо историју нашег народа-јер писану немамо, она каже да је бог Велес био заштитник стада и да је он научио људе како да гаје стоку.

Буша је ситна раса говеда, од 250 до 400 кг краве и 250-500кг бикови, висина гребена је од 90 до 120цм, дужина трупа је 100 до 105% од висине гребена, Глава је дуга сува и клинаста, рогови су венчасти (_) или закржљали, постоје и шути примерци или су постојали. Код бикова се рогови не савијају увек у венчасту форму већ могу да буду прави. Дубине трупа и груди су добро изражене док су ширине слабо изражене. Карлица је уска и дуга, кроваста, телад се рађају ситна те нема проблема при тељењу. Мишићи су суви, кожа је танка и фина, услед неухрањености кожа огруби, задебља а животиња зачупави. Виме је мало правилно, некад пигментирано некад не. Боја може да буде црна, сива, зеленкасто-дивља, црвена, бела, крем, плава, тиграста. Чиста буша нема јасно изражене шаре било где по телу. Могу да се јаве прелази боја али постепени, углавном по боковима, плећкама, бутовима. Слузокоже су тамно пигментиране, папци и рогови исто.Око губице постоји венац светлих длака, такозвана срнећа губица. Дуж кичме се понекад јави светлија обојеност или јегуљина линија, репна кићанка је увек тамне боје сем код албино примерака.
Млечност је мала, у просеку 4-5л код ситнијих примерака после одбијања телади , код бољих музара могуће је око 12л макс дневне млечности. Врло тешко спуштају млеко после одбијања телади те их треба варати тако што им покажемо теле па помуземо и тако 5-6 дана док не навикну на мужу. Телад сисају до 3м а пошто буше остају стеоне од 30 до 40 дана после тељења онда се музу до 3м после одбијања телади.
 
nemanja moj čoveče gukni golube nije bila seoba autohtoni smo istorija je puna naših zapisa sve je to naša autohtona rasa vinča je 2000 godina uzgajala biljne kulture i to je najduzi vek bez ratovanja pitaj bosance što ne vrše iskopine piramida uvozne junice čuvamo a naše najbolje na klanje ide za one ljude u caribrodu što postoje baš mi je merak
 
Домаћа раса говеда, оригинално припитомљена на просторима балкана.
Неки кажу да је то словенско говедо и да су га они довели одакле су дошли а да су га други гајили на овим просторима па се помешало са затеченом стоком као и словени са староседеоцима па опет можемо да кажемо да су то наши преци .
други опет говоре да смо ми срби на овим просторима одувек и да смо припитомили прво козу (балканка) па овцу(праменке од муфлона) па говеда(брахицерни тип чије је костуре научник адамец нашао у ископинама поред праисториских насеља у Босни) , свињу (од дивље настале су шишка и шумадинка ) и на крају коња, или су то били сродни народи у окружењу.
Што се тиче митологије, кроз коју можемо да пратимо историју нашег народа-јер писану немамо, она каже да је бог Велес био заштитник стада и да је он научио људе како да гаје стоку.

Буша је ситна раса говеда, од 250 до 400 кг краве и 250-500кг бикови, висина гребена је од 90 до 120цм, дужина трупа је 100 до 105% од висине гребена, Глава је дуга сува и клинаста, рогови су венчасти (_) или закржљали, постоје и шути примерци или су постојали. Код бикова се рогови не савијају увек у венчасту форму већ могу да буду прави. Дубине трупа и груди су добро изражене док су ширине слабо изражене. Карлица је уска и дуга, кроваста, телад се рађају ситна те нема проблема при тељењу. Мишићи су суви, кожа је танка и фина, услед неухрањености кожа огруби, задебља а животиња зачупави. Виме је мало правилно, некад пигментирано некад не. Боја може да буде црна, сива, зеленкасто-дивља, црвена, бела, крем, плава, тиграста. Чиста буша нема јасно изражене шаре било где по телу. Могу да се јаве прелази боја али постепени, углавном по боковима, плећкама, бутовима. Слузокоже су тамно пигментиране, папци и рогови исто.Око губице постоји венац светлих длака, такозвана срнећа губица. Дуж кичме се понекад јави светлија обојеност или јегуљина линија, репна кићанка је увек тамне боје сем код албино примерака.
Млечност је мала, у просеку 4-5л код ситнијих примерака после одбијања телади , код бољих музара могуће је око 12л макс дневне млечности. Врло тешко спуштају млеко после одбијања телади те их треба варати тако што им покажемо теле па помуземо и тако 5-6 дана док не навикну на мужу. Телад сисају до 3м а пошто буше остају стеоне од 30 до 40 дана после тељења онда се музу до 3м после одбијања телади.

Slovenski narodi su sa sobom doveli svoje brahicerno crveno govedo a ovdje je vec postojalo crno izvorno brahicerno govedo koje su gajili Ilir...
Jeste da je kasnije doslo do mijesanja ta dva izvorna tipa a dalje i do vise raznobojnih varijateta.
 
gledajte ljudi ovo nema veze s bušu al ima veze bivolice smatra se autohtonom rasom a nju doveli turci. narodi koji su gajili brahićevo govedo pa se kaze iliri ja dodajem sasi anti slaveni pečenjari....sve su to sinonimi mi za srbe,kaomi što kazemo za austrijance nemce švabe iz švabiju.s šćepetari vodim borbu oko kosovske pevače to je naša autohtona rasa zaštićena a oni hoće da je prisvoje nemoze to je naše.mozda idem u off ali lepo na temu balkanska koza gde je nacrtana na fresku lepo opisuje ovo što tvrdim.odlično tumačite papske knjige a patrijarhove nikako,izvinite ako sam promašio temu
 
svi grčki i ostali istoricari pominju silna plemena, te dačane kojih kažu ima 27 plemena, pa tračane, pa ilire pa skite, pa makedonce za koje nije do danas utvrđeno ko su i svi kažu da su ogromni i da se slože bili bi sila na zemlji ali oni nemaju jednog vođu nego svaki misli za sebe.A kako je bilo ko mogao da uništi ili pokori toliki narod, pa hitler pobi silu jevreja pa ih ne uništi?
Mavro Orbini katolički fratar sa jadranske obale u 16-om veku ima knjigu kraljevstvo Slovena gde opisuje srpsku istoriju do 2-3 ooo godina pre nove ere i prapočetke plemena. Naši naši istoričari kažu kažu, ma on je to izmislio a drže se ko slepac plota tvrdnje nekog probisveta vizantiskog cara koji kaže, ma oni su došli u 7 veku (i nigde više te tvrdnje nema), a kakoje Mavro izmislio kada je imao pristup vatikanskoj biblioteci i mnogim drugima, samo 2-3knjige sa spiska njegove literature su pronašli,ostatak nije uopšte izučen. On kaže da smo mi srbi ovde i niodkud drugde.
S tim u vezi ne priznajem albance za ilire i ilirsko goveče smatram za naše. Moj lični stav a na osnovu tvrdenje mnogih pisaca. Nauka i vreme će to pokazati a buša takva kakva jeste je srpsko domaća rasa :)
Što se tiče bivola, za njih se tvrdi da su ih krstaši doveli sa bliskog istoka, fridrih barbarosa i ostala pljačkaška kompanija. Što pomenu Milutinović u temi o guskama, u srednjovekovno vreme poklanjali su vladari jedni drugima egzotične životinje, (stefan nemanja poklonio jato gusak, foke iz jezera, mrkog medveda i što šta vizantiskom vladaru u nekoj povelji se tvrdi...) tako da smo mi bivole možda dobili na poklon :)
Divlje govedo je postojalo na teritoriji raške do vremena Nemanjića tako da je moguće da je i tu dolazilo do nekih mešanja sa bušom pa imamo varijetete boja.
 
nemanjčo istoričaru moj pa mene jedino srpska istorija i zanima znam ja sve to ijoš mnogo toga namerno sam zagrebo površinu a ti u srz.pratim ja i milutinovića bilo mi glupo da ga pominjem čovek radi pravu stvar nego radi podataka stoji u crkvenim knjigama da je srbija bila naseljena evropskim bizonom to bi mogo milutinović da kaze nešto više.kad sam uključio ovu stranicu 10min cela bila na engleski prevedena baš me zbunilo.molim te nastavi s radom,pozdrav
 
Goveda se dele na 5 grupa: 1.Bivoli-ne mogu da se pare sa drugim govedima i ne daju potomstvo pareni sa njima; 2.Bizoni-američki i evropski sa očuvane dve podvrste, pareni sa govedima daju neplodno muško a plodno žensko potomstvo 3.prava goveda-Tur ili Ur je bio predstavnik i izumro je, on je nekad naseljavao evropu i srbiju-rodonačelnik je dugorogih primigenih goveda, podolac i crnobela goveda...,Bos Brahiceros Adamec ili Brahi- brahicero govedo se smatra rodonačelnikom buše i drugih sitnorogih rasa, mnogo ranije je izumrelo od tura, verovatno postojalo u planinskim delovima. i ovde spadaju Zebu rase goveda; 4.Bubaline- Gaur, Banteng, Gajal, može da se pare sa govedima i daju žensko neplodno a muško plodno potomstvo, delimično su pripitomljeni u aziji; 5.Jak, paren sa govedima daje žensko plodno a muško neplodno potomstvo
Bizoni su postojali u srbiji i nađena je glava kod smilovskog jezera na staroj planini , pre 2-3godine ali oni nisu rodonačelnici goveda niti buše. Čak i imena mesta ukazuju na njhovo postojanje. Na staroj planini stena se zove Zuber a to je ime za bizona
 
2q07qfd.jpg

ako nekog interesuju junice busa od godinu dana ima ih 30 za prodaju, cena 600e po grlu
sa urednim papirima, subvencije ove godine bi trebale da budu minimum 20 000dinara po busi
 
Nisam baš siguran da imaju 600krava buša, čini mi se da je stado 600grla ovaca i krava zajedno.
Možda imaju 50-ak goveda do 100-ak. Po broju teladi u onom zatvorenom odeljnju može da bude do 100 odraslih.
Buše izgledaju kako treba i po slikama jesu to što kažu.
Makedonci su imali Crni soj buše oko Tetova i Plavu povardarsku bušu u južnim delovima.
 
da li neko zna kolika je dnevna potreba buse za hranom,i koja to hrana treba da bude.... JEDNA MOLBA : ako moze po svakoj ceni da se izbegavaju tamo neke hemikalije oko koncetrata i tako ta cudesa :D pa cu ja daalje da pravim specifikacije i tako to...... gledam onaj covek,na klipu sto ste postavili na ovu temu,sa stadom ,,najvecim na balkanu,, mozda jeste-mozda nije, e pa on kaze da im daje i cak i slamu ponekad! ! ! koliko je to ,,dobro,, za zivotinju ?
 
Buša pojede oko 6kg sena dnevno u zimskom periodu. Kukuruzovina je bila obavezan dodatak ishrani goveda do 90-tih, znači na seno može da se doda oko 20 stabljika ili jedan snop kukuruzovine ujutru i uveče po kravi. Slama služi kao dodatni izvor celuloze, goveče bi trebalo da napuni burag jer kada zimi ide na pašu ono nalazi vrlo oskudnu i lošu hranu te slamom potpomaže njeno varenje u buragu. Slama ne šteti kravama, ali je vlo slabo iskoristivo hranivo.
Pored sena za goveda u porastu i u prvoj fazi laktacije obrok se obogaćuje žitaricama.
Mislim da je buši dovoljno oko 2 do 4kg mlevenih žitarica dnevno (kukuruz ,ječam, pšenica, tritikale, raž, ova, jedna žitarica ili kombinacije po želji i mogućnosti).
Letnja ishrana za bušu je paša. Oko 2grla po hektaru boljeg pašnjaka ili eventualno 3 grla buše na 2hektara pregonske ispaše. Kod loših pašnjaka ide 1grlo po hektaru.
 
Potrebna mi je vasa pomoc. Treba mi kontakt nekoga u okolini Petrpvca na Mlavi ko im bika buse. Imamo junicu od 15 meseci pa bismo je parili, ali nikako ne mozemo da nadjemo bika.
Nacula sam da u Beloj Crkvi ima neko, jel znate mozda ime?

Unapred hvala!!!!
 
Velika Plana ima bika Buše u ponudi semena ali misli da mora preko veterinara da se naruči. Vidi sa lokalnim veterinarom da li hoće to da ti odradi.
Što se tiče bikova ima ih u deliblatskoj peščari - Jovica se čovek zove, špotraži u temi mislim da ima kontakt negde.
U beloj crkvi nzm ali ima u Vršcu Zoran Petrov tigrastog bika buše, odličan primerak, e sad koliko ti je to daleko nzm.
 
Slovenski narodi su sa sobom doveli svoje brahicerno crveno govedo a ovdje je vec postojalo crno izvorno brahicerno govedo koje su gajili Ilir...
Jeste da je kasnije doslo do mijesanja ta dva izvorna tipa a dalje i do vise raznobojnih varijateta.

Као што није на месту долазак Словена у ове крајеве (ко је видео да се земљорадници селе) исто је и са бушом. Да је она заиста аутохтона за Европу потврђује присуство тиграсте буше у Норвешкој, Лици и Србији.

- - - - - - - - - -

Lepi Bora

loh6.jpg


l5k4.jpg


Junica Cuca

cngx.JPG



i tata Žare

c3iv.jpg


- - - - - - - - - -

i tigrasta buša iz Norveške, lošija je slika jer je slikano mobilnim telefonom

tfhi.jpg
 
Ево моје буше, стара је 4 година, висина гребена око 115см, рогови закржљани
сигурно има 10-15% мешаних гена са другим расама
ујутро помужем 2,5 литра млека, а све друго је за телета

1471926_10152021006111970_197493551_n.jpg


са мушком телетом
1457599_10152021025016970_1005128587_n.jpg


Код нас у Македонији, праве ситне буше имају локални назив КАМЕЊАРКЕ
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh