Breskva i Nektarina

Pa u videu se i kaže da u primorskim i toplijim krajevima, zbog više svetlosti, nije potrebno ostavljati čepove (bar ne tako puno). Takođe i mi ne ostavljamo čepove u rezidbi brekve.

Da li je neko zatravio svoj breskvar? Tj međuredni prostor a obrađuje oko stabala.
 
Jasam odlučio da zatravim,prošle godine nisam od blata mogao da prskam ,kada je stiglo za branje onda traktor nije mogao u njivu da izvuče obrano:zli:
 
Pa u videu se i kaže da u primorskim i toplijim krajevima, zbog više svetlosti, nije potrebno ostavljati čepove (bar ne tako puno). Takođe i mi ne ostavljamo čepove u rezidbi brekve.

Da li je neko zatravio svoj breskvar? Tj međuredni prostor a obrađuje oko stabala.
Realno visak svetlosti u zadnje vreme i nema neki preterani znacaj, jer u vreme formiranja i zrenja voca uglavnom svuda je dosta suncanih dana, to potvrdjuje i sve bolji kvalitet vina i u kontinentalnim klimama
Breskva radja na jednogodisnjim granama, da bi plod bio I klase mora biti blizi osnovnom skeletu grana, to se postize ostavljanjem cepova, jer takvom rezidbom jednostavno obnavljaju se svake godine jednogodisnje grane na biljci a da se biljka prostorno ne siri, jer ce zasenjivati susednu.
 
Ostavljanjem čepova se dobija više jednogodišnjih grana nego u običnoj rezidbi,po meni tu se pravi velka guzva u kojoj ima mnogo više posla u letnjoj rezidbi,a ako se tada ne odstrani višak odmah je teža zaštita,grane konkurišu jedna drugoj,tako da se može desiti da od tri grane koliko ih obično kreće iz čepa nedobijemo nijednu koja je dovoljno kvalitetna da obezbedi rod za sledeću godinu.Čep ostavim samo ako baš vidim da to mesto nema drugih načina da ne ostane bez grane.
 
Ja koliko sam shvatio gledajući šta drugi rade, a odličan plod imaju, oni ostave ove čepove, te godine beru sa prošlogodišnjih a iz čepova se formiraju grane za narednu godinu. Onda sledeće godine orezuju u cvetanju kada vide tačno koliko je cvetalo, neki čak i u precvetavanju tako što skidaju taj višak grana od prošle godine (rodne i nerodne od pretprošle) i ostavljaju samo po 2 do 3. Onda kasnije rade i proredu plodova.

Ne znam dal me razumeste :)
 
Ostavljanjem čepova se dobija više jednogodišnjih grana nego u običnoj rezidbi,po meni tu se pravi velka guzva u kojoj ima mnogo više posla u letnjoj rezidbi,a ako se tada ne odstrani višak odmah je teža zaštita,grane konkurišu jedna drugoj,tako da se može desiti da od tri grane koliko ih obično kreće iz čepa nedobijemo nijednu koja je dovoljno kvalitetna da obezbedi rod za sledeću godinu.Čep ostavim samo ako baš vidim da to mesto nema drugih načina da ne ostane bez grane.
Nema zdrava breskva problem sa rastom i kvalitetom jednogodisnjih grana, kako god ... ako rezes, a imas kolicinski istu kolicinu ploda svake godine, a uz to vocka ti se ne siri - onda ne menjaj nacin rezidbe - bitno je redovan rod i da ti susedne sadnice ne smetaju jedna drugoj.

- - - - - - - - - -

Ja koliko sam shvatio gledajući šta drugi rade, a odličan plod imaju, oni ostave ove čepove, te godine beru sa prošlogodišnjih a iz čepova se formiraju grane za narednu godinu. Onda sledeće godine orezuju u cvetanju kada vide tačno koliko je cvetalo, neki čak i u precvetavanju tako što skidaju taj višak grana od prošle godine (rodne i nerodne od pretprošle) i ostavljaju samo po 2 do 3. Onda kasnije rade i proredu plodova.

Ne znam dal me razumeste :)
Grana od proslogodisnjeg roda se karti ili posle berbe a najcesce u prolece pre kretanja vegetacije jer je jednostavno lakse iz razloga posto nema lisca.
Grana se reze na cep da se dobiju 2 grane jedna za rod i nju prekracujes ako je jako dugacka (da nema mnogo ploda na jednoj grani) a druga se karti na 2 pupoljka da opet u prolece dogodine imas 2 grane (opet jedna za rod a druga opet na 2 pupoljka) posto ovu sto rodi izbacujes.
Broj cepova je isto po meri rezaca, ako biljka prerodi bice sitniji plod i mlade grane nece dovoljno narasti da imas i dogodine prosecan rod.
 
Rodnu granu nikad nisam kratio,misim da je bitan raspord nektarina po grani, na primer na grani od 50 cm nemožeš više ostaviti od 4-5 nektarina
 
Jasam odlučio da zatravim,prošle godine nisam od blata mogao da prskam ,kada je stiglo za branje onda traktor nije mogao u njivu da izvuče obrano:zli:

Imas li navodnjavanje u breskvama ili ne ?

Mi smo imali jednu zatrvljenu parcelu i nije bilo razlike u odnosu na ostale parcele, osim što je sve bilo mnogo lakše.Ali prošla godina baš nije reprezentativna za konačan sud.
 
Imam postavljen sistem kap po kap ali nemam dovoljno vode. Dali vam je zatravljeno sve ili u redu radite pipalicom ,ili prskate?
 
U zoni redova, oko voćki, se obrađuje frezom nekoliko puta godišnje po potrebi.
 
Zavisi od sorte do sorte ,otprilike cveta posle kajsije 10-tak dana.Tebi bi bolje odgovarao odgovor da sortu fantazija prskam protiv monilije zajedno sa šljivom čačanskom ranom.
 
Planirao sam da posadim 100tinak komada, Nektarinu Fantazija, za Breskvu se nisam jos odlucio. Taj deo parcele mi je malo nizi zato sam vas pitao kako stoji sa izmrzavanjem, inace je suncana strana. Pored te parcele mi je sljiva Cacanska Lepotica koja ne izmrzava. Lepotica cveta otprilike kad i rana posto je oprasuje.

Vasovac koje sorte breskve imas?
 
Breskva gold krest i spring lejdi nektarine mayfaer,big bang,big top,caldezi,redgold,marijaaurelija,fantazija
 
Najbolja je ona za koju se uzme najviše para,a to nijedne godine nije isto. od svih sorti što imam jedini big top nebih više sadio
 
Cena se razlikuje od godine do godine to je normalno. Ono sto me najvise zanima je da kasnije cveta jer parcela gde cu da ih sadim je na 155m nadmorske visine i desi se i po neki kasni mraz. Pored mi je jedan red sljive cacanske lepotice, koja do sad nije stradala od mrazeva, redovno radja svake godine pa se upravljam prema njoj. Ako ima sorta breskve koja otprilike cveta kad i sljiva takvu bi posadio.

Ostalo voce mi je u brdu na 200m nadmorske visine i nemam nikakvih problema sa prolecnim mrazevima. Ova parcela gde bih brskvu je na 155m imam mogucnost da je navodnjavam, zato bi tu i sadio breskvu i nektarinu ...
 
Nazad
Vrh