Da li su deca u zemljama koje propisuju kraću karencu manje važna ili manje osetljiva od dece iz zemalja sa dužom karencom?
Da li služba koja registruje određeni preparat tačno zna da je, ako je npr karenca 10 dana, da je devetog dana uveče konzumuiranje tretirane biljke štetno po zdravlje, a desetog dana ujutru prestaje da bude štetno? Ili štetni efekti prestaju da se javljaju tačno u ponoć po isteku karence?
Pošto život, a biljke su živi organizmi, ne može da stane ni u kakvu u formulu, sve što se tiče njih ne treba posmatrazti strogo formalno i dizati graju ako nešto nije po zadatoj šemi.
Važno je znati da je karenca zakonska a ne stručno poljoprivredna kategorija (otud razlike u raznim državama) , i pozivanjem na poštovanje karence je zapravo pozivanje na poštovanje zakona a ne na poljoprivrednu struku.
To jeste u redu, ali pominjati zdravlje dece u tom kontekstu je uglavnom posledica neznajja (to važi u tvom slušaju) a nekada i zluopotreba dece u cilju postizanja jačeg efekta.
Kako se utvrđuje karenca?
Nanese se odredjeni preprarat i prati se njegova razgradnja. Kada se utvrdi faktor razgradnje onda služba (dakle država) oderdi da li ga radi veće bezbednosti množiti sa tri, pet, sto i tako produzavati karencu.
Dakle politička a ne stručna odluka je presudna, i treba se manuti pominjanja dece u tom kontekstu.
Karencu svakako treba poštovati, to nije sporno, ali npr prilikom kontrole proizvoda se ne utvrđuje da li je poštovana karenca ili ne, jer je to manje bitno, već koliki je nivo prisustva ostataka zaštitnog sredstva. A on može biti iznad maksimalno dopuštene vrednosti i ako je karenca poštovana, u tom slučaju poštovanje karence nikoga ne spašava odgovornosti.
Savet, kad čuješ da neko, kao ti sada, histerično insistira na karenci znaj da taj pojma nema.