Bremenitost i jarenje koza

Evo mene, izgleda da moja evidencija nije bila dobra, trenutno stanje ovakvo : od jutros mlijeko nalila samo sto samo ne curi,a veceras od 6 predvece dise ubrzano kao kad joj je previse vruce, malo mi vec to predugo traje ali nadam se da ce biti sve ok evo me usla da pijem kafu...pa cu opet u ophodnju. Cestitam svima na maleckima, nek budu zdravi i zivi...
E Minaa mislila sam da sam ja najgora ucenica u ovoj "skoli"Ti si gora od mene!!!Ja sam provodila po pola dana kod one prve Alpinice cekajuci njeno jarenje.Cela moja familija je znala da cekam jarenje i svi su vec poceli bili da me zezaju pa su mi kozu prozvali Georgina.Ja nisam znala uopste kad joj je termin nego sam po tome sto je nalila mleko predpostavljala da ce se skoro ojariti a to "skoro" je potrajalo...bilo kako bilo ojarila se i dva jarenceta vec skakucu po dvoristu.Stiglo jos dvoje...ali sad je lakse ne opterecujem se puno.Prvi put je uvek najteze!
 
Danas u 12.....nakon mnogo patnje stigli su jarici....nije niko trebao pomoci ali se jako napatila.... ja sam plakala kad sam prvo vidjela ...sve u svemu dobro su papali prvo mlijeko a ja presretna... iscrpljeni su i oni i mama ali sve se dobro zavrsilo. Hvala svima na strpljenju sa mnom i savjetima...za jedno pet ili sest dana ocekujem drugu pa tako da cete me opet morati trpit :osmeh:
PS pojma nemam kojeg su pola nisam jos gledala...glavno da su zivi, veseli i papali ...
 
Cestitam na prinovama, kod mene su dvije bijele djevojcice - ko pahuljice su, ne mogu ih se nagledati :ppozdrav:
 
Eto i moja treca Alpina se jutros ojarila ali je bilo gusto_Ona mala,jare veliko,jedva ga je isterala.Izasla glavica i vire dve nogice i ona ustala i seta okolo_Onda ja uhvatim jare za te nozice,povucem malo i izadje jarence i to poveliko.Mislim da je musko!Popila je kafu iz tri poteza,valjda joj je bas prijala.Eno sad uzivaju!
 
Sad imam drugi problem...koza nema dovoljno mlijeka...oni hodaju za njom stalno traze, pojedu malo gutljaj dva i vime prazno a oni gladni.... ne znam sta da radim plasim se da ce mi krepat od gladi...a tako joj je bilo mlijeko nadoslo, vime bilo prepuno i to kad su ispraznili vise ne nadolazi tako puno, samo nesto malo i prazno....ja sam trebala cak visak da izmuzem al viska nema vec manjak :( Ne znam jel smijem njima dat kravlje mlijeko makar obrok ili dva dnevno i sta da dajem njoj da popravi stanje s mlijekom, ona jede stomaci su puni i pravila sam joj napoj od mekinja....ali ne vidim da djeluje...cak mi neka baka rece i koprive da joj skuham...ali to nije htjela ne svidja joj se
 
Ako jarad bleji onda nema mleka, to sto njoj ne nadolazi puno to nije strasno i sto oni stalno sisaju. Ako su vesela jarad i nisu nakostresena i igraju se sve je ok.
Hvala Nemanja, malo ste me utjesili oni jesu veseli i igraju se juce su ojareni oko podne, danas vec poskakuju, al ja kad god odem vime prazno,a mozda pojedu dok mene nema al kad mi udjemo oni stalno traze oko nas i meni po nogama....sad sam dala jednom kravlje mlijeko na flasicu popilo je jedno pola case otprilike, a drugo nece da zine zeza me....ma ima kod nje nesto malo mlijeka ja kad odem svakih pola sata zatekne mozda par mlazova...da li oni pojedu ili ne ,ne znam, ali ne mekecu....znaci mozda nisu gladni, ili jesu al nisu mnogo
 
Opusti se malo i ne preteruj sa mlekom. Hoce da dobiju proliv ako mnogo posisaju. Sve dok ne mekecu je dobro.
ok sad sam smirenija....ev stavila sebi vodu za kafu :) , jos samo nesto da pitam pa necu vise smarat, poslije jarenja je sva posteljica izasla normalno, normalno obavlja nuzdu i preziva ali ima velike stomake kao da se nije ni jarila....to mi je cudno i stalno mi jos od prije jarenja dise malo ubrzano....kao na ljetnoj vrucini a njeno ponasanje sasvim zdravo osim stomaka i disanja...ali kako se ojarila bas mnogo jede a jela je i prije jarenja valjda od bolova ili nervoze...
 
Mina kada uhvatis jare ispod stomaka jeli puno kao loptica onda su siti i koza njima taman dozira potrebe kako budu zahtevali tako ce i ona da pojacava mleko. To je dobro jer tada nema upale. Ne sekiraj se puno sve ce to priroda regulisati. Jedini problem po meni je to ubrzano disanje i velika halapljivost , postoji mogucnost da je ona puna crevno-plucni parazita /pa zbog toga i manjak mleka/ zato ako je nisi nicim stitila sacekaj 20-30 dana da jarici odskoce pa joj daj ivermektin a jaricima sada daj po 2-3 cubika promtoselena da malo ojacaju. Ja sam dao kozama pred jarenje tako da sada ne moram jos jaricima.
Kod mene za sad 6-2 za curice.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Jare se gde god se okrenes.
 
Cestitam,mnogo lijepi jarici....da i ja mislim da to ona sama regulise..jer jarici mi ne izgledaju gladni i ne mekecu...nisam ih stitila nicim pa cu sacekat da malo odrastu i dat joj ivermektin, jedan dan dise ubrzano i bas je mnogo sita, pun stomak....a drugi dan dise sasvim normalno pa mi otkloni sve sumnje....ali ipak cu gledat da dobije lijek za svaki slucaj...sad zasad imam samo te dvije djevojcice a ovih dana ocekujem jos jedna da se jari, nalila je mlijeko i vise lezi...ali imam manje panike nego sa ovom prvom...bas sam opustenija...obilazim je, milujem i nadam se najboljem :)

- - - - - - - - - -

Kod mene se ojarila jos jedna danas oko podne, troje, jedno fino krupno a dvoje sitni da ne mogu bit sitniji,lijepo disu i jeli su ali jos su slabi nekako mi kao klonuli i samo leze,kratko ustaju na noge valjda jos umorni,tako da cesto idem obilazim...a valjda ce se izvuci....znaci do sada 4:1 za curice :haha:
 
Nazad
Vrh