Bremenitost i jarenje koza



DSC_0137.jpg



DSC_0138.jpg



DSC_0140.jpg



DSC_0143.jpg



DSC_0145.jpg



DSC_0150.jpg



toliko za sada, ove prve tri slike tp je pro jare, musko, onda ovo svijetlo jare je zensko i danas se jedna koza ojarila :ppozdrav:

evo ga ojari se jos jedna danas, zensko

trenutno M-2 Z-2
 
Poslednja izmena:
@rzbrzotrz
Mladi jarčevi ne bi trebalo intenzivno da se koriste iz prostog razloga jer se ne zna koliko i koje osobine prenose. Bez određenog broja testiranih ćerki i sinova sve ostalo je u domenu nagađanja i neizvesnih % verovatnoće. "Može da bidne a ne mora da znači." To(testiranje potomstva) je tako tamo gde se o kvalitetu vodi računa. Kod nas se ne može očekivati da postoji validna statistika mlečnosti i kvaliteta mleka koza uopšte a kamo li kada se radi o potomstvu nekog određenog jarca. Ostaje samo da se nadamo da će neki jarac biti dobar, a šanse za to su veće ako mu je mama dobra, a još veće ako su i tetke i babe dobre.. Znači jarac će preneti ili neće preneti određene osobine na svoje potomstvo bez obzira da li je mlad ili zreo ili je prešao zenit.
Bez obzira šta se piše po forumima i šta kažu ovi ili oni u savremenom kozarstvu je (nehumani) cilj imati koze sa produženom laktacijom jer je matematika pokazala da je, za farme kojima je mleko glavi proizvod, jarenje gubitak. Tako se koze održavaju u laktaciji i po 600 dana.Ove koze se brzo izraubuju i sa 5 god idu na klanje. Baš na ovom forumu spominjani su takvi primeri iz Holandije, USA itd. Osim toga više njih je pitalo kako da zasuši kozu. Sve to nam govori da nije pravilo da koza sama TO odradi. Najispravnije je konstatovati da većina koza ima laktaciju čak kraću od poželjne (305 dana).
 
Da se i ja pohvalim..dve drugojarkine tri devojcice i jedan decko prvojarkinja,jedna devojcica..pocelo je..ovih dana ce i ostale..
 
Našem čoveku ne vredi pomagati,neznam kolega gde si pročitao moju tvrdnju o nenasleđivanju naslednih osobina.Shvatio sam što tebi smeta od mene moje poreklo kojeg se ja ne stidim.Nema veze da mi je neko to rekao tko zna o kozama nije problem.Kod naših ljudi je problem kad vide da neko nešto uradi a nedaj Bože od toga i zaradi onda je veliki problem.Problem je što bi mi da neradimo a da zaradimo.Žao mi je što smetam pojedincima jer nisam naučio da se neke neodgovorne osobe ismejavaju samnom.A što se tiče ministarstva bilo je pokušaja kontakta sa njihove strane ali ne da menjamo Darvinovu teoriju nego da iznesem svoje iskustvo.Zato sam odlučio da se povučem sa ovog foruma i ako mi je lično žao zbog veoma profesionalnih odgojivača koza i ovaca sa našeg foruma.Pokušao sam da sarađujem ali zbog ovakvih pojedinaca povlačim se iz svih diskusija na našem forumu.Mnogo vam želim uspeha u budućem radu Mudrić Milan!
 
pozdrav nemojte da mislite da se nadmećem s nekim samo malo da proširim sliku gena.što kaze,,moze da bidne a nemora,, na jednu stranu imamo kozu dokazanih kvaliteta mlečnosti i naslednih gena,i na drugu stranu istog takvog jarca sutra dan jare nije ni nalik roditeljima zašto zato što nije došlo do poklapanje gena.pa se toliko široko ide u srž gena da se vadi genetska slika jednog i drugog i vrši se upoređivanje dali će doći do zeljenog efekta.sutra dan ta koza u eksploataciji po režimu ishrane i svega ostalog je zrela samo za klanje što kaze tar,znači maksimalno izrabljena.nevezano za ovo gore napisano gledao sam naučnu emisiju gde kroz embrion koze ubace gen pauka i posle kroz mleko ima kao paučina.to isto rade i s krave uznu od zenu mleo izvuču gen laktoferin i ubace u embrion zenskog teleta ta krava sutra dan daje mleko kao ljudsko i beba ne mora da sisa majku nego od tu kravu a efekat je isti

- - - - - - - - - -

gospodine mudriniću vašim istupanjem sa ovog foruma mislim da gubi celokupno srpsko stočarstvo pogotovu ogranak kozarstvo to isto mislim i za par drgih pojedinaca koji su validni da daju komentare oni će se sami prepoznati

- - - - - - - - - -

još nešto zvanična današnja naučna istraživanja dokazuju da je darvinova evolucija u korenu netačna.javio se problem kako da ga izbace iz knjige,a sdruge strane sve se vrti u krug
 
@rzbrzotrz
Mladi jarčevi ne bi trebalo intenzivno da se koriste iz prostog razloga jer se ne zna koliko i koje osobine prenose.

Ја сам и написао у својој првој поруци да је овај наскочио непланирано. Десило се зато што козица уопште није имала изражене симптоме "мркања" или "терања" (како коме драго). Имали смо другог, провереног дилбер-јарца у плану и мислили смо да је ОН одрадио. Кад оно 1,5 месец раније - јаренце. Тек кад сам га видео, схватио сам зашто је поранило. Мислио сам да је ово јасно кад једном напишем, али авај...

Znači jarac će preneti ili neće preneti određene osobine na svoje potomstvo bez obzira da li je mlad ili zreo ili je prešao zenit

Има смисла, али опет, слушао сам и другачије приче... Испало је како је испало, идемо даље...
 
Poslednja izmena od urednika:
Baš tako
Evo juče jedna bila vredna pa poranila(primila momka na kvarno)
2lwx377.jpg
[/IMG]
2uo3qiu.jpg
[/IMG]
n7346.jpg
[/IMG]

Inače očekujemo da se ostale jare tek početkom aprila,prvojarke pa smo ih namerno pripuštali tek polovinom novembra.
 
Kolega gledajte da parite koze pre da bi vam se pre i ojarile dok ne krene MUSICA. Jer je veliki broj izgubljeni jaradi bas kod prvojarki zbog toga.
 
@sibili: интересује ме како натерати козе да се паре, ако им није термин? Има ли начина? Ваша порука указује на ту могућност. Хвала!
 
Poslednja izmena od urednika:
Баки сине мики, рекао сам ти да прочиташ моје поруке још једном, а не да их цитираш. Али шта теби вреди причати... Ниси ни вредан коментара.

@sibili: интересује ме како натерати козе да се паре, ако им није термин? Има ли начина? Ваша порука указује на ту могућност. Хвала!


predpostavljam da je mislio na to sto je baki rekao da je namjerno pario koze kasnije a vjerovatno kao i sve ostale, one su pod jarca mogle i ranije (trazile) samo sto oni nisu htjeli
mislim da je zbog toga kolega sibi to napisao
 
Poslednja izmena od urednika:
Baki, u proseku, koliko jarica ti ojari koza?

Druže to ću tek videti ove se do sad nisu jarile sve su prvojarke a ova je ojarila 1. one crne domaće sto imam su jarile svaki put 3 a jedna je imala 4.
videćemo sa ovima kako će biti

- - - - - - - - - -

Kolega gledajte da parite koze pre da bi vam se pre i ojarile dok ne krene MUSICA. Jer je veliki broj izgubljeni jaradi bas kod prvojarki zbog toga.[/QUOT

Kolega ja sam baš zbog toga što su prvojarke a po preporuci ljudi koji koji već duže imaju koze i iz pročitanog ovde na forumu a i u literaturi, namerno odložio parenje da bi još malo stasale,ko bi ga sad znao šta je ispravno
 
Koze ce se pre pariti ako im tada pojacate ishranu i ubacite jarca medju njih da ih stimulise.
Baki ove se jare u aprilu sto je mozda rizicno , a sta ce tek ti jarici njima onda spada po tvom kalendaru jul-avgust sto nema nikakvog smisla. Govorim o vecem broju prvojarki.
 
Kažem da samo primenjujem ono što sam pročitao,a jedno od toga je da nebi trebalo da se prvi put pripuštaju pre 8 meseci,a kako su oni pojareni polovinom marta to je taman to polovina novembra.Što se tiče njihovih jaradi oni se neće ni puštati u priplod jer se jarad prvojarki obično ne ostavlja za priplod,zato jer se nezna sa sigurnošću kvalitet majki,opet po onome što sam pročitao. a zašto je rizično da se jare u aprilu?
 
mi smo ove godine napravili mozda gresku sto smo pustili prvojarke da se mrkaju, jesu one imale kilaze al nisu imale mozda dovoljno mjeseci starosti..ko zna

mozda pravimo veliku gresku, al idemo na to da sto prije dostignemo veliki broj koza pa uvijek pustamo i prvojarke prve godine da se mrkaju:sta:
 


mi smo ove godine napravili mozda gresku sto smo pustili prvojarke da se mrkaju, jesu one imale kilaze al nisu imale mozda dovoljno mjeseci starosti..ko zna

mozda pravimo veliku gresku, al idemo na to da sto prije dostignemo veliki broj koza pa uvijek pustamo i prvojarke prve godine da se mrkaju:sta:

Druže stvarno neznam ja sam tako informisan pa sad kako bude,jarad od njih sigurno neću da ostavljam jer neću da zbog kvantiteta gubim na kvalitetu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Od prvojarki se izbegava dostavljanje potomstvo zbog krupnoce .
ti si baki nabavljao jarad, znaci nisi mogao mnogo da im utices na predhodnu kilazu i zbog toga je dobro sto si ostavio malo kasnije da se pare jer si time nadomestio neke nedostatke u predhodnoj ishrani i porastu.
Lose je to sto ti jarad kasno stizu za klanje i sto propustas uskrs za prodaju. Pik sa mlekom ce ti biti u najtoplijim mesecima i otezace proizvodnju sira u toku leta.
Kasno jare kasnije stize za priplod pa onda gubis celu sezonu na 2-3generacije

- - - - - - - - - -

Dobrom ishranom jarad od prvojarkinja i kasnoojarena jarad do oktobra-novembra stignu za priplod, tako da nema razloga da potomstvo ne ostavljas u reprodukciji.
 
Tema je "Bremenitost i jarenje koza".
Postove koji nemaju veze sa temom sam obrisao, a neke uredio.Ukoliko se nastavi ova diskusija,akteri će biti sancionisani.

Za postove tipa :ko je lepši,pametniji,jači imate PP.
 
Nazad
Vrh