Bremenitost i jagnjenje ovaca

otseces glavu?
okrutno al se isplatilo,nadam se da ce bit sve u redu s ovcom i prinovom
:ppozdrav:
 
I meni se u prvi mah učinilo nerazumno, no bio je jedini izbor.Večeras gledam ovcu, jede normalno , janje sisa izgleda sve ok.
Situacija je bila specifična, no možde se nekom dogodi nešto slično, pa sam zato odlučio objaviti svima.
Jučer se ojanjila jedna romanovka, jedno krupno janje, očekivao sam barem dvojke, danas ujutro nađem još jedno nedonošće mrtvo i dva tek malo više razvijena fetusa.
Kao da je istovremeno imala dvije trudnoće. Jel netko već imao takvu situaciju??
 
Ajd iskusniji savjetujte.Subota poslije podne, dođem u ovčinjak ovca leži kao mrtvaPodignem joj glavu, ona se malo pridigne i vidim napinje se .Vime naliveno, sise tamnije crvene(što držim za znak da se treba ojanjit).
Radi se o ovci staroj oko godinu i po, drugo janjenje.Vaginalni otvor natečen crven, malo otvoren.Premjesti se koji metar dalje i opet legne.Pretpostavio sam da će se ojanjit do noći.Sutradan ujutro i dalje leži, nema intenzivne trudove ali počinje izlaziti malo sluzi.
Obzirom da već duže traje, pitam veterinara što bi mogao poduzeti, a on preporuči injekciju Kortizona da se opuste i prošire karlične kosti radi lakšeg janjenja.Djelovanje nakon 12 sati.
Injekciju sam dao oko podne, no do danas se nije ojanjila, dapaće ustala se počela jesti i ponašati kao da se i ne namjerava janjit.Vime i dalje naliveno, čak malo tvrđe nego jučer .Jesu li to bili lažni trudovi?
Jeli tkogod imao nešt slično, šta savjetujete?? .
2ewfmo1.jpg

2s1ar1l.jpg
.

34fcx0n.jpg
 
Nemoš vjerovat, kao da se nije niti trebala jagnjit, vime naliveno, a ona hoda po ovčinjaku ko i ostale, normalno jede. Nemam pojma šta se dešava.
 
Evo vratio se iz ovčinjaka, ovca ima pojačani žuti iscjedak iz vagine,(zaprljan rep) dao sam Geomicin retard 5 mll, pa ćemo vidjet dalje.
 
Svak priča ima rasplet, a iz ovoga sam nešto naučio_Ovca je cijelo vrijeme jela gotovo normalno.Prije dva dana primjetim da iz ovce viri njuškica janjeta, uginulog.Pokušam vratiti glavu i napipati prednje noge, no ne uspijem jer je ovca vrlo malo otvorena, nema sluzi, no već se osjeti zadah .Zovem vetrinara i dogovorim da dovezem ovcu u ambulantu.Uz tešku muku, koju ne bih u detalje opisivao ( u jednom trenutku sam tražio da je eutanazira), uspije izvaditi prilično veliko mrtvo janje.Stavio tabletu u rodnicu, dao antibiotike.Danas ujutro ovca ustala, jede sijeno i slamu, možda preživi.
Zaključak: kad je vrijeme za janjenje mora se ojanjit milom ili silom(injekcija dripa), a veterinaru svaka čast.
 
Prezivet ce verovatno,pre 2 godine iz dviske je moj prijatelj veterinar zbog tesnosti kukom od ociscene sterilne zice izvadio janje i prezivela je,to je sad ponajbolje grlo koje imam
muke su bile samo gledati a njoj da ne pricam,smrad i slicno
pazi je samo sa zimom i sve lekove propisane joj daj i bit ce to ok nadam se
:ppozdrav:
 
Utješio si me sa ovim, već sam mislio da je eliminiram, sad ću joj dati još jednu šansu, mlada je i lijepa, a izgleda da se brzo oporavlja.
 
Стриле мора се и овако нешто десити, ниси једини. И мени се у новембру, децембру десило исто то :zli:, само што ми овца није преживела, пукла јој материца. А била млада и најлепша у стаду. Дигнеш главу и тераш даље...
 
Nezgodna priroda ove godine.
Sestra od one ovce se ojanjila noćas, krasno janje, a cijela maternica ispala van, ujutro već bila natekla.Pozvao veterinara i on nekako vratio i ušio.Izgleda da je ostavio malo više prostora i večeras ponovono ispade skoro pola.
Postavio sam široku dasku pod kutem od 30-tak stupnjeva, ovcu povezao za zadnje noge da joj glava visi prema dole i oprao maternicu mlakom vodom sa 1% dezificijensa.Lagano vratio unutra sve što je izašlo i ostavio ovcu"naglavačke" povezanu.
Janje par puta posisalo kolostrum i dobro izgleda.
Ovca mi po općem stanju baš ne obečava, no vidjet ćemo ujutro.
 
Стриле чиме си извршио дезинфекцију, којим средством ?
Јел има нешто да се да овцама пре самог јагњења да се не би десило ово испадање материце? Да није у вези исхрана, мора да им нешто фали, неки минерал, витамин, ајде ко је школован нека пише...
 
Evo da vam kazem sta je tu jedini lek kod tih prolarsusa materice,i posle sivenja zbog oslabljenih ligamenata materice,ovca ce cesto napinje i ponovo je izbaci ,a ukoliko je dobro sasiveno moze se desiti da ovca usled jakih napona koji nastaju zato sto delovi materice se nabijaju u grljic i draze ga,izbaci i creva, zato uvek kad usijete ovcu sa prolarsom,a jagnje je posisalo kolostrum,ovci treba dati neki opsti anestetik,tj.uvesti je u narkozu kao da cete je operisati,stavite je u neki cosak ona "odspava 30-45min" i stanje se sredi,nece imati naknadne napone koji obavezno dovedu do ponovnog prolapsa. :ppozdrav:
 
dejan26 je napisao(la):
Evo da vam kazem sta je tu jedini lek kod tih prolarsusa materice,i posle sivenja zbog oslabljenih ligamenata materice,ovca ce cesto napinje i ponovo je izbaci ,a ukoliko je dobro sasiveno moze se desiti da ovca usled jakih napona koji nastaju zato sto delovi materice se nabijaju u grljic i draze ga,izbaci i creva, zato uvek kad usijete ovcu sa prolarsom,a jagnje je posisalo kolostrum,ovci treba dati neki opsti anestetik,tj.uvesti je u narkozu kao da cete je operisati,stavite je u neki cosak ona "odspava 30-45min" i stanje se sredi,nece imati naknadne napone koji obavezno dovedu do ponovnog prolapsa. :ppozdrav:

Nemora tako drastično, može se desiti da vam ugine. Dosta je dati nešto za smirenje. Neke prave preventive nema. Još jedna važna stvar, kog da radi, mora se ostaviti prilikom ušivanja u donjem delu dovoljno mesta da životinja može urinirati.
 
ovce koje su imale problema sa prolapsom materice kao i njihovo potomstvo se ne sme koristiti za dalji priplod.
Mi smo pre 6 god. kupili u Srbiji 12 zenskih jagnjadi i od toga su 5 imali na prvom jagnjenju delimicni prolaps koji sam morao da usivam a na drugom jos 3. Ja sam se onda pozalio kod odgajivaca a on mi kaze kao pa nema to veze usijes i to je to.To je za mene mozda bila i jedna od presudnih stvari da uvezemo zivotinje jer sam i tu video da odgajivaci koji idu na NS sajam i osvajaju neke nagrade, osnovne stvari selekcije i higijene razmnozavanja ne poznaju. Zato ponavljam, takava ovca se vise ne koristi u priplodu i to je visoko nasledna mana.
Post je spojen: [time]1265433544[/time]
_________________________________________________
a to je ustvari slabost vezivnog tkiva koja se odrazava na mezometrijum odnosno siroki ligament materice i cerviksa odnosno grlica materice a pored toga se i besika cetsto izbaci jer kod prolaps dodje do zacepljenje mokrovoda pa zivotinja ima potrebu da izbaci mokracu, pored nadrazaja u vagini prourokovanog prolapsom.
Post je spojen: [time]1265462421[/time]
_________________________________________________
i ne treba se prati mlakom vodom vec hladnom da bi se matreica supila, odnosno da bi se glatka misicna muskulatura aktivirama i materica postala manja i cvrsca a time se i lakse reponuje.
 
Nazad
Vrh