Borovnica

Takodje,svako ko ozbiljno radi sa izvozom borovnice zna da je cena zamrznute od 2-3 evra proizvodjacu!!!u skladu sa tim ne vidim razlog da otkupljivaci ne izadju sa minimalnom otkupnom cenom sveze borovnice(ne vidim razlog da to bude ispod dva evra) a onda neka trziste diktira dalju cenu!
 
E sad dolazimo do problema menadzmenta i logistike "nasih velikih biznismena otkupljivaca": nemaju nikakve validne ugovore,nemaju ni plusne a naravno ni minusne hladnjace,nemaju pakerice,nemaju ljudstvo za prebiranje,nemaju cak ni gajbice za branje u top sezoni branja itd,itd...sto samo znaci neozbiljni likovi koji bi na brzinu da zarade lovu.I ovaj posao kao i svaki drugi se radi cele godine a ne kampanjski(naletece vec neko ).
 
Izneo sam moja razmisljanja nakon sestogodisnjeg i pozitivnog i negativnog iskustva u radu sa borovnicom.ocekujem vase misljenje.veliki pozdrav.
 
Pozdrav ljudi koja je realna cifra potrebna da se ulozi u hektar borovnice ja sam cuo razne price od 20000 do cak 50000.Molim bez onih odgovora pa vidi zavisi kako...Naravno da mislim na zasad sa protivgradnom mrezom,navodnjavanjem...Jel postoje dobre sadnice od nasih proizvodjaca u Srbiji?Razgovarao sam sa raznim ljudima zelim vase misljenje.Hvala
 
Pozdrav ljudi koja je realna cifra potrebna da se ulozi u hektar borovnice ja sam cuo razne price od 20000 do cak 50000.Molim bez onih odgovora pa vidi zavisi kako...Naravno da mislim na zasad sa protivgradnom mrezom,navodnjavanjem...Jel postoje dobre sadnice od nasih proizvodjaca u Srbiji?Razgovarao sam sa raznim ljudima zelim vase misljenje.Hvala
Do cak 50.000? Nije druze "do cak 50.000" nego za te pare tesko da ces da zavrsis hektar borovnice. Samo za protivgradnu ti treba 20.000-25.000e. I naravno da zavisi od toga kakav zasad zelis da napravis. Imaju zasadi koji su izasli i do 100.000e/ha.
 
Pozdrav ljudi koja je realna cifra potrebna da se ulozi u hektar borovnice ja sam cuo razne price od 20000 do cak 50000.Molim bez onih odgovora pa vidi zavisi kako...Naravno da mislim na zasad sa protivgradnom mrezom,navodnjavanjem...Jel postoje dobre sadnice od nasih proizvodjaca u Srbiji?Razgovarao sam sa raznim ljudima zelim vase misljenje.Hvala

Zavisi sve kakav nacin izaberes za uzgoj,kakvi su uslovi terena,blizina glavnog puta,snabdevanje vodom,radna snaga kao veoma bitan faktor itd itd. Generalno bez 60-70 hiljada se ne pocinje i to za krupne stavke... koliko jos ima usputnih sitnih poslova koji kostaju, bolje da ne racunam.
 
Kao sto sam vec pisao ja sam cist amater I hobista po pitanju voca. Iskljucivo za sebe..
I sada sam resio posto sam mali vinogradrcic podigao da na njegovim krajevima zasadim dve sadnice brovnoce.
Video sam po rasadnicima ima djuk, blue mary, blue gold, kamcatska brovnica a ima ih jos ...
Koju mi sortu preporucujete a zasadio bih je u Backoj . Inace kada prskam vinograd nije mi problem I njih da oprskam tako da osetljivost na bolesti nije limitirajuci faktor.
 
Америчка боровница не успијева у Бачкој због пуно кречњака који јој смета. А, смета јој и врућина. Камчатска вјероватно може. Пробај саскатун.
 
Kao sto sam vec pisao ja sam cist amater I hobista po pitanju voca. Iskljucivo za sebe..
I sada sam resio posto sam mali vinogradrcic podigao da na njegovim krajevima zasadim dve sadnice brovnoce.
Video sam po rasadnicima ima djuk, blue mary, blue gold, kamcatska brovnica a ima ih jos ...
Koju mi sortu preporucujete a zasadio bih je u Backoj . Inace kada prskam vinograd nije mi problem I njih da oprskam tako da osetljivost na bolesti nije limitirajuci faktor.


Imas po oglasima da kupis sadnice vec odrasle par godina,u saksiji. Kupi to i ne beri brigu. Naravno presadi u vecu saksiju .
 
Pozdrav svima. Trebao bi mi savet oko opreme za navodnjavanje. Tacnije, trebamo raditi na parceli prepravku i zamenu navodnjavanja. Zbog preguste sadnje smo morali da povecamo razmak izmedju sadnica, pa onda na lateralima imamo gomilu cepova koji pustaju vodu, kaplju, cure i nismo zadovoljni sa sistemom trenutno, pa bismo zamenili laterale. Trenutno imamo saksije sa 2 ubodna kapljaca, hocemo staviti 4 kapljaca po saksiji. Ono sto hocemo da zadrzimo je sve sto je u ok stanju, tako da imamo odredjen broj ubodnih kapljaca i kapilara za te kapljace. Potrebno nam je znaci redom:
- laterali
- krstici
- kapilarne cevi
- ubodni kapljaci

Kakva su vasa iskustva, gde ste nalazili tu opremu, sa cim ste zadovoljni, sa cime niste, znate li cenu koju ste dobijali i sl.
Hvala unapred svima koji se ukljuce u diskusiju. Pozdrav :)
 
Nazad
Vrh