Borovnica

pozdrav svima,ja sam Dejan,bavim se uzgojem borovnice i zainteresovan sam za razmenu iskustva vezano za ozbiljan plasman i otkup.
 
inace,nakon sestogodisnjeg iskustva u poslu sa borovnicom moj zakljucak je da su u ovaj posao vecinom usli ozbiljni i pametni ljudi na strani proizvodjaca, i neznalice,prevaranti i prodavci svega i svacega na strani strucne pomoci kao i nesposobni i bezobrazni menadzeri na strani plasmana i otkupa.zanima me vase misljenje o tome i mislim da je pravo vreme da pricamo o potencijalnim i vec provereno ozbiljnim kupcima borovnice .takodje smatram da je veliki broj uzgajivaca na tezi ili laksi nacin uspeo da osvoji tehnologiju uzgoja i podigne je na svetski nivo u svakom smislu po pitanju kvaliteta.
 
Sta do sada znamo o borovnicinoj muvi galici,( dasineura oksikokana)? Koliko je rasirena u Srbiji, ima li stete, sta preduzeti? U okolini Pozege je prisutna vec dve godine. Ove godine je bila na SVAKOM vrsnom pupoljku. Srecom dosta kasno (pri kraju berbe), pa su novi mladari stigli da dovoljno porastu.
 
Neka tako i ostane! Mehanicko odstranjivanje zarazenih delova biljke i suzbijanje hemijskim putem( aktivna supstanca Bifentrin). Bar se to preporucuje kod nas u literaturi

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 


Šta ovi da kažu...
Ova parcela je 20 hektara, a preko puta još jedna od 17 hektara...
Ovu završavamo, radimo "rasponke", špalir žicu...
A s druge strane, kompletan sistem...
Dobrodol je u pitanju...;)
 
Pozdrav,kakva je situacija na terenu?za 20-30 dana krece berba,Spanija ima vecu cenu u odnosu na proslu godinu za 10-20%.sta mislite ,dali se nasi otkupljivaci i dalje drze Ruskog trzista kao i prethodnih godina ili su napravili neku ozbiljniju pricu?
 
Koliko nasih otkupljivaca ima UGOVORE(ne dogovore) sa stranim kupcima?Mislim da vecina nema,mozda gresim ali cim dodje "Rus" sa sleperom sva prica o evropskim trzistima pada u vodu.A onda na trecem sleperu tradicionalno rusko resenje 2 evra i the end.svaki otkupljivac hoce da zaviri u svaki deo procesa proizvodnje(nemam nista protiv) ali kada zatrazim UGOVOR(neka zatamne sta nije za javnost) kao garant saradnje ,ja dobijam tralala pricu o avionima,kamionima i ostalim glupostima.
 
Nazad
Vrh