Borovnica

Mogu li znati zašto? Preveliki je rizik od mraza? Ili sorte koje cvetaju u maju ne stižu na berbu u prvoj polovini jula? Negde sam pročitao da od cvetanjaa do zrenja prođe mesec i po dana, ali to verovatno zavisi od sorte

Još jedno pitanje. Koliko u proseku radnik sa malo iskustva sa branjem može da nabere za jedan dan? Meni 40kg deluje preterano
 
Svaka im čast! Ispada da uberu kilogram za 8-10 minuta. Na to svakako utiče i koje je starosti zasad i u kakvom stanju, a pretpostavljam i da ih plaćaš po kg, pa su radnici bolje motivisani. Ja bih bio zadovoljan da neuvezbani berači ostvare i 30ak kila. Po mojim kalkulacijama troškovi branja, uz troškove ambalaže, čine najveći deo troškova proizvodnje, tako da je efikasnost pri branju veoma značajna.

P.S. Gledam malopre na tv berbu u okolini S. Palanke, rekoše da beru oko 35 kg, ali deluje mi da je u pitanju prva-druga berba
 
Ti si vec stigao do kalkulacije oko troskova branja i ambalaze a jos nisi posadio biljke. E moj prijatelju...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
e04fd00d5ab492345e626cde5230e776.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Lepo je sve to Bojane ali ova situacija sa katastrofalnom cenom otkupa ubija bilo koju zelju za gajenjem borovnice. Da mi je neko ranije rekao da ce cena vec krajem juna biti 200 dinara, u zivotu ne bih usao u ovu pricu. Cak je 90% njih stalo sa otkupom. Ispade da je samo Sabac stigao da proda po dobroj ceni a ostali neka crknu. Stvarno nemam reci za trenutnu situaciju.
 
Kasnili smo sa pocetkom berbe i tu nema sta da se prica. Ja sam prosle godine zavrsio berbu 24.06., a sada imam jos 5-6 tona da skinem. Cena jeste smesna, ali ja cu brati i dalje


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Naravno da cemo brati, bolje nego da bacimo ali je porazavajuce u svakom slucaju. Ali mislim da prosla godina nije reper za termine branja jer su i zima i prolece bili topli i svima je stigla ranije borovnica. Ove godine je mozda 3-4 dana kasnije nego obicno krenula berba. Barem je tako u poredjenju sa 2016. i 2017. godinom.
 
Ta plantaza nece ni stici do punog roda. Ovim sto su brali ove godine mogu da se pune lovacke patrone. Krs roba...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja ovo ne berem, ostavljam zenama da nose kuci za slatko i sok
7fc35833559903c6a380317c741122de.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh