Borovnica

Izgleda da citamo razlicitu literaturu.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Ja sam koristio ovčije đubre prilikom sadnje i nije smetalo mojim borovnicama, zato što je zemljište prirodno kiselo (4,3 pH).
 
Ja jesenas izmesao u jednoj velikoj kanti sitnu borovu piljevinu sa isto toliko zemlje (humusa za cvece), odstojalo napolju preko zime na kisi, snegu i posadio pre mesec i kusur dana sadnice u rupe sa tom zemljom i eno rastu k'o besne, olistale, procvetale i bice po koja bobica da se proba :)

(za kucnu upotrebu Bluecrop) A nisam stigao da nabavim/posadim Loniceru na vreme, pa cu nju na jesen istim principom. Izvinjavam se sto upadam, ali rekoh ako znaci kolegama koji bi da gaje u basti... Nije komplikovano, a radi posao :)

I da dodam da je piljevina extra sitna bila, imam stolara iza kuce pa me zove kad ima nesto tako sitno iz masine da se pokupi ;)
 
Da li tko od vas koristi kavu kao gnojivo?
Kava bi trebala malo spustati ph i popravit strukturau tla. Sto se tice NPK sastava mislim da nije vise od 1-1-1.

Nesto sam citao da nije dobro direktno stavljat kavu nakon kuhanja, vec da odstoji cca 6 mjeseci ili vise.
 
Nemamo svi kolega hektar ipo pod borovnicama :) Ja skupljam soc od kafe ;) Ali organizovano, sa vise lokacija... I radi se o nekoliko kilograma prikupljenog soca na mesecnom nivou, koji se kasnije stavlja u kompost gde odlezi, a gliste ga obozavaju! A naravno, kompostu daje lepsi miris ;) Ima na google-u sve o prednosti SOC-a i hemijskoj strukturi itd... Da ne tupim ovde... Naravno da je to za sve preko 20ari preveliki posao skupljati i praviti, ali za sve varijante do te velicine mislim da je ok... Naravno, ukoliko je sve optimalno za kompostiranje... Trava, piljevina, itd... Sve u svemu, krajnji produkt je nesto sto cini da ne borovnice, nego bilo sta sto se posadi u to ili se djubri tim PEVA i izgleda bruka :) A vi se posle smejte i udrite hemijom ;)

Naravno, pricam za nas koji imamo izmedju 10 i 160 sadnica :ppozdrav:
 
Ne postoji čudotvorno đubrivo, kompost ili šta ti ja znam. Sve se to svodi na šećernu vodicu. Biljci je potrebna hrana, a to su đubriva. Na nama proizvođačima je da stvorimo najbolje uslove da biljka tu hranu usvaja, kao i da hranimo biljku onim što njoj treba u različitoj fenofazi da bi postigli najbolje rezultate.

Šećerne vodice ne pomažu

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Rakari, da li ti ili neko drugi gaji borovnice u saksijama ili vrecama?
Ima li neko pozitivna iskustva sa tim vidom uzgoja?
 
Ma jasno mi je sve. Znam da svako ima svoj plan I način uzgoja, ali sam mislio da li ste generalno zadovoljni dosadasnjim razvojem situacije ili sta biste promenili da pocinjete sada ispocetka.
Vidim da ima I onih koji su prebacili borovnicu iz bankova u saksije dok neki prodavci sadnica nemaju uzgoj u saksijama/vrecama kao ponudjenu opciju.
Inace, dobio sam info.od Uprave za agrarna placanja da je moguce dobiti povracaj sredstava za sadnice borovnice koje se sade u vrece ili saksije (visegodisnji zasadi)
 
krajem prosle godine posadio sam 100 sadnica borovnice. u prolece su lepo krenule ali ih je napala monilija . dijagnozu su mi postavili u lokalnoj poljoapoteci i preporucili signum za zastitu. 40ak se osusilo a ostale su nastavile veoma lepo da napreduju. zadnjih nekoliko dana su gotovo sve preostale pocele da se suse i trenutno izgledaju kao na fotografiji . o cemu se radi ?

vork8n.jpg


34yu15l.jpg
 
Uh, ovo izgleda gadno. Na prvi pogled reklo bi se da je plamenjaca, ali nisam siguran. U svakom slucaju orezi sve obolelo odmah, tretiraj sa kvadrisom, proveri pH supstrata i koriguj ga ako je potrebno.
 
U Uzickom kraju tek za desetak dana u nizim delovima. U visim kao i obicno oko 4.-7. jula.
 
Nazad
Vrh