Bolesti ovaca

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
To je to, oestrus ovis, to sam ja i našao. Kako sa tim da se izborim tj. šta od lekova uništava tu gamad
 
Zanimljivo,kako su kontaminirani jagnjici u zimskom periodu,nije valda da oestrus moze da inficira fetus,cini mi se da neki paraziti mogu ali oestrus nebi trebao,malo mi nije jasno ukoliko i ovce ne ulaze u taj boks.ako gresim ispravite me.
 
Ovce su pored boksa sa jagnjadima pa je moguće kada ga je ovca istresla iz nosa da je doleteo tu gde sam ga našao, sumnjam da su jagnjad inficirana. Na štrkljeve sumnjam već 2-3 godine da mi stado uznemiravaju ali mi je sada ovo dokaz da ih ima. Veterinari kažu da albendazol to sve pokriva ali izgleda da kod štrkljeva ne deluje sa čime drugo da ih tretiram
 
Poštovane kolege, imam problem!Da lči se nekom dešavalo da mlada ovca (nije se jos jagnjila) izbaci matericu?Veterinar je zasio ali ona stalno ima napone i hoce da izcai ponovo, inače ovčica je sjagnjena i sada imam veliki problem kako ce sve to da se završi!Da li neko ima predlog ili sugestiju na isto.Hvala
 
Maternicu ili vaginu ? Ako se nije jos ojagnjila vjerovatno se radi o izvali vagine. Velicine recimo ovece jabuke ?
Ako se o tome radi, treba je povremeno pregledavati i ukoliko je pocelo jagnjenje trebas prerezati taj sav sta je stavio veterinar. Uprotivnom ce doci do uginuca jagnjeta i ostalih problema. Provjeravaj dali se vagina i dalje (ako je sav stavljen plitko) "presavija" i lagano prstima (prethodno opranim) pritisni, tako da joj omogucis uriniranje. U protivnom ako nije dobro repozionirana i sasivena moze doci do sprijecavanja uriniranja jer se uretra presavije, te mokracni mjehur se puni i samim tim jos vise podrazuje tiskanje. U najborem slucaju moze doci i do rupture mokracnog mjehura, sta zavrsava peritonitisom i uginucem.
Ovcu postavi u box na nacin da joj je zadnji dio uzdignut u odnosu na glavu. Jer oglavnom se ovo javlja kod ovaca koje pri hranjenju su uvjek uzdignute prednjim nogama, visoka hranilica itd. To sve potpomaze ovom problemu kod visoko gravidnih ovaca.
U svakom slucaju vjerujem da je vet. dobro napravio, ali recimo par puta na dan provjeravaj dali je poceo porod i u tom slucaju prerezi sav.
Vecinom u tim slucajevima dolazi do izvale maternice nakon poroda, zato budi pazljiv.
O izvali maternice mislim da je vec negdje pisano po forumu, kako postupati.
Pozdrav
 
Da li ovca koja ima te larve u sebi ima neke simptome?
http://youtu.be/sYbXyImDMaI
Oestrus ovis se nalazi u supljinama glave kako si vidio i na snimku. Uzrokuju kihanje i slinjenje, moze biti cesto krvaro slinjenje iz nosa, zatim izazivaju upalne promjene u sinusima, nosnoj supljini, traheji i jednjaku, zatim promjene i defekte na ocima kao i upalne procese, te s obzirom da prodru i u mozak, izazivaju neuro simptome. Imao sam priliku vidjet par ovaca koje su imale parazite u mozgu. Izgubile su vid, skakale bi ko lude i udarale glavom u zid, izgubljene u prostoru.
Treba biti pazljiv kod pojave jer idu i na druge zivotinje, a takodjer i covjek.
Pozdrav.
 
Danas sam vidio u ovce kojoj se bio u jedne sise zacepio mlijecni kanal (nazalost ostala je bez nje) da se "prlovalilo" vime na jednom mjestu. Bila je tu kao krastica, a danas curi iz tog nesto kao gnoj, ali je gusto i nema nikakav miris. Polovina vimena je do danas bila tvrda, a kad je to izaslo mekano je i splasnulo. A ovca se normalno ponasa, pase, hoda, a cak nije ni crveno na tom mjestu. Samo je poprilicno gadno za vidjeti,gusto je kao usireno mlijeko i zelenkasto. Ne curi vise. Sta mislite da to poprskam Enagamicinom?
 
Velika je verovatnoca da ce ti dobiti mastitis i u drugu sisu u sled.jagnjenju,jer u toj bolesnoj polovini uwek ostane pritajen uzrocnik koji za cas predje!Zato ti nju prodaj i kupi malo zensko jagnje i mirno spavaš!
 
Ne radi se o mastitisu nego o apscesu u potkozju mljecne zljezde. To sto izlazi sirasto i zelenkasto je gnjoj. Ukoliko se apsces probio, a u tom slucaju jeste jer curi, najbolje ti je uzeti komad vate dobro je natopit s jodi i slobodno prstom udji unutra i dobro istriljaj. Napuni supljinu dobro s jodi i ostavi otvoreno da se cjedi. To ce se vremenom ocistiti i zacjeliti.
Nije na odmet dati joj penicilin produzenog djelovanja ili enrofloksacin. Ne sreptomicin jer mu je duga karenca.
Pozdrav.
 
Kolege,hitno mi treba pomoc.prekljuce sam sisao ovcu masinski i na 3 mesta sam jos skinuo gornji sloj koze,bilo je tek malo krvi,rane sam odmah dezinfikovao jodom i posuo praskom za rane na bazi oxitetraciklina,isto sam ponovio i juce,a jutros vidim da se ovca izdvojila,ne jede i da ima grceve,cudno se krece i isteze se.i dok dise upadaju joj bokovi unutra.mislim da je tetanus,sad ce veterinar doci,ali zelim da cujem vase misljenje,ima li joj spasa?
 
Pa,i meni to ne izgleda strasno,al prvi put sisam,pa sam se uplasio,sad je ovca ok,normalno jede i preziva,mozda joj je samo stao preziv,mada,primetio sam da kao da joj je pukao neki kapilar,pa ima malo krvi na jednom uhu,sta li je to?
 
Nazad
Vrh