Bolesti ovaca

Aqo su owce stariye od 2god,mogIo bi se posumnyati i na Wisnu,yer taqwi simtomi uprawo nyu odIiquyu,yedine promene se mogu uociti pato-histoIošqi i to na dEIowima mozga i qicmene moždine.

Post je spojen: [time]1267050495[/time]
_________________________________________________
Aqo ti yos neqa ugine taqo,obawezno ye odnesi na neqi institut da yoy pregIedayu CNS,qod Wisne,ye morbitidet maIi,aIi qoya ispoIyi qIinicqu sIiqu IetaIitet ye 100%.
 
Puky je napisao(la):
dali škripi sa zubima?
Da,povremeno skripi zubima... Sta to znaci? Mislila sam da tako malo mora.. :sta:
Post je spojen: [time]1267026478[/time]
_________________________________________________
spensi je napisao(la):
Janje nema temp., jer normalna temperatura kod janjadi je do 40.5. Vjerovatno ima problema s probavom i provaj mu dati tetraciklin. Uzmi jednu plasticnu siringu (normalno bez igle) i ubrizgaj mu u analni otvor tople vode izmjesane s malkice deterdjenta za robu ili vazelinskog ulja. Masiraj mu potom lagano stomak.
Ok,videcu sa mojima da to uradimo. I dalje je sav nikakav,po malo zastenje.. Danas je dobio nekakvu infuziju(neznam koju) ,pa oligovit,i ponovo injekciju za t* jer je imao 39.8. Znaci za t* ne sme da prima jer je to normalno za njih. Nisam to znala. Ovaj nas veterinar rece da je za njih normalna t* 38,5. O Boze..
Post je spojen: [time]1267055815[/time]
_________________________________________________
dulegagic je napisao(la):
Ako je jagnje bilo samo u boksu moguce da je nazeblo,dobilo upalu pluca,pa otuda krklja kada dise,a moguce da je i proliv dobio od nazeba!
Pokusajte da mu date neki antibiotik (npr. penstrep,1ml na 10 kg tezine)
Ok..Davali smo mu da pije mleko par puta danas,ali nije mogao puno.samo kad on pozeli i koliko moze.Moram da kazem da sam mu danas dva puta davala u mleku Ekolostrum sto ja inace pijem za imunitet,nadam se da nisam pogresila..Smatram da ne moze nikako da skodi. Hvala puuuno svima na savetima..! :cvetic:
 
ako škripi sa zubima,ne želi baš jesti, slabo ima izmeta prema unosu količine hrane,di ga staviš tu je,nadutosti ,zadnja faza dobivanje napadaja sličnih epileptičnom napadaju sa pjenicom na ustima,može biti da mu hrana izlazi van kroz puknuto crijevo i puni trbušnu šupljinu,janje umire u teškim mukama a to može trajati i nekoliko dana,ako primjetiš,napadaj i trzavice skrati mu muke jer je to grdo za gledati kako se pati .Pozdrav i sretno.
 
Ukoliko dodje do puknuca crijeva, nastaje peritonitis, a kod peritonitisa neboj se nece trajati dugo. Vrlo brzo dolazi do uginuca, a osim toga ukoliko potraje dva- tri dana primjetices da je potrbusnica tamno plave ili ljubicaste boje. Do napadaja slicnih epilepticnim napadajima dolazi radi intoksikacije. Ukoliko dolazi na nakupljanja stetnih plinova, isti se resorbiraju i dolazi do intoksikacije.
Puky je napisao(la):
ako škripi sa zubima,ne želi baš jesti, slabo ima izmeta prema unosu količine hrane,di ga staviš tu je,nadutosti ,zadnja faza dobivanje napadaja sličnih epileptičnom napadaju sa pjenicom na ustima,može biti da mu hrana izlazi van kroz puknuti crijevo i puni trbušnu šupljinu,janje umire u teškim mukama a to može trajati i nekoliko dana,ako primjetiš,napadaj i trzavice skrati mu muke jer je to grdo za gledati kako se pati .Pozdrav i sretno.
Post je spojen: [time]1267101616[/time]
_________________________________________________
Nije Wisna. Kod ove bolesti do uginuca dolazi nakon par godina, uz postepeno mrsavljenje (normalno jedu i piju), i normalnu produkciju. Dolazi do promjena na plucnom tkivu, tako da pluca nadjes rasturena. Na farmi gdje radim imali smo 12 ovaca s ovom bolesti, koje su bile odvojene u posebnom boksu, muzle su se odvojeno od ostalih. To je trajalo jedno 3-4 godine dok sve nisu uginule.
dejan26 je napisao(la):
Aqo su owce stariye od 2god,mogIo bi se posumnyati i na Wisnu,yer taqwi simtomi uprawo nyu odIiquyu,yedine promene se mogu uociti pato-histoIošqi i to na dEIowima mozga i qicmene moždine.

Post je spojen: [time]1267021695[/time]
_________________________________________________
Aqo ti yos neqa ugine taqo,obawezno ye odnesi na neqi institut da yoy pregIedayu CNS,qod Wisne,ye morbitidet maIi,aIi qoya ispoIyi qIinicqu sIiqu IetaIitet ye 100%.
 
Spensi,to sto si ti naweo na pIucima ye Meadi,sIican ye to wirus sa Wisnom,aIi Wisna ye isqIuciwo obOIyenye CNS,i traye par godina,aIi qad uociš simpome traye od par nedeIya do par meseci,zato sam i posumnyao na Visnu,uqoIiqo su owce stariye od 2god,pre toga se ne yawIya,ty.ne uočawayu se simtomi.
 
Maedi-Visna je jedna bolest. To je jedna infektivna bolest ovaca otkrivena na Islandu mislim, koja se manifestira u dva oblika. Jedan je intersticijalni progresivni polmonitis (Maedi),a drugi klinicki oblik bolesti je leukoencefalomijelits (Visna).
Virusna je bolest (Retroviridae virus). Jako je duga inkubacija, s laganom i progresivnom evolucijom i letalnim zavrsetkom.
Virus je u krvi u ajmo reci prikrivenom stadiju (u monocitima) i kad monociti sazriju u makrofage ovisno o organima gdje se nalaci virus se aktivira.

dejan26 je napisao(la):
Spensi,to sto si ti naweo na pIucima ye Meadi,sIican ye to wirus sa Wisnom,aIi Wisna ye isqIuciwo obOIyenye CNS,i traye par godina,aIi qad uociš simpome traye od par nedeIya do par meseci,zato sam i posumnyao na Visnu,uqoIiqo su owce stariye od 2god,pre toga se ne yawIya,ty.ne uočawayu se simtomi.
 
To ti je skupina lentivirusa kod malih prezivaca. Dva su slicna virusa i to MVV (maedi-visna virus) i CAEV (kozji artritis-encefalitis virus). Oba su izolirani kod ovaca i koza.
Pozdrav.
dejan26 je napisao(la):
Pa znam ya to,aIi mi na faxu uciIi qao odwoyene,i u qnyigama pise da su sIícni wirusi!
 
Puky je napisao(la):
ako škripi sa zubima,ne želi baš jesti, slabo ima izmeta prema unosu količine hrane,di ga staviš tu je,nadutosti ,zadnja faza dobivanje napadaja sličnih epileptičnom napadaju sa pjenicom na ustima,može biti da mu hrana izlazi van kroz puknuti crijevo i puni trbušnu šupljinu,janje umire u teškim mukama a to može trajati i nekoliko dana,ako primjetiš,napadaj i trzavice skrati mu muke jer je to grdo za gledati kako se pati .Pozdrav i sretno.
O Boze nece mu valjda tako biti... Moze sve da se izleci samo treba ici pravim putem. . Srce moje malo,nedam ja njega ::000::
Znaci kad skripi zubima ne treba ga forsirati da jede. Hvala na savetima.. :cvetic:
Post je spojen: [time]1267124753[/time]
_________________________________________________
Samo da napomenem da je jagnje danas bas cesto imao proliv zute,ne tecne nego guste mase.I da je tada imao bolove ::pomoc:;
 
Ako je zuta gusta masa, to nije proljev. To je normalan izmet kod janjadi koja se hrani samo mljekom.
Koliko je staro janje, sta jede, jeli nadut? Koliko puta dnevno jede i koju kolicinu mlika?
 
@
Zabrinuta :( Suzy
mislim da je ovde već postavljeno mnogo dijagnoza uzmi ti pa pozovi dobrog veterinara da čovek pregleda jagnje i postavi pravu dijagnozu
 
Spensi je u pravu, vrlo često se dogodi da u fazi privikavanja na mlijeko janje ima izmet žute guste mase, vrlo ljepljiv, pa nekad treba oprati janje kako se ne bi zapekao anus.Prolazi samo bez terapije, možeš zvati veterinara no isto će reči.
 
To ti je to. Kod mene na poslu se radjaju cc 800 janjadi u roku 30 - 40 dana. Svi idu preko mojih ruku na umjetno othranjivanje. Odmah po porodu odvajaju se u posebne stale za umjetno othranjivanje. Takav izmet je normalan.
Pozdrav.
 
ok..
Post je spojen: [time]1267295693[/time]
_________________________________________________
spensi je napisao(la):
Ako je zuta gusta masa, to nije proljev. To je normalan izmet kod janjadi koja se hrani samo mljekom.
Koliko je staro janje, sta jede, jeli nadut? Koliko puta dnevno jede i koju kolicinu mlika?
Sad vise nije takav izmet. Juce i danas je sluzav tamno braon,skoro pa tecno stanje. bio mu je stomak nadut taj prvi dan kad se razboleo.sada vise nije. veseo je osim kad ima taj proliv tada stenje. dnevno popije litru i po,iz pet sest puta
 
Ako ga hraniš na flašicu u prvom tjednu 6 do 8 puta dnevno po jedan decilitar tek kasnije više do četvrtog tjedna po dva decilitra u obroku.Možeš dodati malo soli u mlijeko, a ako ima rijetku stolicu ili proljev, u mlijeko sipaj ruskog čaja ili čaja od hrastove kore(ima ga sigurno u apoteci)Ako proljev nikako ne prestaje onda antoibiotik.
 
Meni je jedna ovca slaba na nogama a pred jagnjenjem je.Kada je poguraju druge ovce,lako padne i posle tesko se podigne,nije stara mnogo a krupna je.danas je odvajam u boks,da je jos bolje hranim,ali me interesuje vas savet sta bih mogao od medicine da primenim.
 
ovcar80 je napisao(la):
Meni je jedna ovca slaba na nogama a pred jagnjenjem je.Kada je poguraju druge ovce,lako padne i posle tesko se podigne,nije stara mnogo a krupna je.danas je odvajam u boks,da je jos bolje hranim,ali me interesuje vas savet sta bih mogao od medicine da primenim.
Nemoj samo da preteras sa hranom,ne valja ni da je jako debela ako je tesko sjagnjena!
 
Jedna mi je prije jagnjenja legla i nije se mogla uopće poići na noge.Tako se i ojanjila.Nakon terapije sa kalcijem nije se ništa popravilo, tek sam je uspio podići sa B vitaminom (B12 i B6).
U poljoprivrednoj apoteci potraži B kompleks i daj punu dozu.
 
Nazad
Vrh