Bolesti kod kunića

Posto sam poceo da se bavim gajenjem zeceva izgleda da sam se prihvatio jos jednog problema vise.

Imam i ja nekih problema sa jednom zecicom kja je sad od pre neki dan pocela da kija i na nosu se pojavila neka tecnost kao slina, sta bi to moglo da bude i dali se necim moze izleciti. Inace ih hranim samo granulatom i vode koliko god hoce .


Zahvaljujem na odgovorima unapred.
 
Upala nosne supljine, u najvecem broju slucajeva izaziva se prasinom u hrani koju udahne dok jede a leci se lekom FLUMEKVINkoji se rastvara u vodi
 
ivanhoe je napisao(la):
Kolko sam shvatio sena ne dobijaju ::lose:: Visok %proteina isto stvara slicne probleme,domesaj bar trecinu quruza, Bice i jeftinije hranjenje :sreca:

Ma dajem seno kako nedajem, al pomalo posto Flemisi i nemacki mladunci su zajedno a flemisi treba vise na koncetrate drzati dabi do 5 meseca dobacile bar 6 kila posle 5 meseci su malo spori,al sad odkad im stavljam sirce u vodu poboljsala se situacija stolica je tvrga al sitnija :haha: bilo kako bilo videcu u narednih dana kako ce da bude
 
peto1 je napisao(la):
Posto sam poceo da se bavim gajenjem zeceva izgleda da sam se prihvatio jos jednog problema vise.

Imam i ja nekih problema sa jednom zecicom kja je sad od pre neki dan pocela da kija i na nosu se pojavila neka tecnost kao slina, sta bi to moglo da bude i dali se necim moze izleciti. Inace ih hranim samo granulatom i vode koliko god hoce .


Zahvaljujem na odgovorima unapred.
Samo da ne bude pastereloza ::lose:: ::lose:: ::lose::
 
@szeky

Samo da ne bude pastereloza.

AJ molimte prevedi to meni na srpski da i ja svatim u cemu je problem.
 
peto1 je napisao(la):
@szeky

Samo da ne bude pastereloza.

AJ molimte prevedi to meni na srpski da i ja svatim u cemu je problem.
Kod zaraženih kunića uginuće nastupa za 3-4 dana
zaraza se prenosi preko sline prilikom kijanja direktno ili preko hrane- bakterije lete na sve strane. Može javiti u perakutnom, akutnom ili hroničnom obliku
Simptomi su akutni rinitis,kronična upala disajnih puteva i pluća, curenje oka...
Preventiva: odgovarajuća ventilacija,odstraniti amonijak,dezinfekcija i stroga higijena prostora gde se kunić nalazi.
 
@szeky

Ma zecinjak im je ko hotel hajat. Metalna konstrukcija,na tri sprata, zicani pod ispod i pregrade takode od pocinkovane zice limeni valov kuji se svaki dan pere 2 puta i otpad ide u kanalizaciju. Neznam sta im jos treba vise. Ventilacija radi tako da se nikakav miris ne oseca u prostoriji. Dva venilatora jedan ubacuje vazduh pod plafonom, drugi izbacuje vazduh kod poda. Ima li jos nesto sto bi trebao da odradim?
 
peto1 je napisao(la):
@szeky

Ma zecinjak im je ko hotel hajat. Metalna konstrukcija,na tri sprata, zicani pod ispod i pregrade takode od pocinkovane zice limeni valov kuji se svaki dan pere 2 puta i otpad ide u kanalizaciju. Neznam sta im jos treba vise. Ventilacija radi tako da se nikakav miris ne oseca u prostoriji. Dva venilatora jedan ubacuje vazduh pod plafonom, drugi izbacuje vazduh kod poda. Ima li jos nesto sto bi trebao da odradim?
Ma ne sekiraj se, ja za 25 godina dok sam gajio kuniće, skoro sve bolesti su se pojavili osim pastereloze- o tome sam samo čitao- a siguran sam da nisam imao takve uslove gajenja kao ti, ali sam pazio kod kupovine da ni slučajno ne kupim kunića od bilo kakvog odgajivača da ne bi zarazio svoje :nono: :nono:
Kijanja je bilo ali ne i pastereloze :D
 
Kupi sam ih od proverenog odgajivaca Panonski beli vakcinisani i sve po redu, al izgeda da ce biti ono sto mityoo Kaze da je od prasine u genulatu jer samo ih time hranim. Ostalima zasad nije nista samo ova jedna zenka me pocela masirati ovih zadnjih dana. Danas sam dao ovoj zenki u vodu jabukovo sirce to mi je rekao jedan stariji covek iz NS koji isto gaji zecove kaze da ce to pomoci. Videcemo pa sta bog da.
 
Ako se ne pojavi kod svih zecova u roku par dana vec je samo pojedinacni slucaj onda je sigurno upala nosa od prasine! A flumekvin nece da skodi ako ga dobija par dana pa makar i nebio odgovarajuci lek,,, Bolje da mu sto pre das flumekvin nego da cekas da utvrdis dali je stvarno to pa da ti se dotle ugusi, jer zec nezna da dise na usta!
 
@mityoo


To je zenka i sve su zenke u posebnim kavezima sa kotilicama. Otici cu sutra do veterinara tu je i apoteka nadam se da imaju flumekvin pa da stavim u vodu nek se ozdere. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
mityoo je napisao(la):
Svako jutro svez rastvor leka i za 4-5 dana izleceno!

Jutros odradena prva tura, inace kod nas 100gm flumekvin kosta 280dindi. Ako valjano odradi sta treba nije ni skup. Neznam koliko kod vas kosta.
 
mityoo je napisao(la):
sigurno upala nosa od prasine!
Nemora znaciti. jednostavno mu dodje ko i nama.
Svi dobijaju istu hranu.prosli put mi 1 od sildana namenjenih klanju zabalavio ne htedoh ga leciti jer bar 2 nedelje nema klanja (karenca) pare mi trebale,za 2-3 dana prestade.Otad na sporadicna kijanja ne obracam paznju
 
primetio sam jos nesto kod kunica,ispod vrata ima grudvice male sicusne ne vide se od krzna mogu samo da se osete sa dodirom, male su i sicusne , a i njih ima vec duzeg vremena,dalije neki parazit il stalije ko zna, kod ostalih nema nista danas stolica muje opet bila meka i spojena a primeti o sam da posle davanja krompira naredni dan to se desava i to samo kod njega,a sad brinu me te grudvice, sta moze to da bude??
 
Negde sam citao da krompir presan nije preporucljivo za zeceve, mozda je zbog toga meksa stolica...
Pisalo je da treba obariti krompir....
 
mityoo je napisao(la):
Negde sam citao da krompir presan nije preporucljivo za zeceve, mozda je zbog toga meksa stolica...
Pisalo je da treba obariti krompir....
ma nedam ja sirov krompir nit obaren,nego dobro skuvan al sta bude nek bude nema promena u ponasanju krzno muje super,igra skace jede pije pa sad sta mu bog da :)
 
imam jedan problem, zecica treba da se koti danas ili sutra,vec nekoliko dana unazad primetio sam da ima sitnu stolicu i meku danas sam primetio da ima nesto ko proliv nije bas proliv al stolica je omeksana i nije u kuglice vec jedna celina, sta da radim jel opasno il nije jel mogu da joj dam neke lekove pre kocenja??
 
Nazad
Vrh