Evo priče o nekim saznanjima koja govore o tome da se pčele navlače na neonikotinoide, dodatan argument protiv insekticida u vreme cvetanja:
http://www.sciencealert.com/bees-ar...mful-nictotine-like-pesticides-study-suggests
Prevod sa google translate:
Пчеле су узимајући зависни од штетних, ництотине налик инсектицида, студија показује
Закачен на инсектициде као људи су закачен на цигарете.
U novoj studiji gledajući u dejstvu neonikotinoide insekticida - najrasprostranjenija klasi insekticida na Zemlji - naučnici su otkrili da su pčele uzimajući navukla na njih na isti način na koji ljudi postanu zavisnici na nikotina sadržaja u cigaretama.
Predvođeni naučnika iz Nevcastle Univerzitet u Velikoj Britaniji, studija je pokazala da su pčele tako privlači neonikotinoida - koje uključuju sintetičke hemikalije slične nikotina - da kada ponudili rešenje šećera protkana insekticida, oni ga biraju preko nekontaminirane šećera rešenje . I dokazi ukazuju da su i oni dobijaju 'Buzz' iz nje.
"Neonikotinoide ciljati iste mehanizme u mozgu pčela koje su pod uticajem nikotina u ljudskom mozgu," jedan od tima, neurolog Geraldine Vright, navodi se u saopštenju. "Činjenica da pčele pokazuju sklonost ka hrani koja sadrži neonikotinoida je u vezi, jer sugeriše da kao nikotin, neonikotinoide može delovati kao lek da hranu koja sadrži ove supstance uspešniji."
Tim okupljen oko zajedno Buff-tailed bumbara i pčela i ponudio im da biraju između redovne šećera vode - njihov omiljeni hrane - ili slatku vodu protkana tragova neonikotinoida. Iznos su koristili u laboratoriji odslikavaju male količine koje završavaju na biljke u cvetu usevima da i divlje i domaće pčele su potrebni da oplodi.
Objavljujući svoje rezultate u prirodi, tim je otkrio da su pčele u stvari radije zagadjene vode šećer kad su date obe opcije, a to nije bilo zbog toga što im je prihvatljivije ukus. "Istraga je pokazala da su insekti nisu u stanju da probaju proizvod, što znači da bi se zavisnost svojstva nikotina igraju značajnu ulogu u njihovom izboru," Džejms Mainard iz Tech Times objašnjava. "Nedostatak ukusa receptora za insekticida i sprečava pčele iz izbegavajući hemikalije, [koji izaziva] dalju potencijalnu štetu kolonija u divljini."
Omiljeni masivnim korporacije poput Baier i Singenta, neonikotinoide se trenutno koristi na oko 95 odsto kukuruza i uljana repica useva širom sveta, a su najčešće korišćeni insekticid kada je u pitanju pamuk, sirka, i šećerne repe. Navikli su na oko polovine svetske snabdevanja soje, i većina voća i povrtarstvo u SAD, uključujući jabuke, višnje, breskve, narandže, bobicama, Zelena salata, paradajz, krompir i.
Oni su odobreni za upotrebu oko pčela, jer nema dokaza koji bi ukazivali da ubiju pčele direktno, ali nedavna istraživanja su pokazala da se oni mogu oštećuje mozak, što bi se moglo lagano ih ubija. "U ovom trenutku više nije kredibilan da tvrdi da je poljoprivredna upotreba neonikotinoida ne šteti divlje pčele,", rekao je Dejv Goulson, pčela stručnjak na Univerzitetu u Saseksu u Velikoj Britaniji, koji ne učestvuje u istraživanju Karl Mathiesen u The Guardian. "[Ova studija je] veliki korak napred u razjašnjavanju neonikotinoidnog debatu ... Ovo je bila prva potpuno polje-realno, dobro replicirao suđenje do sada, impresivna komad."
U 2013., Euopean Unija postavila zabranu dvogodišnji na osnovu tri vrste neonikotinoidnog insekticida na cvetnica useva, na osnovu studije sugerišu da bi mogli biti krivi za tekući kolapsa kolonije. Studije poput ovog pokazuju da oni samo mogu biti na nešto, i nadamo se korporativni interesi od Baier i slično ne ometaju napore da zameni neonikotinoide ako moramo.