Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Da, da naravno, poznajem princip delovanja, koristim i ja "manje-više" sve vrste Insekticida i smatram da je to dobar izbor, pogotovu imajući u vidu da se ova napast hrani upravo sisanjem. Mislio sam konkretno na ovu vrstu insekta, (sa kojim se na sreću nisam susretao), jer je dosta veliki pa pretpostavljam i dosta jak, odnosno otporan. U tom smislu sam mislio, da li im preparat zasmeta pa uteknu, ili ih baš uništava.?
 
Poslednja izmena:
Čime ovo da prskamo, ja sam ove fotografije napravio pre dva sata i potom guglao, meni ovo izgleda kao ovaj što ga spominju, azijski stršljen. Ogroman je, dugačak je sigurno 5cm.


 
Uzmi flasu plasticnu od 2l , sipaj unutra pola piva i secer , vezi tu na tu ogradu ili blizu mesta gde se pojavljuju , svi ce uci u flasu za par dana , a nece moci da izadju
 
Znači, ni oni nas nisu promašili. Naravno, veće bi čudo bilo da jesu. "Tintoreti" ima dobru ideju ali to preskoči, čisto da ne izazoveš rat ili sukob širih razmera.:osmeh: Ovo što je rekao "kanački" je stari oprobani recept i to obavezno uradi.(osim u slučaju da ovi Azijati ne vole pivo). Šala na stranu, sa stršljenom treba biti oprezan, jedan moj poznanik je jedva preživeo ubod i već dve godine ima simptome kao posle jačeg moždanog udara. Ako se na istom mestu pojavljuju svakodnevno, a ti im onda te zamke postavi uveče. Ako se pojavljuju negde unutra onda obavezno "raid"(reid) . Koliko sam ja razumeo, nisu oni mnogo strašniji, osim što brže lete. Ako su stvarno Azijski, bićeš pionir u borbi protiv njih, pa će svima nama tvoje iskustvo koristiti. Pažljivo i srećno...
 
Poslednja izmena:
Bolest tresnje

Pozdrav ljudi. Oko Uskrsa sam imao problem sa supljikavoscu lista i tada sam trazio savjet ovdje i oprskao sa Mankogalom i Funomilom i suzbio bolest. Sad te tresnje izgledaju zaista fino. Medjutim imao sam malo dlaje drugi zasad tresnje, ovogodisnji na kome nisam primjetio tada ikakve bolesti i nisam tretirao sa fungicidom a onda sam silom prilika bio odsutan (vrijeme poplava i cuda) i sad kad sam dosao imao sam sta da vidim u mladom zasadu. Sta mislite sta je ovo i sta da uzmem da ih oprskam? Moze li biti da ih je voda ostetila jer vidim tragove da su tuda tekle rijeke pa se razmisljam da nisu mogli izazvati stetu i na taj nacin?

1622yaf.jpg

2wqfvi8.jpg

2h361z7.jpg

2ijnkad.jpg

2afmyp1.jpg
 
Pa zasto da se ljutim kad je to evidentno? To je zbilja jedan broj samo, nisu sve takve ali su postradale opasno... Znaci opet da stavim Mankogal i Funomil. Kako mislis da obavim djubrenje, vjestacko neko??? Prilicno je nadjubreno prilikom sadnje...
 
Mani se veštaka, on uništava zemlju, nabavi stajsko za jesen a ako ne možeš kupi Fertor ili Siforga.

Možeš tu kombinaciju ponovo, dodaj i neki insekticid npr Tonus jer će uskoro krenuti crne vaške kovrdžalice, ako već nisu, kod mene ih ima uveliko. Ne očekuj rešenje problema, ono ne postoji sada, bitno je da kad krene porast to bude zaštićeno.
 
Kad sam sadio tresnje rupe sam kopao onim malim bagercicem, kako se zove?? :) i u te rupe sam stavljao pola kolica stajnjaka i 8:16:24, preko sloj zemlje od desetak cm i onda preko toga obodom rupe jos cetvrt kolica stajnjaka i saku vjestaka pa zato nisam siguran da bi jos trebalo, mada ako mislis da treba ima da se zaore medju redove pa da se stavlja. Jos ovo pitanje, da li treba prskati redovno necim sada (ne uzimajuci u obzir ovo sto se sad desilo pa desilo)? Planiram zelenu rezidbu ali tek cu moci za iduci vikend, da li je to ok?
 
Ti si stavio i previše, bojim se da nisi spalio žile :) Ja ne bih ništa tu dodavao do proleća a možda i duže...2-3 godine što se tiče stajskog a dopunsko isto mislim da ti nije preko potrebno.

Što se zelene rezidbe tiče, možeš sada da ukljanjaš suvišne, a da prekraćuješ one koje želiš da se razgranaju je kasno, to se radi polovinom juna. Ako misliš na te posađene jesenas, svakako je bolje da ostaviš to za proleće, a sada ih poviješ pod 45-50 stepeni da bude otvorena krošnja.
 
Poslednja izmena:
nisu dosle u kontak sa zilama, pazio sam na to, rupa je bila oko 80x80 a stajsko u tom gornjem sloju samo obodom. Tako sam i planirao, da to bude magacin za otprilike 3 godine pa onda cemo opet dodavati izmedju redova. Polovinom jula? Pa onda nisam zakasnio osim ako nisi mislio polovinom juna? Hvala u svakom slucaju na odgovorima. Ako bude jos kakvih nedoumica javljam se.
 
Kolega vam je već dao korisne savete, a ja ću reći par stvari koje se odnose generalno na ovaj problem. Voćke mogu slabo napredovati iz mnogo razloga. Uglavnom je to nedostatak (ili višak) minerala i drugih elemenata u zemlji i svega onoga što je toj kulturi neophodno, kvalitet sadnica, vrsta podloge, vrsta posrednika ako ga ima, vremenski period sadnje, kasniji vremenski uslovi, sama procedura u toku sadnje itd... Niste nam rekli koliko ih je u takvom stanju, ili bar koliko otprilike procentualno, kako bi znali ozbiljnost problema. Mora se uzeti u obzir da će se često jedan određeni procenat osušiti a neki drugi slabije napredovati. S obzirom da je ovde u pitanju prolećna sadnja, eto razloga više i za to. Sa đubrenjem ste zaista preterali, iako se u obzir uzmu dimenzije rupa koje su dovoljno velike, što je mnogo, mnogo je. Ako se okrene toplo i sušno leto a nemate mogućnost zalivanja, vaše sadnice bi mogle biti u ozbiljnom problemu. Pozdrav...
 
Poslednja izmena:
vjerovatno sam slabo objasnio, sadnja je zimska - u novembru su zasadjene i sve, ama bas sve je isto (dimenzije rupa, djubrivo, kupovina sadnica iz istog rasadnika...) kao kod drugog vocnjaka koji je stariji 2 godine i koji zaista fino napreduje (DA NE UREKNEM :) ) eventualna je razlika sto sam jos neku drugu sortu ubacio uz burlat. Inace ovakvu sadnju nisam imao ni na kraj pameti da koristim nego mi je to insistirano od nekoga ko se nadam da zna sta mi govori. Ako je on pogrijesio onda sam i ja, ne moze se ispraviti :( svakako se zahvaljujem na savjetima a probacu da oprskam pa cemo vidjeti sta ce se desiti za iducu god jer je ova izgubljena.
 
Da, napisali ste "ovogodišnji', pa sam pomislio da je prolećna sadnja. Što se tog dela tiče, jedinu zamerku sam imao na količinu obe vrste gnojiva, ostalo je u redu. Bilo kako bilo, redovno tretiranje preparatima obavezno, zalivanje poželjno (znam kako je tokom leta u Podgorici) :cool: i biće sigurno bolje. Ima za njih vremena, još su mlade i ništa nije izgubljeno sve dok je voćka u životu. Srećno...
 
Poslednja izmena:
Ispravka, mislio sam polovina juNa, ispravio sam i svoju prethodnu poruku da ne bude zabune.

Ako si stavi mnogo stajskog odozdo, onda u sušno doba moraju malo da se zaliju, sada to sigurno nije slučaj :)


Ko je pitao za smrdibubu, evo jedno istraživanje univerziteta Mičigen:

https://extension.umass.edu/fruitadvisor/brown-marmorated-stink-bug

Imate dole 3 slike sa linkovima, biologija, praćenje i zaštita tj menadžment.
 
Hvala obojici na prije svega brzim odgovorima. Inace moja trenutna lokacija je PG a vocnjak se nalazi u okolini Pozege. Imam na mladim vockama kap po kap a ove starije mislim da ne zalivam tako ove godine nego ono sa crijevom pravac oko njih :)
 
Evo boljih slika za moj problem par strana unazad, nadam se da se sad vidi jasno. U pitanju je kajsija i da napomenem da je kao kod Oktopoda, na onom videu sa 63. strane, slična problematika bila samo što kod mene nije curila smola kad sam pritiskao koru vec više nalik na neku tečnost smeđe boje. Da li da čupam ili može da se oporavi?


img7077.jpg
img7080.jpg
 
Moje lično mišljenje je da voćku nema potrebe vaditi, sve dok je krošnja zdrava. Ako je u dobroj kondiciji, ona će sama reakcijom takozvanog "kambijalnog tkiva" zalivati oštećenje. Vi eventualno možete ranu očistiti i premazati kalemarskim voskom. U zavisnosti od toga, da li su već i u kojoj meri štetočine iskoristile pukotinu, zavisiće i procenat verovatnoće preživljavanje voćke. Bilo bi dobro da ove godine ne koristite nikakva gnojiva, obavezno obavite sva tretiranja, a pogotovo ona od pred kraj opadanja lišća, pa do pred početak cvetanja, kao i jesenje krečenje. Srećno...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh