Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Nije to rupa od potkornjaka, on je veličine najmanjeg mrava pa još manji :)
 
Ne znam ni šta držiš na slici iskreno da ti kažem jer je mutna, vidim da ima neki crno krug u vidu rupe...

Ja ti kažem od kiše pa ti vidi, meni se tek sad počele da suše dvogodišnje trešnje, juče izvadih 4 komada a bogami ću izgleda još jednu. Smola moguće da je od potkornjaka jer je grana krenula da odumire a oni tada napadaju ali ćeš njih teško videti jer su to jako sitne bubice, možeš nožem malo koru saguliti plitko pa možda uočiti...
 
У грани је био ходник пречника 3 mm. Ходник је био у грани која није одумрла. Ми живимо у Војводини, општина Србобран, код нас није било кише, а није ни наводњавано.
 
Poslednja izmena:
Секли смо грану док нисмо одстранили цео ходник. Био је дугачак 15-так центиметара. Од гране је остао здрав део на доле. Грана не излази директно из стабла, већ из друге гране .
 
Овако то сада изгледа. Почела да сузи и да пушта смолу.

23upj4l.jpg


2h6hsi0.jpg

Na ove dve slike jasno se vidi na granama gde je podkornjak radio vidite ove pecate tamnije boje kao da je nesto pojelo kabijum ispod kore pa je tu kao ostrvce tamnije i pretezno je mesto ubusivanja odmah ispod mesta gde krece letorast.. Tu raseci koru i odvesce te do mesta ubusenja podkornjaka. Ponavljam da ako je vocka u dobroj kondiciji moze i pregurati napad podkornjaka jer ga udavi svojom smolom ili sokovima i samo ima uticaj na mlade letoraste da se tu godinu osuse. Ali treba biti obazriv da se ono sto je osuseno odsece i spali radi preventive za zarazu sledece godine. Ja sam koristio kombinaciju dva insekticida (afinex + konzuli) da necuje zlo ove godine ga nema, bar za sada ali i vreme mu ne pogoduje jer je dosta vlaznija godina sa manjim temperaturama.
 
Тачно тако Тинторети. Где год се осушио летораст, напад је био испод њега. Као да је поједена кора на тим местима, па је кренула смола. Кад се прска инсектицидима?
 
Posle berbe ide protiv kokomicesa pa se tu može dodati i insekticid, naravno voditi računa šta se sa čim meša.
 
Od sredine maja pa do sredine juna treba vrsiti zastitu od podkornjaka ali treba voditi racuna i okarenci ako su vocke u rodu jer je 28dana karenca. Tebe je zakacio sad pred kraj ali ne treba shvatati olako taj period jer je moguce i posle toga da se pojavi ako za to postoje uslovi. Velika temperatura i manjak padavina tj (susa) kada su i vocke slabije usred nedostatka padavina.
Svak svoj zasad poznaje najbolje pa treba kombinovati sta i kako i kad je najbolje zastititi .
 
Pozdrav,da li neko zna sa čime da prskam protiv smrdibube ili smrdljivog martina?Napada mi i voće i povrće sisa sokove iz njih.
 
Чиме прскате против кокомицеса? Пресингом?
Moj izbor je Presing, ili Mankogal kao preventivu. Mankogal je dosta zastupljen, ponegde pomalo i izvikan, ali iz mog ličnog iskustva sasvim solidan fungicid. Jedino o čemu morate voditi računa jeste vemenska prognoza, jer kiša bi ga lako isprala...
 
Poslednja izmena:
Smrdibuba-ledjna-strana.jpg


Ovo je ta buba,pitam zato što sam predhodnih godina prskao i sa aktarom,afineksom,mospilanom itd.Sutra planiram da kupim akaricid armadu iako u apoteci kažu da ni ona neće pomoći,pa reko možda je neko od vas izašao sa njom na kraj.
 
"The Buregue"... Zaista nemam iskustva sa ovim problemom a rado bih vam pomogao, ali verovatno da ne može biti imun na sve preparate. Bitna stvar za vas je na kojem voću i povrću se nalazi, odnosno kada će biti zrelo u smislu vremenske razlike između samog prskanja (karence) i branja plodova istog. To morate imati na umu prilikom odabira samog sredstva...
 
Poslednja izmena:
Ja sa afineksom nisam uspeo,nije ih bilo dva dana i onda su ponovo došli.Inače ima ih u paradajizu,paprici,na kupinama ,malinama,čak su prošle godine bili i na kukuruzu.Sve u svemu iz svega toga sisaju sokove te plod bude kao sunđer sa belim slojem ispod pokorice.Danas ću obrati kupine koje su zrele i poprskati sa armadom,ako to neupali onda abastate ,vodeći računa o karenci naravno,rezultate javljam.
 
Nazad
Vrh