Bergamo

ali zato dvojke nisu i mrkanje 40 dana posle jagnjenja a sa boljom hranom i prije
 
kolega miladinovic je u pravu u vezi sveze krvi,ovca je pomeni mlogo jednostavna za uzgoj,doduse na hrani je veoma alosna kao i vinterber ovca,bergamo je krupna ovca,plodna i garantovano trece jagnjenje,jaganci napreduju normalno ali nemaju radman mesa toliko dobar,sto se tice trojki u zadnjih 9 jagnjenja je bila po jedne trojke,normalno posle selekcije i dobre hrane moze se ocekivati ok rezultati,po meni je velika mana da kozumira puno hrane,kao sto rekoh ni radman jaganjace nije nesto ali kao ovce za jagnjenje sa ovnom tovne rase kao terminalac postizu se zadovoljavajuci rezultati
 
Pozdrav svima.Imao sam bergama ovna omrkao je 5 ovaca,dve su se ojagnjile i od te dve 5 jaganjaca.Nazalost jedno je uginulo.Sada cu videti kako ce ostale tri da prodju.
 
Pare se(mrkanje) vec 25 dan,to mi je rekao gazda ovih ovaca koje sam gledao,a i prethodni je to tvrdio.Normalno ne svaka.pitanje :koji im je radman mesa u stvarnosti?.
 
Zavisi stanju jedinke i o uhranjenosti.
Radman je jako visok, prosjek rase je mislim i preko 60 %.
Pozdrav.
 
Bergamo ovan
borko1
Slika0674.jpg
[/IMG]
 
Poslednja izmena:
b5obi0.jpg


mojih bergamo,ostalo samo jos par komada jer sam presao na sarole,jako dobre jagance daju u melezenju sa saroleom,ovce sa slike nisu nikad dale ispod 2 jagnjeta u jagnjenju a jagnjile se 5 puta,imaju to 3 jagnjenje u dve godine,
 
Majilovac odlicna grla cudi me da si ostao samo na dva grla to je dosta dobra ovca za majcinske linije pri melezenju a bogme je i u cistoj rasi dobra redovna jagnjenja sa velikim indeksom jagnjenja a dosta mlecna ovca pa lako odgaji vise jagnjadi.
 
trenutno imam 4 ovce,ove ovce su vrh u zadnjih 20 godina koliko ih mi imamo,ostalo je malo ali odabrano,od njih 4 obavezno imam po 1 trojku u jagnjenju a ostalo po 2,jako tesko je doci do cistokrvnog ovna,trazim trenutno ali dobrog cistokrvnog ovna pa da pustam na njih da bih imao remont,
 
moj komsija je uzeo pre nekih 3 4 meseca ovna u batajnici kod jednog coveka koji ima dosta ovaca, ovan je extra ima preko 100 kg isto mu ovako padaju usi , ja msm da je to bergamo ali nemogu da tvrdim kad nisam nikad video uzivo osim na slikama.. moram nekako da se snadjem da slikam pa da ubacim sliku da pogledate..
 
Pre nekoliko godina , cini mi se da je to bilo na regionalnoj izlozbi u Zablju, video sam jednu jako lepu kolekciju bergama.
Secam se da je vlasnik izbeglica iz Hrvatske i mislim da zivi u Kukujevcima pored Sida.
 
nasao sam jednog coveka okoline kragujevca koji ima bergamo u cistoj rasi,kolega rajko gmilanovac mi je poslao broj telefona,ima nekih 20 ovaca bergamo koje ce se jagnjiti od decembra pa cu ici da vidim dali ima nesto za moj ukus,nisam mu video ovce niti jagnjad ali cu ici sredinom decembra kada pocne jagnjenje da vidim kako to izglea,ako neko zeli telefon neka se javi pa cu mu dati
 
Nazad
Vrh