Beli luk

Kod mene stanje je ok, sadjeno u tri etape prve dve su nikle, treca je kasnila skoro mesec dana jer sam uzeo 100kg da malo promenim seme i onda tog coveka zadesi korona pa onda kisni period ali na kraju smo posadili. Ok je nicanje samo na jednoj parceli imam dosta korova, tu je bio vocnjak pre 40 god ali zadnjih 30 je bila šikara pa sam pre dve godine to raskrcio i sredio i samo jedna godina psenice. Izvukli smo dosta stajnjaka mozda je trava i iz njega. Prskano stompom ima malo efekta ali je hladan period pa se tesko primeti jer sporo usvajaju biljke,a nadam se i mrazu ovom od -5 da ce to da zbrise. Ne bih ni forsirao tu parcelu ali posto mi je tu bunar morao sam da rizikujem.
9d1e94481d0a6bce9c61171ca4c3601c.jpg


Послато са Mi Note 10 помоћу Тапатока
 
Ovaj ga verovatno vadi za prodaju u svezem stanju. Za dugo skladistenje beli luk se mora vaditi sa nadzemnom masom da se prirodno osusi lazno stablo da ne bude problema sa kvarenjem.
 
Sta mislite o ovakvom nacinu vadjenja belog luka, da li bi bilo problema sa kvarenjem?
Mene bi bilo sramota da snimam njivu sa belim lukom od ovoliko travuljine prvo. Drugo nema tu srece na ovakav nacin, probao jedan kod mene u selu, kosio pa posle vadilica za crni luk i krompir. Sav mu se rascvetao i pocrneo luk, nije imao prinos 30% od normalnog...
 
Zamazuje se koliko je blatnjav. Kud će sa njim. Luk se, navodno, vadi sa perjem jer ga ono hrani još jedno vreme. A i možeš pušle da obesiš u nekoliko nivoa pa štediš na prostoru. Gde on to raširi da se suši, ili ga pere?
 
Zamazuje se koliko je blatnjav. Kud će sa njim. Luk se, navodno, vadi sa perjem jer ga ono hrani još jedno vreme. A i možeš pušle da obesiš u nekoliko nivoa pa štediš na prostoru. Gde on to raširi da se suši, ili ga pere?
Napisano je sta ce sa njim, a nece ga susiti sigurno. Sa perjem se vadi ako ces ga skladistiti, ako ide za prodaju u svezem stanju.
 
Ja proizvedem dobar beli luk u basti, onda bude komentara kako to nije merodavno jer je u polju druga prica. Prebacim se u polje kupim stajsko djubre, izbusim bunar kupim pumpu i sistem za navodnjavanje, onda nije merodavno jer zalivam.. Ta roto drljaca sa kojom ja pripremim zemlju uradi isti posao kao recimo fapova freza od 2m samo dosta sporije. Freza je bar neki minimum od masina koju mora povrtar da ima.. Ja sam poceo beli luk da radim sa 50kg semena i ni jedan dinar do sad u luk nije ulozen sa strane. Beli luk sam sebe finansira i bunar i pumpe i sistem i djubriva i radnike, hemiju,...
Ko tako postavi pricu moze da kupi sebi frezicu neku pa da pripremi u pravom trenutku kad su najidealniji uslovi. Jasno je meni kakva je drzava i da dosta ljudi grabi svaki dinar da prezivi ili da salje decu na skolovanja, ja samo kazem kako je stanje kod mene bilo i kako sam postavio pricu sa belim lukom. Tako sam isto pokusavao i sa belim slezom, nevenom, kupusom, jagodama, ali samo je beli luk uspeo da isplati do sada sve i da sirim pricu dalje .
94402ae5165a9a0704df41e53ff2c81e.jpg
20f86f67fc9180057800be5a38d29c2f.jpg


Послато са Mi Note 10 помоћу Тапатока
 
Dejan 92
NEMA odgovora na tvoje pitanje,a zasto nema?
Vecina proizvodjaca nema saraadnje sa industrijom ma sta ti to znacilo,pojam industrija je sirok! Prodaje se marketima,piljarnicama i najveci deo uzimaju nakupci.Probaj sam da istrazujes gde bi mogao u industriji da prodajes ili saradjujes pa nas informisi unapred zahvalan cu ti biti.
Sto se tice onog snimka sto si okacio,reci cu ti da se ne zamajavas i ne razmisljas o onako suludom poduhvatu zato sto je to skupa roba da bi se s njom igrao poljoprivrede,ako hoces da radis valjano imas tu kod tebe relativno blizu jednog proizvodjaca koji ima profi masine za rad sa belim lukom raspitaj se pa ces biti bolje upucen u proizvodnju,vadjenje,rascenjivanje itd.. za plasman ces morati sam da trazis trziste i svoje mesto pod vedrim nebom za trgovinu.
Pozdrav
 
Dejan 92
NEMA odgovora na tvoje pitanje,a zasto nema?
Vecina proizvodjaca nema saraadnje sa industrijom ma sta ti to znacilo,pojam industrija je sirok! Prodaje se marketima,piljarnicama i najveci deo uzimaju nakupci.Probaj sam da istrazujes gde bi mogao u industriji da prodajes ili saradjujes pa nas informisi unapred zahvalan cu ti biti.
Sto se tice onog snimka sto si okacio,reci cu ti da se ne zamajavas i ne razmisljas o onako suludom poduhvatu zato sto je to skupa roba da bi se s njom igrao poljoprivrede,ako hoces da radis valjano imas tu kod tebe relativno blizu jednog proizvodjaca koji ima profi masine za rad sa belim lukom raspitaj se pa ces biti bolje upucen u proizvodnju,vadjenje,rascenjivanje itd.. za plasman ces morati sam da trazis trziste i svoje mesto pod vedrim nebom za trgovinu.
Pozdrav
Pozdrav, hvala na odgovoru, cudno mi je bilo da niko ne radi jednostavno, neko svi sa mnogo radne snage, a ona je veliki problem. Ali eto izgleda da kod nas nema nikoga da bi otkupio luk proizveden na taj nacin. Jos uvek vagam dal da se i ja oprobam u belom luku na jesen, verovatno ce to biti neka mala povrsina za probu, 100ak kg semena za probu rucno kao i velika vecina kod nas, pa da vidimo kako see snalazimo.
 
Ja sam zvao na 100 mesta, probao sa tim stvarima i nisam uspeo nigde. Pre nekoliko godina su mesare uzimale takav luk a sad vecina njih presla na prah. I ja se borim sa nakupcima, marketima i hladnjacama kao i vecina ovde.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
 
Ja sam pre tri godine odustao od ručnog sejanja ali nisam siguran da sam dobro postupio. Prinos je znatno manji ali ne mogu da ocenim koliko tj. da li vredi plaćati nadničare za setvu. Svake godine se umeša još neki nepovoljan faktor za smanjenje roda. Poslednje tri godine se nije isplatilo mada sam postizao cenu i preko 2e. Mnogo novaca za čišćenje i cepanje, a rod samo 4 puta veći od posejanje količine. Zemlja dosta teška, ne može se dobro pripremiti ako dobro ne iskisne posle oranja,...suša i kiša kad ne treba i....
 
Malo je to koliko se poseje da se dobije x4. Kod mene je to x6-7, a moze i x 8 u nekim godinama. Isto sejem masinski. Vise se dobije rucno ali ne mozes velike povrsine nema ko da radi po selima....
 
Pa hoces jos jednu prihranu raditi? Ovu si uhvatio ko penzioner kad vidi prazno sediste u autobusu..:kisa:
Moze da ceka An jos 10-15 dana jos mi nekako ladno,,:spavam:
 
Nazad
Vrh