Beli luk

Nikoli Klek

Član
Učlanjen(a)
19 Mar 2013
Poruka
504
Kod mene stanje je ok, sadjeno u tri etape prve dve su nikle, treca je kasnila skoro mesec dana jer sam uzeo 100kg da malo promenim seme i onda tog coveka zadesi korona pa onda kisni period ali na kraju smo posadili. Ok je nicanje samo na jednoj parceli imam dosta korova, tu je bio vocnjak pre 40 god ali zadnjih 30 je bila šikara pa sam pre dve godine to raskrcio i sredio i samo jedna godina psenice. Izvukli smo dosta stajnjaka mozda je trava i iz njega. Prskano stompom ima malo efekta ali je hladan period pa se tesko primeti jer sporo usvajaju biljke,a nadam se i mrazu ovom od -5 da ce to da zbrise. Ne bih ni forsirao tu parcelu ali posto mi je tu bunar morao sam da rizikujem.

Послато са Mi Note 10 помоћу Тапатока

BOKIBOLE

Član
Učlanjen(a)
24 Jun 2011
Poruka
4.254
Ovaj ga verovatno vadi za prodaju u svezem stanju. Za dugo skladistenje beli luk se mora vaditi sa nadzemnom masom da se prirodno osusi lazno stablo da ne bude problema sa kvarenjem.

pexkap

Član
Učlanjen(a)
11 Jul 2012
Poruka
528
Sta mislite o ovakvom nacinu vadjenja belog luka, da li bi bilo problema sa kvarenjem?
Mene bi bilo sramota da snimam njivu sa belim lukom od ovoliko travuljine prvo. Drugo nema tu srece na ovakav nacin, probao jedan kod mene u selu, kosio pa posle vadilica za crni luk i krompir. Sav mu se rascvetao i pocrneo luk, nije imao prinos 30% od normalnog...

mileelale

Član
Učlanjen(a)
20 Jan 2021
Poruka
137
Zamazuje se koliko je blatnjav. Kud će sa njim. Luk se, navodno, vadi sa perjem jer ga ono hrani još jedno vreme. A i možeš pušle da obesiš u nekoliko nivoa pa štediš na prostoru. Gde on to raširi da se suši, ili ga pere?

BOKIBOLE

Član
Učlanjen(a)
24 Jun 2011
Poruka
4.254
Zamazuje se koliko je blatnjav. Kud će sa njim. Luk se, navodno, vadi sa perjem jer ga ono hrani još jedno vreme. A i možeš pušle da obesiš u nekoliko nivoa pa štediš na prostoru. Gde on to raširi da se suši, ili ga pere?
Napisano je sta ce sa njim, a nece ga susiti sigurno. Sa perjem se vadi ako ces ga skladistiti, ako ide za prodaju u svezem stanju.

Dejan 92

Novajlija
Učlanjen(a)
19 Nov 2016
Poruka
25
Moze li se kod nas prodati beli luk za industriju, ima li neko da otkupljuje i koja je razlika u ceni?

Nikoli Klek

Član
Učlanjen(a)
19 Mar 2013
Poruka
504
Ja proizvedem dobar beli luk u basti, onda bude komentara kako to nije merodavno jer je u polju druga prica. Prebacim se u polje kupim stajsko djubre, izbusim bunar kupim pumpu i sistem za navodnjavanje, onda nije merodavno jer zalivam.. Ta roto drljaca sa kojom ja pripremim zemlju uradi isti posao kao recimo fapova freza od 2m samo dosta sporije. Freza je bar neki minimum od masina koju mora povrtar da ima.. Ja sam poceo beli luk da radim sa 50kg semena i ni jedan dinar do sad u luk nije ulozen sa strane. Beli luk sam sebe finansira i bunar i pumpe i sistem i djubriva i radnike, hemiju,...
Ko tako postavi pricu moze da kupi sebi frezicu neku pa da pripremi u pravom trenutku kad su najidealniji uslovi. Jasno je meni kakva je drzava i da dosta ljudi grabi svaki dinar da prezivi ili da salje decu na skolovanja, ja samo kazem kako je stanje kod mene bilo i kako sam postavio pricu sa belim lukom. Tako sam isto pokusavao i sa belim slezom, nevenom, kupusom, jagodama, ali samo je beli luk uspeo da isplati do sada sve i da sirim pricu dalje .

Послато са Mi Note 10 помоћу Тапатока

Vrh