Beli luk

Ne treba 20 nadnica da se okopa lanac luka, ( mada zavisi od zakorovljenosti) meni okopa pet ljudi za dva dana po pet sest sati kopanja. A za vadjenje i vezivanje kad je dobra ekipa 15 vrednih ljudi uradi za prepodne (od 5do 12 najkasnije). Jedne godine sam merio krenuli smo u pet u deset sve bilo izvadjeno, povezano i natovareno na prikolicu bilo 14 radnika i nas pet iz kuce i komsiluka za jedan lanac.
Ja sam mislio na vađenje ašovom.
 
Pozdrav ljudi, postavio sam već jednom ovo pitanje, ali nisam dobio neki konkretan odgovor, pa da pokušam još jednom. Da li zalivate beli luk, na koji način i u kom periodu? Da li neko ima iskustva sa zalivanjem luka vodom iz gradske mreže pošto znam da to nije baš preporučljivo, ali to je jedina mogućnost koju imam? Znam da tu najviše zavisi od vremenskih prilika, ali bih voleo da čujem neka vaša iskustva. Pozdrav
 
Pozdrav ljudi, postavio sam već jednom ovo pitanje, ali nisam dobio neki konkretan odgovor, pa da pokušam još jednom. Da li zalivate beli luk, na koji način i u kom periodu? Da li neko ima iskustva sa zalivanjem luka vodom iz gradske mreže pošto znam da to nije baš preporučljivo, ali to je jedina mogućnost koju imam? Znam da tu najviše zavisi od vremenskih prilika, ali bih voleo da čujem neka vaša iskustva. Pozdrav
Ja sam zalivao prosle godine sa vodom iz seoske mreze, nisam primetio da se bunio sto ga zalivam ali mislim da u toj nasoj vodi nema hlora ako si zbog toga pitao. Zalivao sam prskalicama kolicinski 15-20l/m2 pa na svakih par dana ponavljao. Kad se zemlja prosusi iskopam rupicu 10cm dubine i ako od te zemlje sto iskopam ne mogu da napravim grudvu onda zalivam. Ako se odlucis za zalivanje sa prskalicama onda spremi pare i za fungicide. Ja sam koristio Ridomil gold, znam samo da nije jeftin ali radi posao..

Послато са Mi Note 10 помоћу Тапатока
 
Ne znam za gradsku vodu. Ako je dobra za piće valjda je dobra i za zalivanje.

Ja sam zalivao 2018/19 iz bušenog bunara.
Lajflat 2" duž cele njive. Dosta Al vatrogasnih spojki
Ugradnja konektora za 1/2" na svakuh 10-tak metara. Obavezno dupliraj lajflat na mestu bušenja(navuci prethodno već probušeno parče lajflata pa namakni rupu na rupu pa onda konektor).
Postavljanje običnih baštenskih rotacionih prskalica u prethodno zabijene metalne cevi na visini 0,5-1m. Cevi moraju biti duboko i jako zabodene jer zbog curenja vode niz njih se nakrive.
Otvoriš (ili postaviš) onoliko prskalica koliko pritisak može da okreće, sedneš i zapališ.
Premestiš ili otvoriš prskalice na sledeći deo njive.
Ne kupuj Poljski lajflat.
Ne kupuj imitaciju honda pumpe.
Ne kupuj klješta za bušenje rupa u lajflat crevu, jeftinija je zumba, čekić i drvena podloga(ne daska nego parče cepanice za loženje pa udaraš u godove). Ipak kupi klješta.
Ne može se vladati sa 100m creva. Podeliti bar na pola ili bolje na trećine. Mnogo Al spojki
Ja tako.
Platio sam danak neiskustvu.
 
Poslednja izmena:
Ne znam za gradsku vodu. Ako je dobra za piće valjda je dobra i za zalivanje.

Ja sam zalivao 2018/19 iz bušenog bunara.
Lajflat 2" duž cele njive. Dosta Al vatrogasnih spojki
Ugradnja konektora za 1/2" na svakuh 10-tak metara. Obavezno dupliraj lajflat na mestu bušenja(navuci prethodno već probušeno parče lajflata pa namakni rupu na rupu pa onda konektor).
Postavljanje običnih baštenskih rotacionih prskalica u prethodno zabijene metalne cevi na visini 0,5-1m. Cevi moraju biti duboko i jako zabodene jer zbog curenja vode niz njih se nakrive.
Otvoriš (ili postaviš) onoliko prskalica koliko pritisak može da okreće, sedneš i zapališ.
Premestiš ili otvoriš prskalice na sledeći deo njive.
Ne kupuj Poljski lajflat.
Ne kupuj imitaciju honda pumpe.
Ne kupuj klješta za bušenje rupa u lajflat crevu, jeftinija je zumba, čekić i drvena podloga(ne daska nego parče cepanice za loženje pa udaraš u godove). Ipak kupi klješta.
Ne može se vladati sa 100m creva. Podeliti bar na pola ili bolje na trećine. Mnogo Al spojki
Ja tako.
Platio sam danak neiskustvu.
Hvala na detaljnom odgovoru, da voda nije na preko 150m lako bi onda za bunar i ovaj sistem. 😂 Nažalost, kako smo osuđeni na vodu iz gradske mreže, mora se smišljati neka alternativa načinu koji si objasnio. Dvoumim se samo da li ići na obične prskalice koje se koriste za zalivanje travnjaka, jer ne znam koliki je pritisak potreban da se tako nešto izvede sa više prskalica, kontam da bi jednom prskalicom to moralo jako dugo da se zaliva ako pritisak nije dovoljno jak za više njih. Druga opcija je 2 bidona od po 1000l na prikolicu, na zadnjem delu da se stave 3-4 izlaza i da se sa tim prelazi preko brazda. S obzirom na to da je površina od jednog kj pretpostavljam da je količina od 100.000l dovoljna po jednom navodnjavanju
 
Hvala na detaljnom odgovoru, da voda nije na preko 150m lako bi onda za bunar i ovaj sistem. 😂 Nažalost, kako smo osuđeni na vodu iz gradske mreže, mora se smišljati neka alternativa načinu koji si objasnio. Dvoumim se samo da li ići na obične prskalice koje se koriste za zalivanje travnjaka, jer ne znam koliki je pritisak potreban da se tako nešto izvede sa više prskalica, kontam da bi jednom prskalicom to moralo jako dugo da se zaliva ako pritisak nije dovoljno jak za više njih. Druga opcija je 2 bidona od po 1000l na prikolicu, na zadnjem delu da se stave 3-4 izlaza i da se sa tim prelazi preko brazda. S obzirom na to da je površina od jednog kj pretpostavljam da je količina od 100.000l dovoljna po jednom navodnjavanju
Okani se navedenih varijanti.
 
Dali je već potrebna zaštita ili kasnije?
Molim iskusne proizvodjače za odgovor...
1eae59de010059da0dc082cb328b1494.jpg
4fc45a1b8fc465d0a0e784f72018acd7.jpg
aa5a0afa50da1c31d16cef1847356273.jpg


Послато са SM-A505FN помоћу Тапатока
 
Hvala na detaljnom odgovoru, da voda nije na preko 150m lako bi onda za bunar i ovaj sistem. 😂 Nažalost, kako smo osuđeni na vodu iz gradske mreže, mora se smišljati neka alternativa načinu koji si objasnio. Dvoumim se samo da li ići na obične prskalice koje se koriste za zalivanje travnjaka, jer ne znam koliki je pritisak potreban da se tako nešto izvede sa više prskalica, kontam da bi jednom prskalicom to moralo jako dugo da se zaliva ako pritisak nije dovoljno jak za više njih. Druga opcija je 2 bidona od po 1000l na prikolicu, na zadnjem delu da se stave 3-4 izlaza i da se sa tim prelazi preko brazda. S obzirom na to da je površina od jednog kj pretpostavljam da je količina od 100.000l dovoljna po jednom navodnjavanju
Nema potrebe da se beli luk navodnjava, ima on sasvim dovoljno vlage iz zimskog perioda, jos dve kise u prolece i njemu dosta.... I tako 40 godina😁
 
Nazad
Vrh