Awassi ovca

toliki broj ja mislim nikako u srbiji nemas ima nesto muskih mesanaca da ja znam oko despotovca se vidja po oglasima.
stupi u kontakt sa clanom @bokuman pa da ti on dobru jagnjad natera da pasu u srbiji preko granice sasvim slucajno:):)
:ppozdrav:
 
draganpan je napisao(la):
Kako se i gde mogu nabaviti ove ovce u Srbiji, interesuje se jedan moj prijatelj za oko 30 komada


Ovce vrlo tesko, a jaganjci kao sto sam ja poceo pre 3-4 godine sa brojkom od 200 komada ,sada imam F1,F2 i nesto F3 generacije sada menjam ovnove i vracam nazad,

Mlecnost vise od ocekivanja, jedino treba dosta truda i vremena kakobi se izbacio mesnati repici...
 
Avasi Mediteran Farma – Repro centar:

Na putu ka regionalnoj selekcijskoj stanici za ovčarstvo
Marjan Gievski



Avasi Mediteran Farma (dalje AMF) osnovana je 1997 godine. Njeni počeci usko su vezani za njenog „idejnog projektanta”, vedetu makedonskog ovčarstva, danas pokojnog prof.dr. Nikolu Todorovskog koji je 30 godina svog akademskog života posvetio avasi rasi, verujući u njenu superiornost u odnosu na druge mlečne rase i snažno se perom, faktima, borio za njenu afirmaciju i uključenje u tokove ovčarstva Makedonije i regiona.

Prof.dr. Todorovski bio je angažovan od osnivača i vlasnika AMF farme da u svojstvu savetnika napravi kompletnu fizibiliti studiju, formatira i projektuje farmu koja će raditi kao repro centar, u početku Nacionalni a kasnije Regionalni. Njemu je bila poverena nabavka stada elitnih životinja, njihova aklimatizacija i akomodacija koja je protekla bez ikakvih problema.



Iskreno rečeno, u početku smo i mi sa farme sa rezervom prihvatali hrabre tvrdnje i ubeđivanja uvaženog profesora koji je tvrdio, bez ikakvog kompromisa u glasu: „da ovce navedene rase (izraelska unapređena avasi) daju, u proseku, 6 puta više mleka nego naše domaće rase”. Tada nam se to činilo malo preterano i mi smo intimno, u podsvesti, bili zadovoljni da to bude samo 2-3 a ne 6 puta, ali naša dilema je trajala dok nisu stigle prve životinje. Već u prvoj nedelji smo shvatili da je njihova mlečnost iznad svih naših očekivanja, da su naši strahovi bili neosnovani, a da je profesor Todorovski majstor svog zanata (izuzetno precizni proračuni) i da je bio ispred svog vremena u svojoj razvojnoj viziji.

Njegovo ubeđenje, potkrepljeno ozbiljnim agroekonomskim predračunima, da Makedonija uključujući avasi rasu u svoje ovčarstvo (postepeno pretapanje) može da proizvodi više mleka nego Južna Francuska, nije bez osnova i aktuelno je i danas kao naučni i organizacioni izazov. Naime, Makedonija sa avasi rasom ima pozitivna iskustva, prva je u Evropi još daleke 1969. godine, kada je prvi put u organizaciji navedenog profesora direktno iz Izraela (sa kojim tadašnja SFRJ kao zemlja 3-ećeg sveta, nije imala nikakve diplomatske odnose) uvezen izvestan broj avasi ovaca i ovnova, zahvaljujući pre svega ličnim prijateljskim kontaktima dotičnog profesora sa kolegama iz Izraela. Kasnije je bilo više ovakvih uvoza.



Tako je to krenulo, skromno kao i svaki normalan početak, ali u našem slučaju stručno, sa vizijom, planom, ali i sa zavidno organizovanom matičnom evidencijom (okosnicom svega) na samom početku.



Danas je AMF savremena ovčarska farma, poznata stručnoj i naučnoj javnosti i stočarima.

Locirana je u selu Gradište (1309) kod Kumanova, tačnije, na pola puta regionalnog puta Kumanovo–Sveti Nikole, na 800 m nadmorske visine (Gradištanske planine) gde su zime do -28°C a leta pakleno vruća od 30-45°C, padavine male i loše raspoređenje (blizina Ovče Polja).

AMF radi kao jedini licencirani repro centar za avasi rasu (Licenca br.08-2688/2 MZSHV i Rešenje br.03/102 Instituta za Stočarstvo u Skoplju) i za potrebe države Makedonije proizvodi visoko vredan genetski materijal (muška jagnjad) koju Ministarstvo poljoprivrede subvencionira u visini 1/2 od cene 250 € (drugu polovinu plaća farmer) i posredstvom Agencije za razvoj individualne poljoprivrede distribuira pedigriranu čistorasnu mušku jagnjad drugim ovčarskim farmama koji avasi rasu koriste kao melioratora. Naime, avasi rasa je u prethodnoj praktičnoj proveri na terenu, uspešno prošavši test, ušla u Nacionalnu Dugoročnu Strategiju razvoja ovčarstva Republike Makedonije (2000-2013.) kao rasa meliorator sa kojom se vrši ukrštanje naših nisko produktivnih rasa i sojeva (avasi ovnovi x domaće pramenke) i na taj način, brzo i jeftino, već u F1 generaciji (prvo koleno ukrštanja ) dobijaju se visoko mlečni melezi sa povećanjem mlečnosti od 250-330%.



AMF se profesionalno bavi uzgojem i selekcijom čistorasnih avasi ovaca kao i prodajom pedigriranog rasplodnog materijala (podmladak).

AMF stado je nukleus stado odakle počinje unapređenje celog mlečnog ovčarstva Makedonije (od nukleusa, preko reproduktivnih, do komercijalnih farmi). Tu se vrše sva potrebna merenja i pravi se potrebna datoteka matičnog knjigovodstva, za koju je razvijen poseban softver (kompjuterski program) koji omogućava praćenje oko 300 parametara za jedno grlo, analogno tome i toliko pregleda za jedno grlo, uključujući i genetsku mrežu za svako grlo posebno, gde smo u mogućnosti da pratimo grlo 4 kolena unazad sa dve strane (majčine i očeve) tj. oko 28 poznatih roditelja.

Osim standarnih parametara, kao što je individualna dnevna mlečnost, laktacijska mlečnost, laktacijska kriva, dužina laktacije, broj legla, kompozicija mleka (mlečna mast, proteini i bezmasni suvi ostatak), stadni i stajni prosek, softver nam omogućava da kvalitetno pratimo i selekcionišemo vimena za mašinsku mužu. To radimo u kombinaciji sa 13 faktografskih i 15 numeričkih vrednosti.

Softver koji je po svojoj funkciji kombinovan (selekcijsko-organizacioni) omogućava nam da osim sistematske selekcije organizujemo i kompletno upravljavamo farmom, da koristimo pregonska napasivanja t.j. da naizmenično koristimo raspoložive pašnjake (u programu koristimo CD snimak - izvod iz katastarskih snimanja koji je podeljen na 2 pašne zone, od kojih svaka ima po 7 pašnjaka).

Selekcija se vrši saglasno najnovijim svetskim metodama, znači ogroman broj informacija (oko 300 za jedno grlo) služe kao baza za upotrebu raznih metoda ocenjivanja vrednosti grla (grupnih indexa, LSM, AM, BLUP, BLUM… i td.).

Pripreme za progeno testiranje ovnova su u završnoj fazi i sa tim krećemo uskoro, prvi u regionu.



Awassi Mediterranean Farma-Repro centar je pod kompletnom desetogodišnjom kontrolom i monitoringom Instituta za Stočarstvo u Skoplju koji u kontroli primenjuje ICAR-ov A4 metod kontrole mlečnosti, sa kojim imamo izvanrednu saradnju i nesebičnu pomoć (na AMF–u i avasi rasi je uspešno iz ISS magistrirao jedan magistar a sredinom aprila 2008. doktorsku disertaciju o avasiju treba da brani još jedan kandidat).

Isto se odnosi i na Katedru za stočarstvo Fakulteta za agrar i hranu iz Skoplja i Agro Bio Institut (Bio Informatic group) iz Sofije odakle dolazi naš glavni savetnik za selekciju i genetiku, uvaženi dr Georgi Dimov.

Mnogo je instituta i katedri sa kojima AMF tesno sarađuje i razmenjuje iskustva i znanja stečena u napornom odgajivačko-selekcijskom radu.



AMF je na početku transformacije od Nacionalnog repro centra u veliku Selekcijsku Regionalnu Stanicu.

Ideja je da se na jednom mestu ekipira čitav korpus elitnog znanja regiona i stavi u funkciju proučavanja jedne rase i njenih mogućnosti, kao i komparativne studije sa drugim mlečnim rasama i sintetskim populacijama koje će iz nje proizaći.

Aplikaciju i podršku tog procesa dosad su dala 26 doktora nauka iz Makedonije, Bugarske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Rumunije, Kipra, raznih proviniencija i naučnih interesa koji će raditi timski u 4 sekcije:



1-Selekcija i genetika

2-Veterina i oplodnja

3-Primena novih tehnika i tehnologija i savremeni menadžment na farmi

4-Mlekarstvo i sirarstvo.



Uspeh tog velikog dugogodišnjeg posla nije neizvestan zbog činjenice da u programu transformacije AMF učestvuju eminentni stručnjaci, specijalisti iz raznih oblasti: selekcija, genetika, populaciona genetika, bioinformatika, ishrana, fiziologija, reprodukcija i td., kao i da je AMF stado zbog heterogenosti izvanredan materijal za proučavanje i dalju selekciju zbog postojeće 10 godišnje sveobuhvatne datoteke matičnog knjigovodstva u štampanoj i elektronskoj formi, sveobuhvatnog softvera i novih selekcijskih programa iz USA i EU koji su nam dostupni.



AMF stado ima oko 200 čistorasnih ovaca, za par godina treba da ima oko 500 fertilnih ovaca da bi uspešno moglo da odgovori na velike zahteve regiona za rasplodnim materijalom koji su sve veći iz razumljivih razloga, kao što su:

- izuzetno visoka mlečnost avasi rase

- neprikosnovenost na paši

- izdržljivost i prilagodljivost na razne sisteme odgajivanja, od intenzivnog do polunomadskog.



Osim ovih razloga, koji spadaju u oblast aklimatizacije i akomodacije, na ogroman broj zahteva za rasplodnim materijalom koji nam dolaze iz susedstva, osim blizine i mogućnosti nabavke manjeg broja rasplodnih grla, utiču i naše izuzetno povoljne-deprimirane cene priplodnog materijala (komercijalni razlozi) u komparaciji sa cenama repro materijala zemalja EU i USA gde se rasplodno jagnje prodaje od 600-2500 € na paritetu EX WORK (dvorište farme dobavljača) a specijalizovane elitne linije u okviru rase prodaju se i za nekoliko hiljada eura po grlu. Na ovu cifru obično se dodaje još bar toliki quantum troškova za skup i dug transport, osiguranja i td.



Najnovi zvanični rezultati Instituta za stočarstvo iz Skoplja koji se odnose na AMF za 2007. godinu:

- prosečna laktacijska mlečnost je 384,6 litara mleka po grlu

- rekordna mlečnost od 724 litara mleka

- rekordna dnevna mlečnost od 4,2 litra mleka po grlu

- laktacija 257,7 dana.



Ono što nas provocira i potiče na rad je heterogenost stada. Na AMF u ovom momentu oko 45% stada ima veću mlečnost od 400 lit.mleka, a izvestan broj grla su sa 500, 600 i 700 litara mleka. To je taj kriterijum koji nam daje za pravo da kažemo da zaista imamo stado izvanrednog genetskog potencijala.

Sa povećanjem broja grla kojem težimo, moćićemo sve više i više da povećavamo selekcijski pritisak i selekcijske kriterijume dižemo prema gore. Ovim, u kombinaciji sa progenim testiranjem ovnova, kontinuiranim osvežavanjem krvi elitnog materijala, profilaksom koju sprovodimo i primenom naučnog resursa koji nam je dostupan, AMF u kontinuitetu ide napred.



Ono što je potrebno da se ovde naglasi jeste činjenica da su ovo rezultati koji se odnose na pašni sistem proizvodnje (sa oko 280-300 dana ispaše) uz dodatak koncentrata (znači: jeftinija proizvodnja), a ne u zatvorenom štalskom sistemu, iako je rasa pogodna i za takav sistem odgajivanja koji je svakako skuplji, što govori o visokim genetskim predispozicijama ove rase koja u matičnoj zemlji, Izraelu, u proseku daje oko 400 lit.mleka sa rekordom od 1300 lit.mleka.



Organizovanim, planskim radom, stalnim usavršavanjem i uz veliku ličnu i institucionalnu podršku nauke i struke, uspeli smo za ovih 10 godina da se rezultatima rada pozicioniramo na zavidan nivo i budemo naučno i komercijalno aktuelni.

Ta nas činjenica svakako ohrabruje i raduje, ali nas ne čini samozadovoljnim jer smo svesni fakta da je mnogo teže sačuvati određene pozicije na duži rok nego doći do njih. Tako da smo svesni da nam ozbiljan rad i iskušenja tek predstoje.

Zato je mali AMF tim kao svoj moto rada notirao moto:



„Nema velikih i malih poslova – ima ih završenih i nezavršenih...”



Avasi Mediteran Farma - Kumanovo







Panorama sela Gradište i AMF





Ulaz u AMF





Avasi ovca Ana – AMF stado





Avasi ovca Lujza - AMF stado





Avasi jagnjad – AMF stado, ’04.





Avasi ovca sa lepim vimenom – Gan. Awassi, novembar ’05.





Vime avasi ovce – Gan. Awassi, februar ’07.





Mašinska muža avasi meleza F3





Eho pregled sjagnjenosti avasi ovce na AMF





AWASSI MEDITERRANEAN FARM - REPRO CENTAR

Marjan Gievski, direktor

Ul. Ivana Milutinovića br.6, Kumanovo 1300

Republika Makedonija

Telefoni: 389 31 423 200, 389 31 464 666

Fax: 389 31 418 919

Mobil: 389 71 900 898

E-mail: amf-carlo@mt.net.mk

Skype ID: marjan-kumanovo
 
@Furgo

Pošto ste novi na Forumu, pre svega dobrodošli!!! Krenuli ste sa dve greške:

1. - Niste se predstavili, a to možete uraditi ukratko na: http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/msg196774/#msg196774
2. - Nema potrebe da se na dva mesta objavljuje isti tekst (inače se to na forumu zove flejmovanje i kažnjivo je)!!

Nadam se da ubuduće neće biti takvih propusta, ali da će biti ovakvo kvalitetnih post-ova!!!

Prilog koji je dat u Podtemi Melezenje u ovčarstvo ....... biće izbrisan!!

Napomena: Vidim da ste u jednom od priloga planirali mesta za fotografije, ali one se ne vide, jer ih niste upload-ovali ("zakačili") kako treba: Pogledajte kako se to radi, odnosno pročitajte detaljno Uputstvo na: http://poljoinfo.com/caffe/postavljanje-slika-na-forum/msg134161/#msg134161

:ppozdrav: Urednik
 
67o35w.jpg

Post je spojen: [time]1286027122[/time]
_________________________________________________
2dtak5c.jpg

Post je spojen: [time]1286052441[/time]
_________________________________________________
34oua9l.jpg


Post je spojen: [time]1286077903[/time]
_________________________________________________
wbdusz.jpg

Post je spojen: [time]1286103175[/time]
_________________________________________________
30rl1yq.jpg

Post je spojen: [time]1286129323[/time]
_________________________________________________
14v1rfo.jpg

Post je spojen: [time]1286154609[/time]
_________________________________________________
2dtn9n9.jpg

Post je spojen: [time]1286179897[/time]
_________________________________________________
31362cm.jpg

Post je spojen: [time]1286205197[/time]
_________________________________________________
t0n3t0.jpg

Post je spojen: [time]1286230544[/time]
_________________________________________________
2i0w39u.jpg

Post je spojen: [time]1286255876[/time]
_________________________________________________
2cfsgex.jpg

Post je spojen: [time]1286281198[/time]
_________________________________________________
vo76vr.jpg

Post je spojen: [time]1286306938[/time]
_________________________________________________
PO PITANJU KUPIRANJE REPA kod awassi ja

Odgovor je DA ,REP SE MOZE KUPIRATI na isti nacin kao i kod drugih rasa (najbolje steznim lastikom) prvih 1-3 dana posle partusa.
Preporucljiva,pre svega prakticna zoohigienska mera.
 
АВАСИ РАСА СО ПОСЕБЕН ОСВРТ НА МЛЕЧНИОТ ТИП.pdf
https://docs.google.com/leaf?id=0B6...gzNDQtNDE3ZDFiMGZlMDIw&hl=en&authkey=CMSpxtQK

1 ОПШТО ЗА АВАСИ РАСАТА.pdf
https://docs.google.com/leaf?id=0B6...ExZTEtZDViYTFjMWZlMjMz&hl=en&authkey=CLrR0bMC

2 МЕНАЏМЕНТ НА СТАДО.pdf
https://docs.google.com/leaf?id=0B6...kzMTQtN2FjZWFkYjMxMjAz&hl=en&authkey=CPX30_QF

3 БИОЛОГИЈА НА РЕПРОДУКЦИЈА, ЦИЦАЊЕ, РАСТ И РАЗВОЈ.pdf
https://docs.google.com/leaf?id=0B6...E1YjUtMWQyYzZlOWQ3NmMx&hl=en&authkey=COmbpvYL

4 МЛЕКО И МЛЕЧНОСТ.pdf
https://docs.google.com/leaf?id=0B6...g1NzgtMDM1MTU1Yzc3M2Iy&hl=en&authkey=CMXSxpAB

5 МЕСО.pdf
https://docs.google.com/leaf?id=0B6...kzMzQtNmQ0YWRlNTk3MWYz&hl=en&authkey=CK3e8PkE

6 ВОЛНА.pdf
https://docs.google.com/leaf?id=0B6...FiYjQtZjI2ZTkzNDM1MjJm&hl=en&authkey=CNG9yLoO

7 ФЛОК БУК, КОМПЈУТЕРСКА РЕГИСТРАЦИЈА И СЕЛЕКЦИЈА.pdf
https://docs.google.com/leaf?id=0B6...lhMTUtNDAxZjMxY2YxMGJj&hl=en&authkey=CI2axJ8G

8 АВАСИ МЕЛЕЗИ.pdf
https://docs.google.com/leaf?id=0B6...IxZDYtMTNjNWRhOTk5NmJl&hl=en&authkey=CKHm1_8J

Obratite paznju na (8 АВАСИ МЕЛЕЗИ.pdf) na 20 stranu je dat opis ukrstanja sa ovcepoljskom i kosovskom pramenku koji su vrseni 70-tih godina u SFRJ.
 
@ FURGO
Konacno odgovor za kupiranje,sta se desava kasnije sa tim mastima sto idu u rep?
na koju duzinu,prsljen, se stavlja gumica?
imas li sliku da nam pojasnis,nama laicima?
vidim da neka grla nemaju rep pretpostavljam da se gumica stavlja do kicme.
izaziva li to neke lose posledice?
Takodje ima li problema sa mastitisima i sta radite dok je jagnje malo i ne moze da posisa toliku kolicinu mleka?
extra izgledaju neki primerci :D
:ppozdrav:
 
Odgovor Miladinovicu
Kupiranje kod masnorepih rasa ovaca je moguce,uspesno i pozeljno (kad se oni gaje izvan njihovog prirodnog areala-pustinjske) pre svega od higienskih razloga.
Kupiranje se vrsi na isti nacin kao i kod drugih rasa,visoko u visini anusa ,cak i malo vise.
Ali se kupiranje mora izvrsiti u nekoliko prvih dana zivota.
Masti se onda rasporedjuju kao i kod drugih rasa (nesto izrazenije i vise na bokovima).
Velika kolicina mleka kod avasija jeste problem posle partusa-poradjaja.To je Uvodni-burni deo laktacija gde ovca ima mn.mleka i jagnje koje je malo je jednostavno ne moze posisati do kraja do nekih svojih 10-15 dana zivota kad vec velika kolicina mleka nije problem jer jagnje odraste taman toliko da moze da konzumira bez problema kolicinu mleka koja se u tom periodu kod cistorasnih ovaca obicno krece u rasponu od 2-4.2 lit.mleka dnevno zavisno od mlecnosti grla.
Za taj period ,posebno prvih 5-7 dana je OBAVEZNO ODMUZAVANJE zbog moguce upale vimena ali se to moze donekle i ublaziti sa dodavanjem manje kolicine hrane,sasvim malo zrnaste hrane a vise deteline i malo umanjenu kolicinu vode,sto pretpostavlja da rodilje treba odeliti po boksovima. Srecom je taj period kratak (oko 2 nedelje)i poklapa se sa periodom spustanje vimena kod ovaca pre i nesto po partusa,to su bas bas velika vimena koji pretstavljaju problem samim ovcima kad se krecu ali se oni u navedenom periodu polako podignu i prestaju da budu problem.
Kako i da je kod cistorasnih avasi ovaca je trokratna muza obavezna bar prvih 2-3 meseca zbog velike kolicine mleka ( u AMF stadu vise od 40 % od grla su iznad 400 lit.mlecnosti sto podrazumeva startnu ,dnevnu mlecnost u prvom mesecu laktaciju kod grla oko 2.7-3,00- pa sve do 4.2 lit.( nasa maksimalna dnevna mlecnost sto je negde oko 740 lit.mleka).
 
hvala na odgovoru druze,konacno smo i to pitanje razjasnili:) i imamo eksperta za ovu rasu na forumu,jos smo jeci :D,pretpostavljam da se u pustinji ne kupira zbog zastite tih organa od peska i sl
znaci sa mlekom je slicno kao i kod krava u pocetku,sve u svemu nista komplikovano
jel moguc uvoz grla iz makedonije muskih i zenskih i koje su cene jagnjadi ako uvoz ide legalno?
a mogu li se naci grla cistokrvna kod odgajivaca i kolike su tada cene ako se ne kupuje od AMF?
:ppozdrav:
 
Miladinovicu zdravo
Po pitanju u praksi NE KUPIRANJE masnon repa(fat tail) u arealu u kome se awassi ovca gaji ( bliski i srednji istok; Jordan,Izrael,Sirija,Turska ,Egipet i td...mislim da je ta praksa motivirana realnim cinjenicama da je masni rep u avasi rasi ( fat tal rep imaju i mn.druge rase) vezan za geo klimatske uslove njenog odgajanja.Sta je kamili grba to je u avasiju mastan rep,to je u sustini rezeroar("frizider") odakle ona kad ima manjka hrane ili vode "vuce" iz repa potrebne kolicine ;vode,masti,minerale i td.
U tim uslovima,nomadskog odgajanja kod beduina ona dnevno u potrazi za hranom predje i po 30 -tak km za 24 h ,jednostavno u pustinji nema dovoljno hrane za nju a kad je ima,nadje ,ona je skladira. U takvim uslovima doneti odluku o kupiranju repa je bukvalno "iseci granu na koje stojis".
Druga je prica kupirati rep u uslovima obilje pase i dodatne ishrane,onda to ima realno osnovano opravdanje.
Ne znam da ti kazem sa sigurnoscu dali je uvoz iz MKD dozvoljen u Srbiji jer svaka zemlja ima svoj vet.protokol uvaza i to su menjive kategorije( danas je slobodan sutra ce doneti zabranu ili obratno) to trebas pitati vase veterinarne vlasti (Vet.upravu) i lepo objasniti stvar odakle se i sta kupuje.
Mi sa AMF sa svakom posiljkom izdajemo sledeca dokumenta;
Otpremnicu,Fakturu,Prijemnicu-prethodni pregled od strane kupca pre utovara, Dokaz o placanju robe-fakture, Genetsku mrezu za svako grlo,Certifikat farme-Resenje za rad kao repro centar Vet.uverenje o zdravlju zivotinja i Dokumet za dvizenje ovaca.
To su dokumenti koji ulaze u cenu kostanja jednog jagnjeta naparitetu EX work AMF i za njih kupac ne placa nista dodatno.
Ukoliko zemlja kupca trazi Medjunarodni Vet.Cartifikat (veoma slozena procedura za njegovo dobijanje) onda se druga dodatna dokumeta placaju extra. Zemja kupca-uvoznika izdaje dozvolu za uvoz u maticnoj zemlji doticnom licu-firmi ,navodi u toj dozvoli (obicno je to resenje) sta trazi od vet.sluzbe zemlje izvoznika ( to je oblast diskrecionih prava i zahtevi mogu biti minimalni i da s epoklapaju sa podatcima iz uverenja ali mogu biti i slozene analize poput AA i AAR i td.sto dodatno kosta jako puno, neke extra vakcine ,jednostavno sto ona zahteva).
Jedini registrovani,kontrolirani repro centar za awassi rasu(impruved) ne samo u Mkd nego i u Evropi je AMF-selekciski centar koji gaji unapredjenu awassi rasu (izraelski tip) da te niko ne laze da je drugacije.
Druga su pitanja par farmi u Evropi koji imaju ;turski tip avasija-Ivesti koji je upola manje mlecan od improved,onda siriski tip,jos manje mlecan,egipetski -shgami sa svega oko 110 lit.mleka...i td .na kojim se ne vodi nikakav ili skoro nikakav selekciski rad.
Ja bi licno bio srecan da nije tako,da raspplodnog materijala ima dovoljno i raspolozivo u svako vreme ali nije tako i dugo nece biti tako ....Veruj mi da bi kad bi imalo dovoljno kvalitetnog awassi materijala za rasplod u EU mi bi ga prvi kupili ( cene rasplodnog materijala u zemjama EU ,za jagnjad sa pedigreom osrednjeg do pristojnog kvaliteta drugih rasa je koliko vidim od 300-800 EU po grlu, elitne linije 1000-2000 EU -negde i navise)
Mi kao AMF imamo komunikaciju i saradnju sa bukvalnom svim institutima i katedrama koje nesto znace u ovcarstvu -regionu, mn.ot ljudi iz tih institucija su nasi licni prijatelji-saradnici angazovani na nekom aspektu selekcije( Agro bio Institut, Kostinbrod,NIGO,Konstanca, Damask,Aleksandria, Adana, Bet Dagan i td. iz EX YU.,normalno nasi iz MKd),razmenjujemo iskustva, radimo na zajednickim projektima,salju kod nas njigove magistrante i doktorante....
 
Ok ok,sve ja to razumem i znam oko procedura za uvoz bla bla,...
samo ti nama reci jasno koja je tacno cifra u pitanju da dobijemo grlo musko a koja za zensko od vas(jagnjad dobrog kvaliteta)?
i da pitao sam ima li jos dobrih stada cistokrvnih u makedoniji osim vaseg u AMF?
mozda izgledam dosadno al pitam ono sto nas sve zanima
:ppozdrav:
 
Odgovor Miladinovicu na poruku od 17.45 h.
Hvala ti za upit i interes za Awassi Mediterranean Farm stado.
Nisi mi dosadan,naprotiv drago mi j ekad ima vremena i mogucnosti za komunikaciju,razgovore i druzenja sa ljudima iz fele,odgajivacke i naucne,ako to uopste moze da se podeli ...
Ovako da budem decizan kako zahtevas :
Drugih cistorasnih avasi stada u Mkd nema.
Decenijama unazad( 14 god) se cistorasan rasplodan materijal unazad distribuira od naseg AMF stada(koje je nukleus stado) farmerima iz Makedonije koji od AMF a uzimaju musku awassi jagnjad koje kasnije koriste za melezenje u svojim stadima za dobijanje visoko mlecnih awassi meleza.
Awassi rasa je u nasem Nacionalnom programu za razvoj ovcarstva 2000-2020 god.usla kao ras ameliorator te je kao takva,nabavka muskog rasplodnog materijala subvencionirana sa 50% od ukupne prodajne cene (Cena za musko jagnje od 75-90 dana ,sa genetskom mrezom i navedenim dokumentima =250 EU).
Na taj nacin je do sada u Mkd sa AMF -a na komercijalne farme sirum Mkd,i u kontinentalnom i u mediteranskom delu otislo nesto vise oko 700 ovna.
Prodaja se realizuje iskljucivo rezervacijom za poznatog kupca ( sa rezervacijim od 20% od ukupne sume),naravno sa dokumentima i rezervacijom se popuni cela prodaja najkasnije do Decembra tekuce godine za isporuku u Prolece sledece( kad jagnjad porastu).
Do sada smo unapred napravili rezervacije za oko 70% od nasih prodajnih kapaciteta za sledecu( tako je svake godinine) no ne bi zeleo da i dalje zamaram ljude sa foruma nasim komercijanim aktivnostima,moj e-mail je dostupan na forumu( amf-carlo@mt.net.mk) kao i drugi generalije za komunikaciju tako nam nece biti tesko da na sve upite odgovorimo direktno -posaljemo cenovnik sa celokupnom ponudom kao i mn.vise dodatne informacije vezano za rasu i mogucnosti melezenja sa njom(proracune).
Mislim da je tako najkorektnije.
Pozdrav
Awassi Mediterranean Farm-Selekciski Centar
E-Mail; amf-carlo@mt.net.mk
Skype ID; marjan-kumanovo
Mobitel; 00389 71 900 898
tel.00389 31 423 200., 00389 31 464 666
 
Odlicno kad vec lepo odgovaras i opsirno evo jos pitanja,da temu razjasnimo skroz:)
E sad jos samo mi nije jasna jedna stvar,dajete samo muska grla?
sta biva sa zenskim a imate samo 200 odraslih zenskih za sve ove godine?gde zavrsavaju zenska jagnjad,ne verujem da idu na klanicu?
pretpostavljam da jos neko u MKD ima cistokrvno stado kupljeno od vas ili se varam?
koji je zivotni vek ovih ovaca ako su u intenzivnoj eksploataciji kao sto je kod vas slucaj?
:ppozdrav:
 
ODGOVOR MILUTINOVICU na pitanje od 20.35.

Slagacu te ako ti kazem da dosad nismo dali nikom i zensko jagnje ali u principu zenska jagnjad nisu u nasem normalnom komercijanom programu.
Desavalo se u toliko godina unazad imamo 'pritisak" od institute s kojima radimo, prijatelje,neke rodjake,ljude posebnog meraka i sl.tako da je na taj nacin sa AMF -a "pobeglo " i koje zensko jagnje ali su to zaista zanemarljive kolicine.
Zenska se jagnjad u principu ne prodaju.
Na farmi imamo organizovano 3 bonitiranja( ocenivanje) prema zbirnim indexima koji sacinjavaju Ukupan selekciski index,to radi strucna komisija ( prolece leto i pred zimu) koja sve podatke sa bonitiranja revnosno unese u specijalno radjen sofver za selekciju gde kompjuter na osnovu mnostvo unesenih podataka sam daje ukupnu ,zbirnu ocenu.
Ona grla koja su ispod nivoa koji smo odredili idu na klanje (al ne na prodaju) nego za "zurke" na farmi koje priredjujemo s vremena na vreme za prijatelje,saradnike,porodicu i td.
Meso je izvrsno ,posnije, crveno,vise potseca na srnetinu nego na janjetinu kad se fino ispece u furnji na drva,vino jos bolje,cardak velik ....a onda se i zapeva.
Pa i mi cobani smo ljudi zar ne,nisu samo sremci lole,hihi.
Od prilike to je 6-13% od ukupnog broja grla sto je veoma velik selekcijski pritisak zbog koriscenja visokih kriteriuma za ocenivanje.
Ono sto prodje selekciju ostane na AMF cija finansisko -organizaciona konstrukcija treba da se stabilizuje na 750 awassi -majki.
Drugog cistorasnog stada na zalost nema,mislim da smo to vec rekli,da se ne ponavljamo.
Awassi rasa je poznata i po svom duzem veku eksploatacije( index iskoriscavanja) koji je znatno vece no kod domace rase i populacije pre svega zbog velike izdrzljivosti rase( brushena i stvarana vekovima u ekstremnim uslovima pustinja,polupustinja i aridnih reona,prema Epstainu postoji kao rasa 5000 god) ,dobre pozvezanosti kostura .
Iako je njema laktaciska mlecnost po godinama (kao i skoro kod svih drugih rasa) najvececa od 3-6 god.kad obicno ovce i iskljucuju iz priploda ,avasi ovce uspesno "izguraju" jos + 2-3 god. u odnosu na druge rase.
Mi ih u principu i ne iskljucujemo dok mogu da iscuvaju jagnje(koje nam je zbog selekcije i unutar rodova i linija jako znacajno ) bez obzira sto tada oni normalno nemaju kolicine mleka koje bi imali sa recimo 6 god. starosti ali obicno sacuvaju zube sve do oko 7-10 god.
Najstarija ovca koju smo imali na farmi (zvali smo je Baba Lena) je bila u 14 god,nije imala ni jedan zub par godina unazad, rodila blizne,zivela par dana posle partusa i umrla.
No to svakako nije prosek,da se ne razumemo pogresno,nisu avasi ovce supermeni,naravno,ali zbog areala u kom su stvarani,ziveli, opstajali,imali veliku -ogromnu prirodnu selekciju su de facto postali jedna od najizdrzljivija rasa sveta (poput avganistanskog Baluchia- na primer),zato ona i ima fat tail rep koji je karakteristican za primitivne rase ovaca koga pametni selekcioneri (jevreji,tacnije legendarni Finci,poreklom iz Sarajeva je poceo sa selekcijom 30 etim godinama proslog veka) nisu dirali,nisu ukrstali ,imali su selekciju unutar rase al postavljenu kako treba.
Od proseka od oko 60 lit kod avasija su 1969 dogurali do proseka od 360 lit. (600% povecanje) a najmlecnija ovca je bila mislim oko 1280 lit.
Njihov (izraelski)je prosek sada u najboljim stadima oko 400-500 lit.po ovci u laktaciji, sto je blizu fizioloskom maximuma koje ovce mogu uopste imati.
Koliko je meni poznato (a znam te ljude)jos nemaju ovcu sa mlecnoscu vecu od 1280 lit.t.e.startne dnevne mlecnosti od 6.5 lit.mleka na dan.
Pozdrav
 
@Furgo :ppozdrav: i hvala na dobrim i opsirnim odgovorima,ali da se ne bi opustio evo jos pitanja
1. Kolika vam je plodnost u stadu,do kojeg meseca muzete ovce,kako organizujete pripust,jel vezana ovca za sezonu pripusta ili je policiklicna i sl?
2.Da li je moguce zasusiti ovcu npr jagnje sisa 3 meseca i onda ovcu zasusimo,sta bi se tad desilo sa plodnoscu i da li bi se ubrzo parila?
 
ZA RADOZNALOG MILADINOVICA
Miladinovicu hvala ti sto me trzis u kondiciji te moram da "radim" i pisem i vikendima,da nije bilo tebe i tvojih pitanja ( u jednom pitanju serial pitanja) sad bi sedeo s prijateljima u nekom kafeu i pio neko tamno pivo( zaladilo je al jos nije za vino) a ovako morada ostrim pero....
Nego zas onu narodnu " Dala baba gros da se uhvati u kolo kasnije davala baba i zlatnik da je puste al dzaba"...HI HI . Tako i u mene.
Naravno salim se ,forumi zato i postije,za pitanja i razmenu iskustva za ljude iz branshe i one koji to hoce da bude.Odgovaram ti sa zadovoljstvom na sva pitanja vezano za awassi rasu,koja je igrom slucajnoscu postala "moj zivot",kojoj sam posvetio mn.vremena i paznje i sam duboko ubedjen u njenu superiornost u odnosu na druge mlecne rase za proizvodnju mleka ,preda sve u njenoj moci za aklimatizaciju i akomodaciju.
Pa evo redom;
Plodnost je relativno niska,do 130 %( na 100 ovce majki max. 130 jagnjadi),ne ocekujte vise.,govorim o cistorasnim avasi ovcama.
Nije policiklicna, normalno vreme estrusa za awassi je od Sept-Novemra.,sto je vezano za njenu dugiu laktaciju koja je od 200- 280 dana ( ne drzi me tacno za rec,ne drzim tacne podatke u glavi,odgovaram ti an pasan al mislim da je kod nas na AMF prosecna duzina laktacije za stado zavisno od godine do godine izmedju 220- 248 dana)- sto znaci da ovca ojagnjena 1.Jan prestaje da se muze muze oko 10 Sep.
Iz ovoga ti proizlazi i odgovor na pitanje o zasusivanju posle 3 meseca -servis period i parenje.
NE to definitivno kod avasi ovce nije moguce jer posle 3 meseca oni ulaze u Sredni deo laktacije ( Pocetni ili burni -sredni i -zavrsni deo) gde je produkcija mleka velika (prosecno negde oko 1.8 -lit.dnevno po grlu) i zbog zutog tela je prestanak-zasusivanje prakticno nemoguce.
Zasuzivanje je "problem" i posle 7 meseci laktaciskog perioda kad je proizvodnja mleka (prema laktaciske krive-linije za avasi oko 0,75 lit.mleka po grlu( sto je vise no startna mlecnost u prvom mleku laktacije kod nekih drugih pa i mlecnih rasa).
Zasusivanje na vestacki nacin (kako se to cini u vecini slucaja na farmama u regionu) kod avasija je moguc bez nekih posledica po zdravlje grla tek posle 7-8 meseca laktacije (umanjenjem hrane,vode,smanjenje broja muze,nedozimuzavanje vise od 2/3 mleka iz vimena i sl.
Zasusivanja na vestacki nacin po meni licno je bezpotrebni i neracionalan psotupak ( zasto zasusiti ovcu koja u 8 mom mesecu daje oko 0,46 lit mleka koje je sa izizenim sadrzajem suvih materija, proteina i masti ( maslenost ide i do 11% u taj period) ,svakako i kazeina sto cini veliki randman sira.
Po ICAR -ovom A4 int.metodom za kontrolu mlecnoscu se ovce smatraju zasusenim kad proizvode manje od 100 ml mleko dnevno.
Bilo je mozda 20 etak grla na AMF do sada koje su imalu dugu laktaciju i koji dan vise od 300 dana.
Nadam se da si zadovoljan informacijama koje si trazio i da ces se setiti da sam tebi u cast imao mali "nedeljni popodnevni rad' te sam zasluzio da castis koje pice kad se budemo videli, nadam se na nase veliko zajednicko zadovoljstvo.....
 
Prvo izvini sto si propustio to tamno pivo,kad navratis u Srbiju javi se da to mnogostruko nadoknadimo :ppozdrav:
Hvala na odgovorima koji su temeljni i opsirni
Pitanja nece biti jos puno posto smo o rasi saznali skoro sve,teorijski i verovatno ljudi koji se bave proizvodnjom ovcijeg mleka i preradjevina sad razmisljaju bar malo u tom smeru
Posto sve znamo o cistorasnim ovcama,sad malo o melezima
Iskreno proizvodnjom sira ne planiram da se bavim,za to imamo krave na imanju
Pitanja:)
1. Da li je meleze sa 25 i 50 posto krvi moguce lako zasusivati generalno po odbitku janjaca i kakva je plodnost kod njih?
2. Sa melezima kojih rasa ti imas licnog iskustva i saznanja,knjige su jedno a iskustva drugo?
3. Koliki je dnevni prirast kod cistokrvne jagnjadi prosecan a koliki maximalan do starosto od 90 dana i koju tezinu dostizu?
4. Sta mislis o kombinaciji Avasi x Romanovska ovca u majcinskoj liniji(25 posto avasija zbog velicine i mleka) pa na sve to pustati terminalnog ovna tovne rase?
Drzim te ja u kondiciji ne brini,a po prirodi jesam vrlo radoznao:)
Ugodno vece zelim
:ppozdrav:
 
Miladinovicu vidim ja da cu skoro skoro dogurati do gajbu crnog piva,hi hi.
Ne shvataj me pogresno ,nijeda ne zelim da ti odgovorim ali pitanja koja si postavio si veoma generalna,nedovoljna dopricezirana i omugucuju razlicne interpretacije.
Na pr. u pitanju br. 1-koje meleze,moze ih imati na desetine kombinacija( sa mleko,mesu ,vynu...
Pitanje br.2- AMF nema meleze na farmi,samo cistorasna awassi grla
3- je ok,razumeo sam ga,da malo odahnem pa cu ti odgovoriti ( daj mi malo vremena molim te al mi ne ukidaj pivo,hihi
4- Koji bi bio cilj takvog ukrstanja,sta treba dobiti -mleka,mesa,fertilnost-plodnost ,mesnatost.
Nije isto slazes se.
Kad bi se upustio u neko generalna objasnjenja-hipoteticka svi moji odgovori bi se mogli protumaciti kao sarlatanski,kao odgovori nekog "koji zna sve" a ja sebe ne smatram covekom koji zna sve,naprotiv , te ti na tako formulisanja pitanja stvarno ne mogu odgovoriti ali ako se potrudis da malo preciziras pitanja na nacin da budu sto striktniji ,naravno rado cu se potruditi da zadovoljim tvoju radoznalost...
Sa najboljim namerama i iskreni pozdrav
 
Pivo ceka u nekom buretu ili gajbi:)
Ok cekam odgovor na 3. pitanje a ostala da pojasnim
1. Dajete ljudima musku jagnjad kao melioratore,imas li saznanja da sta se desava sa meleskinjama(nebitno s kojom rasom za pocetak) ako se ne muzu vec se koriste samo za proizvodnju jagnjadi?zanima me prirast njhove jagnjadi i da li se lakse te meleskinje zasusuju(jagnje sisa i posle 3 mes jel moguce zasusit ovcu bez velike muke),mene zanima samo proizvodnja jagnjeceg mesa btw
4.Cilj ukrstanja dobiti super majku koja jagnji dosta jagnjadi i lako ih doji,a na nju pustati tovnog ovna
2. Znam da na farmi nemate meleze ali verov si se sretao sa melezenim stadima ,i kako ti se to cini
Slobodno daj i odgovor po osecaju,ne mora bit sve striktno naucno pokazano
:ppozdrav:

Post je spojen: [time]1286729367[/time]
_________________________________________________
http://www.youtube.com/watch?v=QCJtdFomgXg&p=80D989CDC4B55CAA&playnext=1&index=10
 
Nazad
Vrh