Automatizacija ZMAJ kombajna

@tomica
sta ce ti na ladji,taj prebaci na slamotrese ili ga ostavi jer ako pukne 6ugaoni kajs stace i slamotres i ladja,ako pukne vetar kajs stace ti svi satovi,nemas potrebe i ladja i slamotres,samo bacas pare
 
danger a kad prokliza kais i zaustavi ladju , nazad imam razbacivac slame pa i zbog njega da ga slama ne zaglavi pa i nije neka investicija od cirka 800 dinara
 
Koliko bi bili spremni da platite kad bi se sva moguca elektronika na zmaj kombajnima nalazila na jednom mestu,na jednom displeju i sta bi to sve trebalo da ima od informacija?
 
Postoje par ozbiljnih fakultetski obrazovanih elektrotehnicara koji su izrazili zelju da naprave tako sta i sad traze pomoc u realizaciji tog projekta. Njima je najveci problem mehanicki,fizicki deo posla jer nemaju kombajn. Kazu sto se tice same elektronike to je najmanji problem. Sve bi se nalazilo na jednom displeju gde bi bili podaci o brzini kretanja,br. obrtaja doba,bitera...,kolicini mase u bunkeru i td.
 
Nema šanse za te pare. Uzmite samo da je cena jednog induktivnog senzora minimalno oko 20e (a senzora ima koliko nadgledanih mesta želite). Pa onda elektronika centralne jedinice (mikrokontroler, displej i prateća sitna elektronika, kutija) i sa najjednostavnijom varijantom displeja (npr. 2x16 karaktera) ne može biti ispod nekih pedesetak evra. Dalje, tu je uključen deo za softver, pa onda ruke nekoga ko će to sve napraviti i naravno neki profit onoga ko to sve organizuje.
 
pa i ja neverujem da moze za sto evrica pa jos da dodamo zvucni signal i vlagomer pa valjda to sve vise vredi nego na nodetkama gde je cena 200 eura ili malo vise :sta:
 
Sta znas mozda neki ambicionista napravi kojekavi ugovor sa kinezima pa to sve bude oko 100e :D

Jeste izadje dosta kad se sve to nakupi, mada ja uvek kad nesto radim gledam prvenstveno rezultat moga rada pa posle cenu, mislim da je napredak najbitniji.
Primera radi pogledajte fabriku automobila zastava, oni su manje vise isli na tom principu sto manje inovacija to bolje jer je i cena manja e eto mozete videti i sami rezultat ovoga razmisljanja.
 
Ja mislim da su mehanički termometri (oni sa "sajlom") pouzdaniji za traktore i kombajne. Elektronske ubijaju vibracije...
 
Nemora da znači... Meni je na ursusu još fabrički elektronac a na zetoru sam se već namenjao mehaničkih, pogotovo kad zapeče pa ga nemož izvrnuti pa se pokida......
 
mariusb007 je napisao(la):
pozdrav

Nedavno poceo sam jedan projekat za zmaj 142 ,naime radi se o delimicnoj elektronskoj automatizaciji kombajna.
Projekat se sastoji iz jednog modula koji ce proveravati broj obrtaja raznih osovina (tacnije ukoliko dodje do kvara (ispao lanac/kajs) modul ce ispisati kvar na displayu i pocece da pisti) i oko 10'tak senzora koji ce vrsiti razna merenja.

Modul se sastoji iz:
-display'a (2x16 karaktera/slova) koji ce prikazati greske
-jedne zvucne signalizacije
-dugmica za podesavanje parametara

Posto se ja ne bavim poljoprivredom ne znam tacno sta bi sve trebalo da proverava ovaj moj modul(koje osovine), koncept sam uzeo od mog oca koji mi rece sta ga muci ...

Zanimalo bi me sta bi po vama , koje bi sve osovine trebalo da se provere?
druze dodji u Vladimirovac kod mene da se dogovorimo da mi ugradis e. kontrolu pozdrav.
 
Ove jeseni stigao je novi update
zmaj v 1.1

b9f3pc.jpg
 
170e je komplet
koji sadrzi:
-6 senzora
-10 neodijumskih magneta
-el. instalaciju
-kompjuter

Sistem proverava i prikazuje u jednom trenutku 4 obrtaja,ima u sebi softwerski "okidac" koji proverava dali je kombajn u radu.Znaci ako je kombajn stao iskljucuje se alarm u suprotnom alarm je ukljucen.
Alarm ukoliko bilo koja od dole pomenutih osovina je stala a kombajn je u radu:
-doba
-el.zrna
-el.povratne mase
-slamotresa
-vetra
 
Prvo pohvale na trudu a sad konkretno nešto pored već postavljenih pitanja dali se može proširivati broj senzora, km/h, površina ako ti nije problem malo više detalja o uređaju, dali postoji mogućnost očitavanja temperature na vazdušarima naravno uz njihova senzore pa bih možda i navratio do tebe i ujedno posetio i rođake-prijatelje.
 
@SAKULJAN
u tu cenu ne spada ugradnja

Sistem ima 6 senzora i to za osovine:
-doba(meri i prikazuje na disp. ob doba +alarm ako ob doba padnu ispod odredjene granice)
-el. zrna(alarm ako stane)
-el. pov mase(alarm ako stane)
-slamotresa(meri i prikazuje na disp. ob slamotresa + alarm ako stane)
-vetra(meri ob vetra + alarm ako stane)
-osovina po zelji(meri i prikazuje na disp. obrtaje zeljene osovine)

Ovo je trenutna konfiguracije,u toku je mala modifikacija, naime sesti senzor nece vise meriti obrtaje vec ce meriti brzinu a ujedno i povrsinu u ha.
Jeste moze da se uradi i temperatura ali uz temperaturu ide i odgovarajuci senzor posto raditi kalibraciju uredjaja za pojedinacne senzore se ne isplati.
 
Jel ima neko nekakvu dokumentaciju na temu merenje vlage?
paniram u skorije vreme integrisati i vlagomer u uredjaj pa me zanima...
ako bilo ko ima korisne informacije nek se javi :bravo:
 
Nazad
Vrh