Autohtone rase živine

Znaš li jel mešao sa savremenim rasama, jer pilići liče na sve i svašta , samo ne na nju?
 
Bas tako.Koku je dobio sa sve pilica od jedne bake,koja zivi malo zabacenije.O poreklu neznam nista,neverujem da ima veze sa nekim"savremenim"rasama.Procitao sam predhodne komentare pa resih da dodam slicicu.
 
Koka po boji i izgledu liči na domaću istočnosrbijansku kokošku ili kako bi ona trebala da izgleda, graorasto pile ko zna od čega je a ovicrnobeli mogu da budu od belih sa crnim šarama domaćih koka. Ja sam imao po neku u jatu.
 
Da to su mesanci,baka ima svakakvih,same se ukrstaju i izvode.Rekao bih da je ova malo starija pa je baka resila da je otudji jer je to bilo kasno jesenas.
Zaboravih da dodam,baka uvek ima jaja za prodaju.Ne reklamiram je vec sam hteo da kazem da koke nose i zimi.
 
Poslednja izmena:
ljudi otkrili smo novu rasu daj da joj damo ime da nam komsije ne preotmu .Znači moze da se radi nije usamljen slučaj
 
Poslednja izmena od urednika:


Pozdrav zemljaci, sto se tice potomstva te koke nije iskljuceno da je poreklo pilica koji ne prate boju majke iz jata gde je dominantna crna sa prelaznim graorastim (sivo belim) spektrom obojenosti, mozda su pod kvocku stavljena jaja prikupljena od drugih koki iz jata. Prva slika je iz francuskog standarda i pojasnjava kombinovanje boja u koloritnoj ustaljenosti prilikom pravljenja rase odredjene boje. Zuto, crvena boja kao i sve medjuvarijante izmedju njih su najblize osnovnoj boji bankive prakoke od koje su se razlile sa vratnog dela. Ja volim ovu boju koka i iskljucivo drzim rodelanda i od skoro dobre linije iz Nemacke new hempshira pa s toga znam koliko je tesko odrzati jednike u tacnoj nijansi zute ili crvene boje. Osnovne nastale boje posle jarebicaste su crna i bela a izmedju njih dve mramorasti i mozaicni prelazi koji su vrlo teski da se ustale pa je potrebna visedecenijska selekcija. Graporast varijatet je takodje tezak za odrzavanje, na drugoj slici je amrok koka i malo ko zna da je pre ove zvanicne boje amrok bio crn sa nepravilno rasporedjenim belim perima takozvana mozaicna varijanta i dugo se islo na selekciju da se dobije ustaljeni FP4 GEN koji je odgovoran za ovaj vid obojenosti. Oni koji gaje plimut roka sami znaju koliko je tesko zadrzati prailnu liniju belo crne kombinacije pravilno rasporedjenu u "ribljoj kosti" liniji. Zuta boja melezenjem razbija dominaciju crne vracajuci je ka svetlijem obliku a teze je da ce se kombinovati sa crnom. Ona cuva graorast varijatet stabilno pa je cest vid obojenosti kod nasih domacih koka graorast sa zutom kragnom i gornjim zonama krila.



Na slikama su bradate rase koka iz Holandije, Svajcarske i Francuske koje imaju izvorno poreklo od domacih selekcionisanih rasa koka kod kojih su iskorisceni gensko mutacijski delovi u vidu bradatosti na eksterijeru. Posebno prve dve rase su vrlo stare, preko 200 godina kako su nastale.
 
Za pocetak mi nemamo jasnu selekciju sa tipskom obojenoscu ni banatskog golosijana,koji nije jos dobio ni medjunarodnu licencu za osnivanje standarda,a tek da pravimo bez temelja kucu,bilo bi neozbiljno.Mada sam pre tri godine,bio zapanjen da su me dva Nemca odgajivaci iz Frankfurta,sa kojima sam kontaktirao malom,pitali za nase golosijane,a kada sam ih pitao odakle se bas interesuju za nase,jer pored transilvaniskog/rumunskog,francuzi i cesi imaju dobre forme golovratih koka,rekli su mi da su nasi najbolje gradje,gorostasni,a da su ih u Nemacku doneli i proslavili Folksdojceri,odseljeni sa podrucja Vojvodine.Postoje dve priznate rase golosijana sa cubom,ali ne i sa bradom :osmeh:
 
ljudi daj da zidamo kuću pa ako nedobijemo dozvolu mi ćesi napravimo kuću pa će si stanjujemo u nju.tu si ti milutinoviću ,nemanja još će neko da se priključi.vidiš i sam da se nemci raspitavaju za gološike a nisu nam je priznali pa što se raspitavaju kad nevalja .ovovi kazem bez zajebancije.vidiš da potvrđuješ moje reči za komšije
 
Polako Vlado,jasno mi je zbog cega tako reagujes,video sam raspravu,znas gde,i sasvim si ispravno reagovao,samo mora se u takvim stvarima imati mnogo vise takta,jedna bitka ne znaci dobijen rat.Od skoro imam i kopiju minijature iz srednjeg veka gde su prikazani dvorski golubari,sokolari i nesto zivine medju njima i crna koka i petao sa cubom indenticne forme pevacu.Takvi dokazi i argumenti se mudro koriste i rano je za potezati ih. U svetu zivinarstva u samom vrhu kad su rase u pitanju i njihovo poreklo mnogo je slozenije nego sto izgleda,a oko mnogih rasa nikada se nece dati zavrsna rec,na pr.marans je poznata koka Francuske nosi borda jaja,odjednom pre trideset godina Nemci tvrde,kako je osnova za tu rasu uzeta iz Prurske/pomeranija/i od tada tvrde da je to njihova rasa pa u standardu navode Maran.Oko faverola Francuzi,Englezi i Nemci su se do te mere raspravljali da su napravili svako za sbe svoju formu ove rase vidno razlicitu.Amerikanci su toliko rasa usavrsili novih,ali ih ni Fr. ni Nemci ne stavljaju u svoje standarde ne priznajuci im rase.Usvetskom standardu,Bibliji zivinarstva za mnoge rase idu paralelni normativi,po nemacko,po francuskom i po americkom,redje engleskom,svako se drzeci svojih strana. Ali za pocetak treba svoje zastititi i cuvati.
 
sve si to u prav ali zar nepratiš poljo. emisije sad neko gura francuskog gološijana i učinas kako njega treba da čuvamo i da tovimo .pa naš gološijan ima sve te predispozicije.vidiš da jedni drugima ne priznaju rase,ajde mi da napravimo našu selekciju pa danam nepostavljaju oni standarde nego sami da pišemo
 


Evo Vlado dobices novi zadatak sto se tice tvog terena i kompletnog juznog dela Srbije, mozes se angazovati da proveris da li je ista ostalo makar i u usmenom predanju na tom podrucju o vrlo staroj rasi koka takozvana gnjilanska koju u svom istrazivanju spominje ruski eminentni clan pocasnog sveruskog zivinarskog centra, 1921. kada je boravio na teritoriji oko Vranja kako bi proverio podatak ruske rase gnjilanske kokosi za koju Rusi tvrde da potice sa nasih terena. Evo kako je on opisuje a u knjizi iz 1930. nalaze se i prvi crtezi nasih golosijana. Za mene ne brini ja vec radim na revitalizaciji dve autohtone rase nasih gusaka dok Nemanja se zauzima na podrucju stocarstva. U svakom slucaju ovo je redak pisani podatak o bilo kojoj nasoj rasi zivine.
 
milutinuviću ako misliš na ,,gnjilanskog muzikle,, to je onda ,,juzno srpski kosovski pevač,,grk,turčin,albanac.neko pametan se setio i zaštitio ga u centar za autohtone rase.ali albanci ga prisvajaju i reklamirajuga preko poštanske marke i kazu da je njihov u kosovsko nasleđe.ja ih pitam od čega su ga napravili i uvek kad zinev da je njihov ja ih blokiram.imam znanje da se ne hvalim i razumem problem tri religije na kosovu plus prirodni resursi.neki srbi su pokušali da ga odbrane ali ovi ih pritegli i oni se povukli a ja sam ih i tu blokirao i uvek kad zinev.na onaj forum pročitaj postove stim što ima postovi moji koji su obrisali hrvati.nisam baš aktivan ovde jer je slabo razvijena sveobuhvatna tema zivinarstvo,a tamo su se skupili svi kokoškari pa nek čita svet.

- - - - - - - - - -

moje koke su direktno gnjilanska linija plus petlovi iz vranja direktna linija.za podatak o borbenosti nisam ni ja znao pa se čudim što ovi moji petlovi iz vranja hoće da se biju s mene.na uštrb borbe razvijena je pesma,moj mlad petao ima dva tona pesme plus karakteristiku brodske sirene,znači imam sve tri odlike,zadnja izlozba u nišu što je bila nikad nisu viđeni više odgajivači ove rase valjda se svest budi

- - - - - - - - - -

što se tiče ove naše ,,gušave koke,, pričao sam s vranjanca njegova baba ih do skoro imala i on kaze snosile zimi i ja sam to spomenuo i onaj dečko gore,znači već dve odlike.neka ovaj post bude osnova nekom dok se ne setimo i za ovu rasu.valjda će ga neko nekad izvuče iz kantu i da polazemo pravo na nju mi srbski narod pozdrav
 
Izvini moja greska,napisao sam gnjilanska koka,a zapravo je giljanska iz mesta Giljane kod Vranja,kako i u tekstu stoji kod Bjkova,i u pitanju je vrsta pevaca,ali po njegovom svedocanstvu neobicno su krupne preko 3 kg.Sto se inace tice tih pevaca koji dugo gravitiraju na podrucju juznog dela Srbije,naravno tu mislim i na Kosovo,koje drugi mogu svojakati bez i jednog dokaza kao svoje,time sto barataju sa najneuhvatljivijim laznim argumentima.Postoje dva varijateta pevaca,Pecki nesto krupniji i svetlije boje od gnjilanskog crnog sa cubom,koji je laksi i javlja se jos u plavoj boji, znam da u manastiru Pecka Patrijarsija se cuvaju linije Pecko>Metohijskog,a u Decanima je medjuvarijanta izmedju ova dva varijateta.Taj crni tip pevaca se malo drugacije tipizirao na podrucju Tutina,gde sam ga godinama zaticao,kako u srpskim tako i muslimanskim selima,dok sam boravo sluzbeno.Za tu potrebu da pevaca deklarisu ovi neokosovari,ne brini,vec 5 godina kako sam svim tacnim pisanim i likovnim dokazima predstavio vodecim francuskim doktorima za evropske rase zivine,a u cijem sam klubu clan i koji su clanovi evropske komisije za standardizaciju zivine.Dvojici istaknutih Nemackih odgajivaca sam dostavio sve izvore o pevacima sa Balkana. Suma sumare,oni koji su zatekli tu rasu migracionim planskim doseljavanjem nikako je nemogo deklarisati kao svoju u svetskom standardu,njihov je nepobitni stav. Ne gubim ja vreme i ne uzdam se ni u kog.:osmeh:
 
dobro je praviš razliku između kosovca i kosovara.znam ja za ovi podaci ali nisam znao i za patrijaršiju što čuva,što bi bilo lepo da upadne nešto.ima još jedna isto kao podvrsta oko vranja ali ona je i mozda i izgubljena sa gaćama.a ima ih u bojama ja sam bobio čistog belog petla stim sto imam i na crveno na peckavo beluboju tj tigrastu.zarad pesme polako se gube dva tona brodska siren i krupnoća oni što čuvaju 90 posto su im crni i dakazem prteni u stočarskom zargonu,a i javlja se zbog incesta slabo oplodnja pa misliš da te neko prevario.ja kad gledam ,gledam kompletno od krupnoće jaja i dlaku u jajetu trazim,kad stanem mora da izgleda ko stena krupan da me izede.a teraju do 3kg
 
Ja sam video kod jednog prijatelja na snimku tog pevaca, izgled mi se svidja ali brate mili pesma mi se ne svidja pa to ti je :) mada treba ga sacuvati jer je nas domaci autohtoni
Meni je draža gološijanka, ova bradata i Svrljiška kokoška , ali tako i treba da bude i svako po nešto i to staro da ostane
 
to kad pokazeš na našeg selljaka on kaze uuuuuu što tuzno peva bozeme oprosti.jedan čiča po drugarovu priču je desetkovao belu boju što je sad generalno problem ne kazem samo čiča već i ostali.teška boja za povraćaj
 
Nazad
Vrh